Artykuł - niewolnictwo i wojna secesyjna w Ameryce

Europa i Świat XVI-XVII wiek Odsłon: 1848
Niewolnictwo. Pożyteczna praca czy mordercze wysiłki? Sytuacja niewolników przed i po wprowadzeniu XIII poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych, znoszącej niewolnictwo.

Skąd się wzięło?
Niewolnictwo istniało już w starożytności. Było wówczas podstawą ustroju społecznego państw takich jak Rzym, Mezopotamia i Grecja. Zniewoleni ludzie posiadali zdecydowanie więcej praw aniżeli niewolnicy w Stanach Zjednoczonych. Zazwyczaj dostawali się pod niewolę jako jeńcy wojenni, sprzedawano i kupowano ich na targach, ale za dobre sprawowanie mogli zostać uwolnieni, a ich właściciele w zasadzie traktowali ich z szacunkiem, niejednokrotnie dając pieniądze na ich np. edukację. W średniowieczu zakazano ubezwłasnowolnienia, i faktycznie liczba niewolników zdecydowanie zmalała. Wielki wybuch nastąpił zaraz po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, kiedy to siłą zmuszano do pracy rdzenną ludność tego kontynentu- Indian. Wraz z narodzeniem się kolonializmu, liczby niewolników, w szczególności rasy czarnej, stale przybywało. Pomimo wielu protestów i zakazów, do tej pory nie udało się zlikwidować tej niesprawiedliwości..

Przed wojną...
Podczas Kongresu, który odbył się w 1787 roku zniesiono niewolnictwo w Ameryce Północnej, jednak nie zdołano tego dokonać w południowej części Stanów Zjednoczonych. Rozwój plantacji bawełny, spowodował ogromne zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą. W 1790 roku Murzyni stanowili aż 20% ludności, a 90% z nich mieszkało na południu! Z powodu zakazu edukowania dzieci pochodzących z rodzin niewolniczych, kolejne pokolenia nie były gotowe do wzbudzenia powstania czy protestów. Trudne warunki życia, niekończąca się praca, nieuczciwe wynagrodzenie czy znęcanie się- tego wszystkiego doświadczają tysiące niewolników, których prawa zostały całkowicie pogwałcone. Wywołało to oburzenie w wielu krajach, w których powstały ruchy i organizacje, broniące ich przywilejów.

Secesja
W 1860 roku Abraham Lincoln został wybrany na prezydenta jako przedstawiciel Północy. Fakt ten oraz konflikty dotyczące niewolnictwa spowodowały wybuch wojny secesyjnej, rozgrywającej się w latach 1861r.- 1865r. Północna część Ameryki, ze względu na wysoko rozwinięty przemysł nie potrzebowała taniej siły roboczej, zaś południe było od niej uzależnione. Większa liczba ludności oraz doskonalsze uzbrojenie pozwoliło północy na wygraną. W 1863r. ówczesny prezydent wydał akt Proklamacji zniesienia niewolnictwa.

Co się zmieniło?
Pozornie, po wprowadzeniu XIII poprawki do konstytucji Murzyni są wolnymi ludźmi, jednak właściciele wielkoobszarowych gospodarstw nie zamierzają zrezygnować z pomocy niewolników. Zamiast pieniędzmi, płacą im pożywieniem, uzależniając ich od siebie. Chociaż wszystko wygląda na zgodne z prawem, nadal wykorzystuje się przedstawicieli czarnej rasy. Na wielką skalę rozpowszechnił się rasizm. Powstały organizacje, demonstrujące swoją nienawiść do czarnoskórych mieszkańców „demokratycznej” Ameryki np. Ku- Klux- Klan. Takie zachowania są nieludzkie, jednak nic nie jest w stanie ich powstrzymać i zlikwidować podziału według koloru skóry.


Autor: Paulina Stobińska, 1875r.
Źródła: Historia klasa III, T. Małkowski, Jacek Rześniowiecki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Abraham_Lincoln
http://pl.wikipedia.org/wiki/Niewolnictwo
http://pl.wikipedia.org/wiki/Niewolnictwo_w_USA

PS. Nieźle napracowałam się, tworząc tą pracę, więc mam nadzieję, że to docenisz ;) pozdrawiam

Related Articles