Katarzyna Grochola i jej twórczość

Biografie Odsłon: 710
Kim właściwie jest Katarzyna Grochola?
Pisarka, dziennikarka, scenarzystka. Urodziła się w 1957 roku w Krotoszynie. Zanim zajęła się literaturą pracowała m. in. jako salowa, korektorka, aktorka, dyrektor składu celnego, a nawet jako konsultantką w biurze matrymonialnym. Jest autorką powieści, wielokrotnie nagradzanych słuchowisk, sztuk teatralnych i telewizyjnych (m. in. TESPIS 2000, Grand Prix 2001 pierwszego Krajowego Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia i Telewizji), felietonistką oraz współscenarzystką dwóch popularnych seriali telewizyjnych.
„Nigdy w życiu”
Judyta kończy 37 lat, ze złością wspomina mężczyznę, który ją porzucił, i nieuleczalnie marzy o wielkim uczuciu. Sama buduje dom na wsi i sama wychowuje nastoletnią Tosię. Udziela porad w piśmie kobiecym i nie zarabia tak dobrze jak Bridget Jones, ani nie czuje się jak ona kobietą sukcesu. Nie wstydzi się swoich słabości i kompleksów, ma poczucie humoru, a po każdym kryzysie wybucha w niej nowa bomba energii.
„Serce na temblaku”
Judyta nie marzy już o rycerzu na białym koniu. Przeżywa cudowne chwile u boku mężczyzny. Kocha, a zarazem wciąż broni swojej niezależności. Jest bardzo ostrożna, bo dawne rany jeszcze się nie zagoiły. Czy powtórzy się dobrze znany scenariusz: najpierw ślub, a potem serce na temblaku?
„Ja wam pokażę”
Po wszystkich zawirowaniach sercowych (i finansowych) Judyta jest szczęśliwa. Książę na białym koniu, przebrany za socjologa w starym oplu, zakochał się, oświadczył i wyjeżdża do Stanów. Tosia odgraża się, że zda maturę. Jednak w życiu Judyty pojawia się ktoś, kto wie lepiej, co będzie dla niej dobre. Czy wystarczy jej niezależności i uporu, by odnaleźć w końcu własną drogę?
„Upoważnienie do szczęścia”
Uprzątnij koło siebie. Zobacz, co jest ważne. Czego naprawdę chcesz - mówi jedna z bohaterek tomu opowiadań „Upoważnienie do szczęścia”. Choć myśli o reklamowym sloganie, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to jej - nasza, moja - podświadomość woła z otchłani zagubienia. Przypomnij sobie, co jest najważniejsze! Przecież widziałaś, wiesz! Nie potrzebujesz niczyjego upoważnienia do szczęścia! Nawet, kiedy to szczęście staje na progu naszego domu, nie zawsze potrafimy je dostrzec. Bo akurat zajmuje nas coś innego ogromnie ważnego.
„Podanie o miłość”
"Podanie o miłość" to zbiór nostalgicznych, zabawnych i wzruszających opowiadań, które wprowadzają czytelnika w świat uczuć skomplikowanych, niespełnionych, zawsze jednak ożywionych wiara i nadzieją. Świat nie jest taki zły. Nawet w tragedii jest wymiar, który nadaje jej sens. Trudno się oprzeć takiej dawce emocji. Przesłanie książki jest proste: ludzie są dobrzy, tylko czasami im się coś myli.
„Przegryźć dżdżownicę”
Wrażliwe, wnikliwe i poruszające sprawozdanie pisane z głębi zdradzonego serca i ciała kobiety. Oryginalna, lekka, a zarazem niezwykle intymna, chwilami poetycka narracja, gdzie słowa nie służą do opisu czy nazywania.
„Związki i rozwiązki miłosne”
Książka jest kontynuacją serii dialogów, zapoczątkowaną pozycją pt. Dobra miłość. Katarzyna Grochola i Andrzej Wiśniewski rozmawiają o związkach miłosnych, tych dobrych i tych złych, zakończonych sukcesem lub rozwodem.

Related Articles