Sprawozdania. Aby twoje sprawozdanie było dobre... z przykładowym sprawozdaniem

SPRAWOZDANIE
Sprawozdawać, czyli "zdawać sprawę" z czegoś. Już sam termin sugeruje, że w ej formie wypowiedzi przedstawiamy i komentujemy wydarzenia, w których braliśmy udział. Możemy zrelacjonować przebieg np. wycieczki lub omówić i ocienić dzieło literackie , filmowe, przedstawienie teatralne. Wymienione typy sprawozdań mają podobną strukturę, ale zawierają, różne treści. Podajemy w nich następujące informacje:

*W SPRAWOZDANIU Z WYDARZENIA: przyczyna i cel wydarzenia, czas, miejsce, uczestnicy, przebieg;

* W SPRAWOZDANIU Z LEKTURY: autor, tytuł, czas i miejsce akcji, bohaterowie, wątki gatunek literacki, język utworu;

* W SPRAWOZDANIU Z FILMU I PRZEDSTAWIENIA TEATRALNEGO: twórcy (np. reżyser, scenarzysta, scenograf, aktorzy), fabuła, przesłanie, elementy strukturalne dzieła ( np. zdjęcia, efekty specjalne. scenografia).

Powinniśmy przy tym wybierać najistotniejsze treści, a pominąć mniej ważne, W naszej pracy nie tylko informujemy, ale również komentujemy i oceniamy.


ABY TWOJE SPRAWOZDANIE BYŁO DOBRE...
* Nie zanudzaj czytelnika! Nie opowiadaj o wszystkim, uwzględnij w swojej relacji tylko najistotniejsze fakty.

* Dla uzyskania zwięzłości stosuj mowę zależną, słownictwo o znaczeniu ogólnym.

* Sprawozdanie z wydarzenia, w którym brałeś udział posiada pewne cechy reportażu. Koncentrujesz się wprawdzie na zwięzłym przekazaniu informacji o przebiegu rzeczywistych, aktualnych zdarzeń, ale powinieneś też zadbać o piękny język, ciekawą narrację, interesujący i rzetelny komentarz.

* Dla ubarwienia relacji o wydarzeniu wprowadź elementy opowiadania, opisu itp.

* Sprawozdanie z lektury, filmu, przedstawienia teatralnego w znacznym stopniu przypominasz recenzję. Dużo miejsca poświęcisz więc
komentowaniu i ocenianiu. Uzasadnij swoje opinie.

* Nadaj swojej pracy trójdzielną kompozycję.

Temat: Napisz sprawozdanie z wycieczki po Krakowie.

Kraków, moje rodzinne miasto, jest jedynym z najpiękniejszych w Polsce. Dawna siedziba królów, która przetrwała wieki. Z jego murów emanuje nieodparty urok, co sprawia, że godzinami można spacerować po Starym Mieście, zagłębiając się w atmosferę wiekowych kamiennic, pięknych kościołów, wybrukowanych kocimi łbami ulic i placów. 20 marca 2002r. wraz z klasą wybrałam się na wycieczkę po Krakowie, aby poznać niektóre z jego zabytków.
Oprowadzał nas przewodnik. Ten miły starszy pan zna nasze miasto doskonale i nie ma chyba rzeczy, której by o nim nie wiedział.
Na początku udaliśmy sie do Ratusza. Tam wysłuchaliśmy wyjątkowo nudnego wykładu o rzeźbie, ale za to pozwolono nam zasiąść na pięknych, zabytkowych krzesłach przy masywnym stole. W pomieszczeniu o dużych, goryckich oknach panował chłód, ale nie zważaliśmy na to, zachwyceni faktem, że znajdujemy się w miejscu, w którym kilkaset lat wcześniej zasiadali miejscy dostojnicy.
Następnie poszliśmy do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Zwykle można ją oglądać tylko przez zamkniętą kratę, dla naszej grupy zrobiono jednak wyjątek i wpuszczona nas do środka. Tam słuchaliśmy opowieści o dziejach i architekturze tego wnętrza. Moim zdaniem Kaplica Zygmuntowska jest najpiękniejszym miejscem w całek katedrze. Utrzymana w dwóch kolorach: jasnoszarym odcieniu piaskowca i czerwieni marmuru, z którego wykuto umieszczone w niszach renesansowe rzeźby, sarkofagi Zygmunta Starego I Zygmunta Augusta, a także płytę z postacią Anny Jagiellonki, Zachwyciło nas wnętrze kopuły symbolizującej niebo, srebrny ołtarz ze wspaniałymi malowidłami.
Kolejnym etapem naszej wędrówki była wieżą Zygmuntowska. Miejsce to ma dla mnie szczególne znaczenie. Bardzo lubię wchodzić po drewnianych schodach, a później stać przy wielkim, okratowanym oknie i patrzeć góry na miasto. Kiedy w moim życiu dzieje się coś ważnego, wchodzę na wieże i dotykam serca dzwonu Zygmunta, co podobno przynosi szczęście. Zrobiłam to i tym razem.
Na tym zakończyliśmy wycieczkę. Uznaliśmy że była niezwykle udana. I stwierdziliśmy że trzeba znać historię tak pięknego miasta.

Related Articles