Internet

CO TO JEST INTERNET?

Internet (z angielskiego, dosł. międzysieć) - globalna ogólnoświatowa sieć komputerowa. Internet jest zbiorem sieci komputerowych połączonych za pomocą kabli miedzianych, światłowodów, połączeń bezprzewodowych itp. Podwaliny pod jej powstanie położono na początku lat 60. XX wieku, kiedy amerykańska firma RAND Corporation prowadziła badania nad możliwościami dowodzenia i łączności w warunkach wojny nuklearnej. Na podstawie jej raportów podjęto badania nad skonstruowaniem sieci komputerowej mogącej funkcjonować pomimo zniszczenia jej części.
Internet:
? jest logicznie połączony w jednorodną sieć adresową opartą na protokole IP (Internet Protocol),
? jest w stanie zapewnić komunikację przy użyciu TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol),
? dostarcza, lub wykorzystuje publicznie usługi wyższego poziomu oparte na komunikacji i związanej z nią infrastrukturze.

HISTORIA INTERNETU

Początki Internetu

ARPANET

Historia Internetu sięga już ponad ćwierć wieku wstecz. Zaczyna się ona 1 września 1969 roku, kiedy to w Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), a wkrótce potem w trzech, następnych uniwersytetach, zainstalowano w ramach eksperymentu finansowanego przez ARPA (Advanced Research Project Agency, zajmującą się koordynowaniem badań naukowych na potrzeby wojska) pierwsze węzły sieci ARPANET - bezpośredniego przodka dzisiejszego Internetu. Eksperyment miał zbadać możliwość zbudowania sieci komputerowej bez wyróżnionego punktu centralnego, która mogłaby funkcjonować nawet pomimo uszkodzenia pewnej jej części. Wszystkie istniejące do tej pory sieci zarządzane były przez jeden główny komputer, którego awaria pozbawiała możliwości pracy całą sieć. Postanowiono więc wypróbować zaproponowaną kilka lat wcześniej przez RAND Corporation (kolejną instytucję związaną z badaniami wojskowymi) koncepcję sieci rozproszonej.
W ciągu dwóch następnych lat sieć była rozbudowywana, w pracach nad nią brała udział coraz większa liczba naukowców z różnych ośrodków. Trzeba było opracować konkretne aplikacje, umożliwiające wykorzystanie możliwości komunikacyjnych dawanych przez sieć; jednym z pierwszych zastosowań było zdalne wykonywanie obliczeń na komputerach dużej mocy znajdujących się w innych ośrodkach.

TCP/IP i DNS

TCP/IP odnosi się do nazwy dwóch protokołów: Transmission Control Protocol i Internet Protocol. TCP to protokół kontroli transmisji, według którego dane przesyłane w Internecie rozbijane są u nadawcy na tzw. pakiety i z powrotem składane w jedną całość u odbiorcy. IP to protokół definiujący sposób adresowania. Dowolne dwa komputery używające TCP/IP mogą być połączone ze sobą. Protokół TCP jest formalnie niezależny od IP ? to znaczy można go stosować z innym niż IP systemem identyfikacji komputerów.
Sieć ARPANET stosowała pierwotnie kilka różnych sposobów identyfikowania komputerów i dopiero prace Jona Postela, na początku lat 80. XX w. doprowadziły do ich unifikacji w postaci obecnie znanej. Jon Postel stworzył też w latach 1982-1983 drugi podstawowy filar Internetu: system DNS, który wiąże numery IP komputerów z hierarchicznie budowanymi nazwami domen internetowych.
W roku 1983 protokoły TCP/IP przyjęte zostały jako Standardy Wojskowe. W tym też czasie do powszechnego użycia wszedł termin Internet. W roku 1989, gdy porzucono projekt ARPANET, Internet przejęły uniwersytety i organizacje naukowe. Również osoby prywatne i instytucje komercyjne zaczęły dostrzegać korzyści płynące z wykorzystania Internetu. Niestety zakaz używania go do celów komercyjnych wydany przez National Science Foundation uniemożliwiał jego rozwój w tym kierunku. Cofnięcie tego zakazu w 1991 roku udostępniło Internet szerszemu gronu użytkowników.

