Dlaczego higiena skory jest ważna dla organizmu?

Skóra codziennie narażona jest na zanieczyszczenia gdyż jest podatna na kontakt z brudem i pyłem. Ponadto na skórze pozostaje warstwa zrogowaciałych komórek naskórka oraz wydzielina gruczołów potowych i łojowy. Stanowi to doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Ze względu na to ze skóra chroni nasze ciało przed czynnikami zewnętrznymi jest narażona na uszkodzenia, promieniowanie, utratą ciepła i przegrzaniem. Przecież po stanie skóry człowieka można ocenić jego stan zdrowia i wiek. Dlatego utrzymanie skóry w czystości jest konieczne nie tylko dla stworzenia warunków jej prawidłowego funkcjonowania i ochrony przed zakażeniem, ale także ze względów estetycznych. Żeby móc powiedzieć o estetyce i pielęgnacji skóry trzeba spełniać parę warunków, oto one:
-dokładne, codzienne mycie ciała, które powinno odbywać się wieczorem, (kiedy po całym dniu kontaktu z zanieczyszczonym środowiskiem zmuszeni jesteśmy usunąć brud pochodzący z zewnątrz a również pot i łój skórny zatykający pory. Stosujemy z zasady wodę ciepłą, która łatwiej rozpuszcza związki chemiczne znajdujące się na skórze) i rano (również ważne, chociaż skóra bywa mniej zanieczyszczona. Ma to znaczenie ogólnohigieniczne. Poranne mycie także odświeża skórę, poprzez usunięcie złuszczającego się naskórka oraz poprawiając ukrwienie skóry)
-szczególne mycie okolic nóg i narządów płciowych
-zimne kąpiele w celu hartowania ciała i pobudzania krążenia krwi
-ciepłe kąpiele niegorące w celu poprawiania pracy serca i dobrego snu
-stosowanie dezodorantów, (Aby zapobiec zapachowi potu stosujemy dezodoranty, których aktywne składniki przeciwdziałają rozmnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za rozkład potu neutralizując go. Istnieją dwa rodzaje dezodorantów: zwykłe i antyperspiracyjne).
-natłuszczanie skóry
-częste mycie rąk ( po wyjściu z ubikacji i przed posiłkami)
-prawidłowe obcinanie paznokci (rąk zgodnie z kształtem zakończeń palców, u nóg zaś po linii prostej, by zapobiec wrastaniu paznokci)
-mycie włosów z szamponem przystosowanym do skóry
-stosować ochronne kremy
-regularnie przemywać i oczyszczać skórę, co pomaga zapobiec występowaniu pryszczy.
-skore na twarzy należy przemywać antybakteryjnym żelem do twarzy lub tonikiem, aby pozbyć się tłuszczu, bakterii i martwego naskórka, które powodują pryszcze.
-udostępnianie skórze powietrza, wody, słońca w umiarze
-prawidłowe odżywianie się
-dostosowany ubiór do pory roku (ciepły zimą, przewiewny latem)
-ubiór dostosowany do ciała tak by nie obcierał go ani nie uciskał i można w nim było wykonywać swobodne ruchy (naturalne materiały ubrania)
-unikanie przegrzania jak nadmiernego oziębienia
- Po opalaniu wskazane jest używanie kosmetyków o działaniu nawilżającym
-Dużo pić

Skutki związane z nieczystością skóry mogą być okropne. Zaburzenia przemiany materii, awitaminozy, wiele chorób zakaźnych wywołują w skórze ujemne zmiany. Młodzieży często występuje ropne zakażenie skóry. W leczeniu tego schorzenia duże znaczenie ma uregulowanie procesów metabolicznych przez odpowiednie żywienie, uprawianie sportów i gimnastyki codziennej, regularny tryb życia i przestrzeganie norm czasu snu. Wyciskanie ropnych krostek powoduje wtórne zakażenie i powstawanie szpecących blizn. Czystość skóry i odzieży zabezpiecza przed grzybicami, infekcjami i inwazją pasożytów,
Np. świerzbowca, wszy, pcheł. Pamiętajmy, więc o tym by nasza skóra była czysta i zadbana, bo nie chcemy chyba znaleźć się w nieprzyjemnych sytuacjach.

Related Articles