Obieg materii

Słońce ? główne źródło E na Ziemi. Życie na Ziemi jest możliwe dzięki Es. Wprawdzie odkryto ekosystemy ( m.in. głębin morskich ) oparte na energii chemicznej, ale Es jest główną formą wydatkową. Es przepływa przez ekosystem Ziemi. Dzięki niej możliwy jest obieg materii na Ziemi. Z obiegiem materii wiążą się obiegi biochemiczne poszczególnych pierwiastków:
? węgla
? azotu
? fosforu
? siarki
Związki organiczne produkowane są ze związków mineralnych z wykorzystaniem Es w procesie fotosyntezy. Rośliny zdolne do fotosyntezy pełnią w ekosystemie funkcje producentów. Producenci stanowią podstawowe ogniwo każdego łańcucha troficznego ( układ organizmów w ekosystemie, w którym każdy następny żywi się poprzednim ).

ELEMENTY ŁAŃCUCHA:
? producenci ( rośliny)
? konsumenci I rzędu ( zwierzęta roślinożerne)
? konsumenci II rzędu ( zwierzęta mięsożerne)
? destruenci

Piramida energii ilustruje ubytek energii zgromadzonej w formie związków organicznych na poszczególnych poziomach troficznych. Im wyżej tym energii mniej.

Co wynika z piramidy energii:
? wnioski dotyczące produkcji rolnej na określonej powierzchni:
1. najwyższa efektywność wykorzystania powierzchni ( najmniejsze straty energii) przy wytwarzaniu produktów roślinnych, zaś największe straty to produkty zwierzęce.

W naszych warunkach klimatycznych na powierzchni 1ha można wyprodukować 15 ton produktów roślinnych. Na tej samej powierzchni można wykarmić 2,5 ?sztuki dużej ? bydła. Masa wyprodukowanego żywca wołowego: 2 * 500kg = 1 tona mięsa wołowego

Related Articles