WWW (World Wide Web)

W październiku 1991 roku naukowiec z CERN ? Tim Berners-Lee, chcąc podzielić się wynikami swoich badań z innymi ludźmi zajmującymi się fizyką cząstek elementarnych, stworzył podstawy HTML. Dwa lata później została napisana pierwsza graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic. W 1994 roku współtwórca przeglądarki Mosaic ? Marc Andreessen z University of Illinois założył w Kalifornii firmę Netscape Communications Corporation. Wkrótce po ukazaniu się na rynku komercyjnej wersji przeglądarki, firma Netscape wydała zaawansowany Netscape Commerce Server.
Oprócz standardowego udostępniania stron WWW innym użytkownikom, dawał on możliwość przesyłania danych bezpiecznym połączeniem szyfrowanym. Mogły więc być przesyłane poufne dane, gdyż mogły one być odczytane tylko przez adresowanego odbiorcę. Pozwoliło to stworzyć nowe zastosowania Internetu, który zaczął się bardzo gwałtownie rozwijać.
Dzisiejsi użytkownicy Internetu to wielomilionowa społeczność, która ciągle się powiększa. Coraz częściej informacje drukowane odsyłają odbiorcę do informacji publikowanych w Internecie. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że w czasie kryzysu to właśnie Internet może być podstawowym narzędziem do komunikacji i wymiany danych.

DZISIEJSZY INTERNET

Połączenie

Przyłączenie komputera do Internetu możliwe jest z wykorzystaniem wielu technologii, które pozwalają urządzeniu komunikować się z pobliską bramką posiadającą stałe połączenie z innymi systemami w Internecie. Typowe rozwiązania wykorzystują linie telefoniczne (modemy, cyfrowe linie ISDN, modemy ADSL), inne technologie przewodowe (transmisja przez sieci energetyczne, telewizję kablową) oraz bezprzewodowe (GPRS, łącza satelitarne).
Aby pracować w Internecie, komputer musi być w stanie komunikować się z innymi systemami przez protokoły z rodziny TCP/IP, a także posiadać oprogramowanie klienckie pozwalające na praktyczne wykorzystanie usług oferowanych przez innych użytkowników.

ICANN

The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) jest powołaną przez rząd USA organizacją koordynującą przyznawanie unikalnych adresów IP i wysokopoziomowych nazw DNS w Internecie, na Ujednolicony system nazywania, pozwalający na prawidłowe kierowanie ruchem w skali globalnej, jest konieczny do poprawnego działania Internetu. Siedziba główna ICANN znajduje się w Marina del Rey w Kalifornii, a organizacja jest nadzorowana przez międzynarodowy zarząd, którego członkowie wybierani są przez techniczne, biznesowe, akademickie i nie komercyjne kręgi użytkowników sieci. Ponieważ Internet jest siecią wielu dobrowolnie połączonych węzłów, nie ma jako takiego centrum zarządzania, a rola ICANN jest po prostu umowną konwencją, która nie musi być przestrzegana przez użytkowników.

CO TO JEST STRONA INTERNETOWA?

Strona internetowa (strona WWW) to dokument utworzony w którejś z odmian języka SGML (HTML, XML), pobierany z dysku lokalnego komputera bądź serwera internetowego i interpretowany po stronie użytkownika za pomocą przeglądarki. Cechą charakterystyczną stron WWW jest hipertekstowość i często multimedialność. Część stron internetowych może zawierać w sobie elementy prezentacji stworzonych za pomocą dodatkowych technologii (np. Flash), część tworzona jest dynamicznie w momencie wysłania przez przeglądarkę zapytania do serwera.

CO TO JEST DOMENA INTERNETOWA?

Domena internetowa to element adresu DNS wykorzystywanego do nazywania urządzeń w Internecie. Dla przykładu adres Wikipedii pl.wikipedia.org składa się z trzech nazw domenowych rozdzielonych kropkami.
Aby lepiej zrozumieć sens domeny internetowej dobrze jest przeanalizować elementy adresu Wikipedii. Org. to domena najwyższego poziomu mająca najbardziej ogólne znaczenie ? przypisywana jest stronom wszystkich organizacji. wikipedia to nazwa domeny wykupionej przez fundację Wikimedia i odnosi się do projektu o nazwie Wikipedia. Domena pl. identyfikuje jego polską wersję.
Jak widać na powyższym przykładzie, domeny tworzą hierarchię, która pozwala katalogować komputery w sieci według pewnych kategorii, dzięki czemu adresy internetowe stają się uporządkowane, co ułatwia poruszanie się w miliardach stron dostępnych w globalnej składnicy informacji. W sieci przepływ informacji jest bardzo szybki i nie odległość geograficzna ma największe znaczenie podczas szukania potrzebnych wiadomości. Domeny internetowe są podstawą nawigacji w wirtualnej przestrzeni, bo wyznaczają kierunki w przestrzeni ludzkiej wiedzy. Każda z nazw domenowych może zawierać litery, cyfry lub znak '-', a duże i małe litery nie są odróżniane

CO TO JEST PRZEGLĄDARKA INTERNETOWA?

