Średniowiecze

Krucjaty

Krucjata to popularna nazwa wojny prowadzonej przez chrześcijan przeciw niechrześcijanom ze względów religijnych, np. w celu odzyskania terytoriów o znaczeniu religijnym, takich jak Palestyna.

Najbardziej znanymi krucjatami były:

Rekonkwista - wojny prowadzone od X do XV wieku na Półwyspie Iberyjskim przeciw istniejącym tam państwom arabskim.

Krucjaty, zakony rycerskie

Zadanie 1
Co się działo na ziemiach Narodu Jezusa w X-XI w. ?
a) Kim byli Turcy seldżuccy?

Na ziemiach Narodu Jezusa w XI w. Turcy seldżuccy po wcześniejszym podbiciu arabskich kalifatów zgarnęli posiadłości Bizancjum i Palestynę. Swięte dla chrześcijan miejsca w Betlejem i Jerozolimie przestały być dostępne dla pielgrzymów z Europy.

Krzysztof Kolumb i jego wyprawy.

Krzysztof Kolumb (wł. Cristoforo Colombo, hiszp. Cristóbal Colón). Żył w latach 1451-1506. Żeglarz włoski w służbie Hiszpanii, jedna z najwybitniejszych postaci w dziejach odkryć geograficznych i żeglugi, odkrywca Ameryki.

Urodził się w Genui w 1451 roku. Co do pochodzenia Kolumba są na ten temat liczne spory.

Krzysztof Kolumb-streszczenie odkrycia Ameryki

Krzysztof Kolumb, odkrywca Ameryki, urodził się 25 sierpnia lub 31 pażdziernika 1451r. w Genui. Zmarł 20 maja w Valladolid. podczas czterech swoich wyprawa dowodził na trzech okrętach:
-Santa Maria,
-Nina*
-Pinta.

Uważał, że istnieje droga morska do Indii i postanowił ją odkryć.

Królowa Jadwiga

Królowa Jadwiga jest jedną z najlepiej znanych władczyń Polski. Zawdzięcza to swojej urodzie oraz opinii jednej z najbardziej wspaniałomyślnych władców. Wiemy,że gdy przyjechała do polski miała niespełna 11 lat i już wtedy zapowiadała się jako piękna królowa. Była ona dobra i miła . Była idealnym władcą, który przekładał dobro państwa nad swoje przyjemności, czy nawet życie.