Opis Adasia Cisowskiego

Głównym bohaterem powieści Kornela Makuszyńskiego, pt. ,,Szatan z siódmej klasy”
jest Adaś Cisowski. Siedemnastolatek uczy się w siódmej klasie męskiego gimnazjum w Warszawie. Jego ojciec wykonuje zawód lekarza, a matka zajmuje się domem i czworgiem młodszego rodzeństwa.
Wygląd chłopca najlepiej opisują słowa autora: ,,Był to nieforemny chłopak, nieco pękaty, z rozmierzwioną czupryną; sądząc po jego budowie musiał być sprężysty i silny. Spojrzenie miał śmiałe i dziwnie przenikliwe”.
Nauczyciel historii nadał gimnazjaliście przezwisko „szatan”, ponieważ określało ono jego niezwykłą przebiegłość. Wykazywał się też bystrością w rozwiązywaniu zagadek oraz talentem detektywistycznym.
Młodzieniec to kochający i troskliwy syn. Często martwi się z powodu niesforności młodszego rodzeństwa, dlatego pomaga mamie w pracach domowych i uspokajaniu krzykliwych dzieci.
Młodego mężczyznę cechuje pracowitość i wytrwałość w dążeniu do celu. Umie okazywać swoje uczucia. Wyróżnia się życzliwością i szczerością. Szczerze żałował ujawnienia kolegom metodę odpytywania profesora Gąsowskiego. Całą winę wziął na siebie i nawet obiecał, że klasa nadrobi powstałe zaległości. Mieszkańca Warszawy charakteryzuje umiejętność logicznego myślenia, które pomogło mu w rozwiązaniu zagadki związanej z ukrytym skarbem. Jego pomysłowość i inteligencja skierowała rzezimieszków na fałszywy trop.
Moim zdaniem autor wyposażył swego bohatera w te cechy, które uznał za najważniejsze i najbardziej przydatne w życiu. Imponuje mi sprytem, ale też dobrocią i szlachetnością. Zawsze ofiarowuje potrzebującym swoją pomoc. Według mnie młody Cisowski może być wzorem dla młodzieży, a szczególnie dla chłopców.

Related Articles