Przeglądarka internetowa to program komputerowy, który służy do pobierania i wyświetlania dokumentów HTML/XHTML/XML z serwerów internetowych, a także plików multimedialnych (czasem z pomocą różnych wtyczek). Najpopularniejszymi przeglądarkami są: Internet Explorer, Firefox, Opera, Konqueror, SeaMonkey oraz Safari.

Cechy nowoczesnych przeglądarek

Przeglądarki internetowe komunikują się z serwerem za pomocą protokołu HTTP, aczkolwiek w obsłudze są również inne, np. FTP, HTTPS, Gopher. Często z przeglądarką dostarczane są komponenty, które umożliwiają korzystanie z serwerów grup dyskusyjnych (protokół NNTP) i e-mail (protokoły POP3, IMAP i SMTP).
Trwająca na rynku wojna przeglądarek powoduje, że oprogramowanie do przeglądania stron cały czas ewoluuje w stronę ergonomiki, użyteczności i wygody. Nowoczesne przeglądarki spełniają szereg wymagań - za dobry poziom uznawana jest obsługa następujących technologii:
? HTTP i HTTPS
? HTML, XML i XHTML
? grafika w formatach: GIF, JPEG, PNG z obsługą półprzezroczystości oraz SVG
? CSS
? JavaScript (w tym DHTML)
? DOM
? ciasteczka (cookies)
? Adobe Flash
? aplety Java
Oprócz tego, rozwijane są następujące funkcje ułatwiające przeglądanie stron:
? zakładki
? menedżera pobierania plików
? przechowywanie plików w pamięci podręcznej (cache)
? obsługa wtyczek (rozszerzeń) i skórek, dostosowalność interfejsu
? przeglądanie w kartach
? zapamiętywanie haseł
? gesty myszy i skróty klawiaturowe
? blokowanie wyskakujących okienek
? filtry reklam
? wbudowane programy do obsługi poczty e-mail oraz czytniki RSS i Atom
? wbudowany klient Bit Torrent

CO TO JEST WYSZUKIWARKA INTERNETOWA?

Wyszukiwarka internetowa (ang. search engine) to program lub strona internetowa, której zadaniem jest ułatwienie użytkownikom Internetu znalezienie informacji w sieci.
Określenie Wyszukiwarka stosujemy do:
? stron internetowych serwisów wyszukujących - czyli implementacji oprogramowania wyszukującego działającego z interfejsem WWW ogólnodostępnym dla internautów
? oprogramowania przeznaczonego do indeksowania i wyszukiwania informacji w sieciach komputerowych: Internecie, Intranecie.
W znaczeniu ogólnym wyszukiwarka to oprogramowanie gromadzące w sposób automatyczny informacje o dokumentach tekstowych oraz plikach zgromadzonych w sieci (obszarze wyznaczonym dla wyszukiwarki do indeksowania).

Historia wyszukiwarek

Historia wyszukiwarek na świecie

? 1990 - Archie
? 1991 - Veronica
? 1991 - JugHead
? 1992 - WWW Wanderer
? 1994 - WebCrawler
? 1995 - AltaVista
? 1995 - MetaCrawler
? 1996 - Google na Uniwersytecie Standforda (pod adresem: http://google.stanford.edu)
? 1996 - HotBot
? 1998 - Google Google.com - jako niezależna firma
? 2005 - MSN Search

Historia wyszukiwarek w Polsce

? 1994 - Polski Archie
? 1995 - Polski Infoseek ICM
? 1996 - NEToskop
? 1996 - Sieciowid
? 1996 - Infoseek Onet
? 1996 - Polska AltaVista
? 1997 - Sieciowid kończy działalność
? 2000 - Arena.pl przejmuje zasoby Polskiego Infoseeka
? 2001 - NetSprint
? 2002 - polska wersja Google'a
? 2003 - Szukacz
? 2003 - Polski Yandex
? 2004 - Szook
? 2004 - Gooru
? 2005 - koniec NEToskopu
? 2005 - koniec polskiej wersji wyszukiwarki Yandex
? 2006 - Wyszukiwarka Hm?
? 2006 - Wyszukiwarka Hidee.org
? 2006 - Wyszukiwarka Giga
? 2007 - Wyszukiwarka video - viFinder.com


ZAGROŻENIA WYNIKAJĄCE Z UŻYTKOWANIA INTRNETU


Korzystając z Internetu należy pamiętać o następujących zasadach:
? Należy zabezpieczyć swój komputer.
? Nie można ufać osobom poznanym w sieci.
? Nie wolno podawać nikomu obcemu swoich danych.
? Zaniepokojone osoby niepełnoletnie powinny powiadomić osobę dorosłą o ewentualnym zagrożeniu.
Czatujący nie zauważa kiedy zaczyna żyć nieprawdziwą rzeczywistością. Dla osoby uzależnionej liczy się tylko wirtualna przestrzeń. Taka osoba traci zdolność rozmawiania, poruszania się po świecie realnym, nawiązywania nowych niewirtualnych znajomości i kontaktów. Większość ludzi nigdy nie przyznaje się do tego, że Internet czy czaty są ich nałogiem. Wydaje się to wcale nieszkodliwe, lecz coraz więcej osób nie jest w stanie wytrzymać bez Internetu nawet jednej chwili.


