Móchołówka- roślina owadożerna

Biologia Odsłon: 615
móchołówka
Wyląd
Roślina posiada liczne liście wąskie u nasady i rozszerzające się ku końcowi, który stanowi owadożerna pułapka. .Wygląd liści oraz wielkość pułapek zależy od odmiany, którą dana muchołówka reprezentuje.
Kwiaty Muchołówki amerykańskiej nie są atrakcyjne, a dodatkowo znacznie osłabiają roślinę. . Kwiaty wyrastają na długich i cienkich łodygach. Na kwiatostanie pojawia się zwykle 5-7 białych kwiatów o średnicy 1,5cm.

Zdobywanie pożywienia:
Potencjalne ofiary wabione są przede wszystkim jaskrawym kolorem wewnętrznej strony pułapki oraz słodkim nektarem, który je pokrywa. Po dwukrotnym, szybkim podrażnieniu włoska czuciowego znajdującego się na wewnętrznej części pułapki roślina zamyka ją już w 0.5 sek.Owad nie ma szans na wydostanie, ponieważ włoski porastające obrzeże pułapki zamykają się szczelnie, na zakładkę. Po impulsie mechanicznym następuje wytworzenie przez roślinę niewielkich ilości enzymów trawiennych i jeżeli one przereagują ze znajdująca się wewnątrz ofiarą nastąpi impuls chemiczny. Bardzo ciekawym jest to, iż włoski czuciowe nie reagują na pojedyncze impulsy, które wywołuje, np.: wiatr lub kropla deszczu.
Oświetlenie:
Rośliny te świetnie rosną w pełnym słońcu lub miejscach o dużej ilości rozproszonego światła. Ubarwienie rośliny zależy od ilości światła jakie dostanie móchołówka.

Related Articles