Średniowiecze

Rozbicie dzielnicowe Polski (połowa XIII wieku)

Podczas rozbicia dzielnicowego rola Polski w Europie znacznie zmalała. Niewielkie i słabe księstwa nie były równorzędnymi partnerami dla wielu europejskich potęg. Liczne granice i opłaty celne, a także rabunki, którym nie potrafili zapobiec książęta, nie sprzyjały rozwojwi handlu.
Rozbicie dzielnicowe miało jednak pewne zalety.

Rzymskie zabytki warte zwiedzenia

Usta Prawdy
Usta prawdy (Bocca della Verita) to marmurowa maska. Wierzy się, że kto włożył swoją dłoń do Ust i składał fałszywe świadectwo, nie mógł jej już nigdy wyjąć. Jeszcze dziś wywołują magiczny dreszczyk na plecach. W starożytnym Rzymie ten kamienny krąg zakrywał ujście kanału ściekowego.

Rzym - ściąga

Legeda powiada ze rzym powstał w 753p.n.e nap oczątku było to kilka prymitywnych wiosek. Niewielki liczebnie lud zdołał podbić w niedługim czasie Cały półwysep apeniński. W krotce rzymianie panowali już nad całą Italią. Rzymianie dzielili się na plebejuszy i na patrycjuszy. Patrycjusze mieli dużo przywileji i posiadali pełne prawa polityczne.

Rycerz w średniowieczu

RYCERZ W ŚREDNIOWIECZU

"W życiu narodów nic nie jest
tak realne i praktyczne jak ideał".
V. Pareto, Le mythe vertuiste

W rozdziale tym pragnę przedstawić jedną z odmian ethosu rycerskiego, mianowicie ethos rycerski zrekonstruowany na podstawie francuskich tzw.

Ruch egzekucyjny

DODAŁĄM ZAŁACZNIK