Życie po śmierci

Opracowanie: Ruta Krzysztof

Śmierć w wierzeniach egipskich
Ludność egipska, wierzyła, że jeżeli ciało po śmierci nie ulegnie rozpadowi i będzie miało dużo majątku, to w życiu pośmiertnym będzie mu się dobrze wiodło. Po śmierci ciała najbogatszych mieszkańców Egiptu, jak również ciała faraonów były mumifikowane. Mumifikacja polegała na wyciągnięciu z ciała wszystkich narządów wraz z mózgiem i zawijano ciała w długie pasy płótna. Do grobowca składano także kosztowności i jedzenie, ponieważ wierzono że wtedy będzie mu się dobrze żyło po śmierci. Dlatego Egipcjanie mumifikowali zwłoki, budowali ogromne grobowce i wkładali do nich znaczną część majątku. W mitologii egipskiej bogiem śmierci był Ozyrys.
Śmierć w mitologii greckiej
Według mitologii greckiej zmarły trafia do Hadesu, zmarłemu należy włożyć do ust Obola(złoty pieniążek) aby mógł zapłacić Charonowi za przewóz przez rzekę Styks. Personifikację śmierci stanowił bóg Tanatos, brat snu - Hypnosa. Jedną z funkcji boga Hermesa, jako Hermes Psychopompos było przenoszenie/prowadzenie dusz zmarłych do krainy zmarłych. Najgorsi przestępcy trafiali do Tartaru, natomiast dobrzy za życia ludzie trafiali na Pola Elizejskie.
Śmierć w wierzeniach Majów i Azteków
Często składane były w tych państwach ofiary z ludzi (zwykle jeńców, lecz nie brakowało tez ochotników), których śmierć była konieczna do zadowolenia bogów. Złożenie się w ofierze było zaszczytem.
Śmierć w hinduizmie
W hinduizmie śmierć nie jest kresem życia. Przejęta jest tu wiara w reinkarnację, czyli ponowne wcielanie się atmana (duszy). Nie musi to jednak być wcielenie w człowieka, a na przykład w zwierzę albo boga.
Śmierć w buddyzmie
Buddyzm odziedziczył koncepcję reinkarnacji po hinduizmie, jednak równocześnie nie wierzy w trwałą duszę (doktryna anatman). Po śmierci następuje rozpad człowieka na pięć składników, tzw. skandu - forma materialna, uczucia, rozum, wola, świadomość. Jedynie karma danego człowieka przeniesie się do przyszłego wcielenia.
Zwolennicy koncepcji czittamatra, przyjętej zarówno w buddyzmie tybetańskim jak i w zen, mają jeszcze bardziej wysublimowaną teorię. Jej opis znajduje się w artykule czittamatra.
Śmierć w religii chrześcijańskiej
Na podstawie nauk i zmartwychwstania Chrystusa chrześcijanie wierzą, iż śmierć jest przejściem z doczesności do wieczności, a dusza człowieka zostaje zbawiona lub potępiona.
Reinkarnacja
To wiara w powrót duszy lub świadomości człowieka po śmierci fizycznej do świata doczesnego i odrodzenie się w nowym ciele. Proces reinkarnacji pojawia się we wszystkich religiach świata. Hinduiści wierzą, że po śmierci dusza przenosi się do innego ciała, tak jak ciało zmienia zużyte i zniszczone ubranie. Ten nie kończący się cykl odradzania się w innym ciele trwa aż do chwili rytuału przejścia, kiedy dusza osiąga stan nirwany.
Obecnie wiara w reinkarnację wydaje się być silniejsza niż kiedykolwiek w historii. Chociaż trudno na ten temat uzyskać wiarygodne dane statystyczne, 25% Amerykanów wierzy w odrodzenie duszy w nowym ciele. Istnieje coraz więcej metod i sposobów badania poprzednich wcieleń, takie jak np. terapie regresji hipnotycznych. Takie terapie działają przy założeniu, że przyczyna problemów pacjenta może wynikać z tragicznego przeżycia doświadczonego we wcześniejszym życiu.

Related Articles