Śmierć przez Internet

? W sierpniu 2006r. Rodzice 15-letniej Nadine z Niemiec znaleźli swoją córkę uduszoną z licznymi ranami kłutymi na całym ciele. Sprawcą był 19-letni kolega z czatu, podający się za różne dziewczyny i wypytujący Nadine Nadane szczegóły dotyczące jej ciała, domu, rodziców. Właśnie stąd wiedział, że tego dnia była w domu sama.
? 30 grudnia 2006r. 17-latek z Chin popełnił samobójstwo po tym, jak jego czatowa niby 19-letnia miłość okazała się o wiele starszą i mało urodziwą kobietą.
? 16-latek z Korei Północnej umarł z wycieńczenia po tym, jak spędził 86 godzin grając non stop w gry komputerowe. Przez ten czas nie jadł i nie pił.

Pułapki Internetu

? Nie wszystko, co ludzie piszą w Internecie jest prawdą. Dzieje się tak, bo chcą sobie zażartować, poprawić humor, poczuć się lepszym albo kogoś oszukać i wykorzystać.
? Nigdy nie podaje się komuś, kogo zna się tylko z czatu, swojego adresu, nazwiska ani żadnych danych dotyczących mieszkania. Złodzieje, podając się za kogoś innego, umieją prze Internet wyciągnąć dokładne namiary np. na mieszkanie do okradzenia.
? To samo tyczy się zdjęć, filmów czy pokazywania się obcym przez kamerę internetową. Zdjęcie albo film może być wykorzystane do niecnych celów.
? Nigdy nie można umawiać się z kimś poznanym przez Internet w czyimś mieszkaniu albo w jakimś podejrzanym miejscu. Najlepszym miejscem takich spotkań jest kawiarnia bądź klub. Najważniejsze aby było to miejsce uczęszczane przez ludzi.

KORZYŚCI WYNIKAJĄCE Z UŻYTKOWANIA INTERNETU

Internet to nie tylko nałóg, ale rzecz dzięki, której wiele możemy się dowiedzieć np.: Wikipedia to strona, na której można znaleźć objaśnienia wielu pojęć.
Dzięki takim komunikatorom jak Gadu-Gadu, Jabber czy Tlen możemy szybko i zręcznie przekazać ważne informacje osobom na terenie całej Polski. Skype umożliwia nam rozmowę z osobami znajdującymi się za granicą. Kamera internetowa daje nam możliwość zobaczenia się.
Na niektórych stronach internetowych można poznać wiele nowych plotek o gwiazdach. W Internecie znaleźć również można nowości muzyczne tzn. najnowsze piosenki lub teledyski. Używając Internet należy jednak pamiętać o tym, że niestety on uzależnia i dlatego należy go używać z umiarem.

Usługi

Dostawca usług internetowych (ISP), tzw. provider (czyt. prowajder), może nam oferować następujące usługi internetowe:
? przeglądanie stron internetowych ? WWW
? transfer plików ? FTP, P2P
? pocztę elektroniczną ? e-mail
? dyskusje internetowe ? dostępne w ramach grup dyskusyjnych Usenetu, e-mailowych list dyskusyjnych oraz forów dyskusyjnych na stronach WWW
? rozmowy w czasie rzeczywistym ? IRC oraz różne komunikatory internetowe, takie jak ICQ, Jabber, Gadu-Gadu czy Tlen
? usługi multimedialne ? takie jak radio internetowe i telewizja internetowa
? telekonferencje
? faksowanie
? sklepy internetowe
? aukcje internetowe
? giełdy internetowe
? bankowość elektroniczną
? telefonie internetową VoIP
? gry online


PISOWNIA SŁOWA INTERNET

Słowo Internet piszemy wielką literą (nazwa własna), jeśli mamy na myśli Internet jako sieć komputerową. Małą literą możemy pisać o medium, np.: "Przeczytałem to w internecie". Czasami używa się słowa internet (z małej litery) w znaczeniu ekstranet (połączona ze sobą grupa sieci komputerowych).

Related Articles