Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
,,Katyń" - recenzja filmu
?Katyń? to film gatunku dramat historyczny, którego reżyserem jest znany na całym świecie, zdobywcy Oskara ? Andrzeja Wajdy. Muzykę przygotował wybitny muzyk, kompozytor ? Krzysztof Penderecki. Dokładnie wiedział jak stworzyć dobrać muzykę, aby oddać uczucia zawarte w tym filmie. Równie dobrą pracę wykonał Paweł Edelman odpowiedzialny za zdjęcia do filmu. Reżyser zadedykował ten film swoim rodzicom
*ojcu, oficerowi, który zginął w Katyniu
*matce, w podziękowaniu za pamięć o ojcu.
Film opowiada o polskich oficerach, którzy zginęli z rąk NKWD podczas masowych mordów w lasach katyńskich oraz o ich rodzinach czekających każdego dnia na powrót synów, mężów, braci, ojców. Opowiada o rodzinach, które pomimo zakazu władz komunistycznych zachowały pamięć o tej zbrodni.
W obsadzie filmu znaleźli się m.in.:
* Artur Żmijewski - jako Andrzej, rotmistrz 8. Pułku Ułanów
* Maja Ostaszewska - Anna, żona Andrzeja
* Andrzej Chyra - Jerzy, porucznik 8. Pułku Ułanów i przyjaciel Andrzeja
* Jan Englert - generał
* Danuta Stenka - Róża, żona Generała
* Paweł Małaszyński - Piotr, porucznik pilot, inżynier
* Magdalena Cielecka - Agnieszka, siostra porucznika pilota
Wszyscy dobrze odegrali i odnaleźli się w swoich rolach. Tu warto wspomnieć o wielu przesłaniach reżysera. Jednym z nich jest uświadomienie nas, młodego pokolenia, ilu ludzi musiało zginąć, byśmy teraz mogli żyć w wolnej Polsce. Jak tragiczne były losy żołnierzy, ich rodzin, które czekały na ich powrót każdego dnia przeżywając nieludzką niepewność. Wierne i pewne, że wystarczy otworzyć drzwi, a stanie w nich od lat oczekiwany mąż, ojciec, syn czy brat i wielu innych ludzi w tamtych czasach. Andrzej Wajda często nawiązywał do książki Sofoklesa ,,Antygona", np. Agnieszka jest jak Antygona, kupuje kamienną tablicę upamiętniającą zamordowanego w Katyniu brata Piotra, którego można przyrównać do Polinejkesa ( ich ciała zostały niegodnie pochowane i pozostawione na wieczna nie pamięć).Schwytana Agnieszka jest przesłuchiwana przez oficera UB, który przypomina Kreona. Na koniec zostaje zamurowana żywcem. Poświęciła swoje życie, aby uczcić pamięć brata, podobnie jak Antygona. Ostatnia scena filmu ? rozstrzeliwanie oficerów polskich przez Sowietów to bardzo wzruszający i przytłaczający obraz. Do kina warto przyjść choćby dla obejrzenia tego jednego momentu. Wielu dopiero po tym filmie zdało sobie sprawę z okrutności i braku litości okupantów wobec Polaków. Ogółem ?Katyń? to bardzo dobra produkcja, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Przedstawia ważne fakty historyczne, ukazuje całą prawdę o kłamstwie katyńskim. Serdecznie polecam!