Kalendarz

Kalendarz
• Kalendarz to umowny system rachuby dni i odstępów czasu, dzielący go na równe, powtarzające się cyklicznie okresy. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa calendarium, albo jak uważają inni rzymskiego słowa calendae co oznacza pierwszy dzień miesiąca. ( gr. kaleo, tzn. zwołuję, rzymianie zwoływali mieszkańców miast na początku każdego miesiąca, by ustalić jego długość. Księgę w której zapisywano ustalone dni nazywano „calendarium”, stąd nazwa dzisiejszego kalendarza. ) Powiedzenie Ad calendas graecas oznacza natomiast odłożenie czegoś na czas nieokreślony, w dosłownym tłumaczeniu greckie kalendy. ( W kalendarzu greckim nie było kalend, zostały wprowadzone dopiero przez Rzymian.)
• Typy kalendarzy to słoneczny, księżycowy, księżycowo – słoneczny, stuletni, stały, uniwersalny, wieczny. Pierwsze kalendarze powstały ok. VI w. p.n.e. Ludzie potrzebowali ich do odmierzania czasu, by odpowiednio się przygotować do nadchodzących żniw, świąt, itp.
• Kalendarze takie jak juliański, słowiański, starogrecki, aztecki, babiloński, rewolucyjny, radziecki już nie są popularne. Są zbliżone do dzisiejszych kalendarzy sposobem podziału, na dni, miesiące i lata. Różnią się natomiast sposobami ich obliczania.

• 0I.XII.MMX. (przykładowy zapis daty sposobem cyfr rzymskich – 01.12.2010)
09.02.2010r. (przykładowy zapis daty sposobem cyfr arabskich – IX.II.MMX)
09.stycznia.2010 (przykładowy zapis, nie budzący wątpliwości)
2-styczeń-2010 (przykładowy zapis, budzący wątpliwości)
1stycznia2010 (przykładowy zapis, budzący wątpliwości)
03022010 (przykładowy zapis, budzący wątpliwości)
Zapis daty z kropkami, lub myślnikami po cyfrach, nie budzi wątpliwości, natomiast zapis bez nich budzi wątpliwości.


Jednostki kalendarzowe
• Do określania czasu używa się jednostek kalendarzowych podstawowych takich jak dni, tygodnie, miesiące, lata. Ponadto czas możemy podzielić na kwadry, kwartały, trymestry, semestry, półrocza, dekady, wieki, milenia, ery). Nazwa dnia pochodzi od dziać się, czasu, gdy działamy, jesteśmy aktywni. Tydzień pochodzi od określenia niedzieli, jako ten dzień. Miesiąc to staropolska nazwa księżyca, bo to między innymi czas, w którym księżyc okrąża Ziemię. Rok pochodzi od prasłowiańskiego rokъ, oznaczającego czas orzeczony. Kiedyś, gdy kalendarze nie były powszechne rok trwał często od lata do lata, dlatego przyjęło się mówić np. kilka lat, a nie kilka roków. (W gwarze funkcjonuje powiedzenie latoś, oznaczające tego roku.
• Podział na tygodnie wprowadzono w IV w. p.n.e., w Mezopotami. Miesiąc dzielono także na kwadry (czwarta część miesiąca).

Related Articles