Historia Internetu

Początki Internetu wiążą się z ARPANET i sięgają końca lat 60-tych. Prace nad Internetem rozpoczęły się w roku 1969 jako projekt o nazwie ARPANET, finansowany przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony Stanów Zjednoczonych. Celem przedsięwzięcia było stworzenie sieci komputerowej, która mogłaby przetrwać atak nuklearny - w przypadku zniszczenia części sieci, łączność pomiędzy pozostałymi jej elementami miała zostać zachowana. Sieć miała zapewnić wydajność, niezawodność i niezależność od wytwórców przy przesyłaniu danych. Wiele rozwiązań stosowanych współcześnie zostało opracowanych w ramach prac nad siecią ARPANET.
Eksperymentalna sieć ARPANET odniosła tak duży sukces, że wiele dołączonych do niej organizacji zaczęło wykorzystywać ją do normalnej, codziennej wymiany danych. W roku 1975 ARPANET została przemianowana z sieci eksperymentalnej na operacyjną a administracja siecią została przekazana do Agencji Komunikacyjnej Departamentu Obrony.
Do komunikacji w sieci ARPANET zastosowano nowatorski wtedy protokół TCP/IP. Nazwa TCP/IP odnosi się do całej grupy protokołów komunikacyjnych umożliwiających pewne i szybkie przesyłanie informacji między stacjami odległymi o setki a nawet tysiące kilometrów. TCP/IP stał się dominującym protokołem w komunikacji internetowej. TCP/IP odnosi się do nazwy dwóch należących do niej protokołów. TCP to protokół kontroli transmisji, według którego dane przesyłane w Internecie rozbijane są u nadawcy na tzw. pakiety i z powrotem składane w jedną całość u odbiorcy. IP to protokół definiujący sposób adresowania. Dowolne dwa komputery używające TCP/IP mogą być połączone ze sobą. Jeżeli w części sieci wystąpi usterka, informacja ominie ten fragment i inną drogą trafi do celu.
W roku 1983 protokoły TCP/IP przyjęte zostały jako Standardy Wojskowe. W tym też czasie do powszechnego użycia wszedł termin Internet. W roku 1989, gdy porzucono projekt ARPANET, Internet przejęły uniwersytety i organizacje naukowe. Również osoby prywatne i instytucje komercyjne zaczęły dostrzegać korzyści płynące z wykorzystania Internetu. Niestety zakaz używania go do celów komercyjnych wydany przez National Science Foundation uniemożliwiał jego rozwój w tym kierunku. Cofnięcie tego zakazu w 1991 roku udostępniło Internet szerszemu gronu użytkowników. Od tego czasu można go również używać do celów czysto komercyjnych takich jak reklama, czy sprzedaż.
W październiku 1991 roku naukowiec z CERN – Dan Connolly, chcąc podzielić się wynikami swoich badań z innymi ludźmi zajmującymi się tą tematyką, stworzył podstawy HTML. Dwa lata później została opublikowana pierwsza graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic. W 1994 roku współtwórca przeglądarki Mosaic – Marc Andreessen z University of Illinois założył w Kalifornii firmę Netscape Communications Corporation. Wkrótce po ukazaniu się na rynku komercyjnej wersji przeglądarki, firma Netscape wydała zaawansowany Netscape Commerce Server.
Oprócz standardowego udostępniania stron WWW innym użytkownikom, dawał on możliwość przesyłania danych bezpiecznym połączeniem szyfrowanym. Mogły więc być przesyłane poufne dane, gdyż mogły one być odczytane tylko przez adresowanego odbiorcę. Pozwoliło to stworzyć nowe zastosowania Internetu, który zaczął się bardzo gwałtownie rozwijać.
Dzisiejszy użytkownicy Internetu to wielomilionowa społeczność, która ciągle się powiększa. Coraz częściej informacje drukowane odsyłają odbiorcę do informacji publikowanych w Internecie. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że w czasie kryzysu to właśnie Internet może być podstawowym narzędziem do komunikacji i wymiany danych.
Internet to sieć komputerowa o światowym zasięgu łącząca sieci lokalne, sieci rozległe i wszystkie komputery do nich podłączone. Zgodnie z definicją słowa Internet oznacza ono globalny system.
ARPANET - pierwsza sieć rozległa oparta na rozproszonej architekturze i protokole TCP/IP. Jest bezpośrednim przodkiem Internetu. Istnieje do dzisiaj.
TCP - strumieniowy protokół komunikacji między dwoma komputerami.
IP - to protokół komunikacyjny należący do warstwy sieciowej modelu OSI, używany powszechnie w Internecie i sieciach lokalnych.
TCP/IP to wspólna nazwa dwóch podstawowych protokołów sieci Internet. Powstała przez połączenie nazw TCP i IP.
CERN - Europejski Ośrodek Badań Jądrowych.
HTML - to język składający się ze znaczników stosowany do pisania stron WWW.

Related Articles