Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Polska przeszłość historyczna obfituje w wiele wydarzeń, podczas których mieszkańcy ojczyzny musieli uciekać poza granice państwa, aby uchronić siebie i swych bliskich od śmierci. Żyjąc na obczyźnie, gdzie panują inne obyczaje i tradycje, zaczyna się odczuwać brak swej ojczyzny, brak języka ojczystego, narodowych zwyczajów. Tęsknota ta jest pięknym uczuciem, które cechuje wiele Polaków, którzy musieli borykać się z życiem na obczyźnie. Gdyby mnie spotkała taka sytuacja, na pewno tęskniłabym za moim ojczystym krajem i jego wartościami. Poniżej wartości te przedstawię.
Zacznę od sprawy tęsknoty za językiem ojczystym. Żyjąc na obczyźnie, gdzie obowiązuje inny język narodowy, trudno porozumieć się z jego mieszkańcami. Język polski jest dla mnie szczególnym językiem. To właśnie nim się posługując wypowiedziałam swe pierwsze słowa. Dzięki niemu potrafię wyrazić swe uczucia, powiedzieć, co mnie drażni, dlaczego jestem szczęśliwa. Uważam, że jest to niepodważalny argument na poparcie mej tezy.
Z kolei przejdę do sprawy tradycji, świąt i obyczajów. Podczas naszych narodowych świąt panuje szczególna atmosfera. Trudno jest mi wyobrazić sobie jakiekolwiek święta żyjąc na obczyźnie, pośród ludzi, którzy nie utożsamiają się z polskimi tradycjami łamania się opłatkiem czy oblewaniem wodą z okazji Śmigusa- Dyngusa. Jest to kolejny argument,
którym popieram swą tezę.
Po trzecie chciałabym rozpatrzyć wartość, jaką jest sama ojczyzna. To tu się urodziłam, wypowiedziałam pierwsze słowa w języku ojczystym, uczyłam się o przeszłości naszego kraju. Polska dla każdego jej obywatela winna być domem, w którym drzwi są zawsze otwarte dla każdego, powinna być ostają spokoju, bezpieczeństwa.
Na zakończenie pragnę dodać, że chociaż nasza ojczyzna boryka się z wieloma problemami, nie powinno być to powodem, dla którego należy opuszczać kraj. Polskę trzeba kochać i nigdy o niej i jej wartościach nie zapominać, gdyż wtedy będziemy powracać do niej
z uczuciem dobrego spełniania swojego życia i tego, że jesteśmy prawdziwymi Polakami.
Podsumowując pragnę dodać, iż jestem jeszcze bardzo młodą osobą i nie wiem jak potoczy się moja przyszłość. Ze względu na otwierające się „wrota Europy” być może będę mieszkała za granicą. Jestem jednak przekonana, iż będę tęsknić za Polską i za tym, co polskie.