Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Zdominowany przez profesora Pimkę Józio , wciśnięty w Formę ucznia , trafia za sprawą nauczyciela do Młodziaków. W nowoczesnym domu Młodziaków dostrzec można fałsz, z którym Józio, główny bohater, nie może się pogodzić.
Mieszczański dom Młodziaków jest synonimem nowoczesności i wszystkiego co się z nim wiąże – swobody obyczajów , tolerancji , hołdowania liberalnym hasłom , podziwu dla futuryzmu i kultury fizycznej. Wszyscy więc grają tu role, a walcząc z tradycyjnymi formami - wpadają w niewolę nowej formy.
Inżynier-konstruktor Młodziak odgrywa w tym dziele raczej drugorzędną rolę, jest pantoflarzem i fajtłapą, za to pani inżynierowa wiedzie prym i wpatrzona w swą córkę Zutę stara się dogonić wyprzedzający ją czas.
Znakiem nowoczesności staje się łydka nowoczesnej pensjonarki –
Łydka zgrabna i wysportowana. Właścicielka owej łydki , Zuta , stara się narzucić bohaterowi kolejną formę – tym razem staroświeckiego chłopca , i Józio tą formę przyjmuj , udając , że wszelkie przejawy nowoczesności są mu obce. Dom był pomalowany na jasnoniebieski kolor , wisiały kremowe firanki , na półce stało radio , meble były nowoczesne , konsekwentne , czyste , gładkie i proste.
Prawdziwym manifestem liberalizmu Młodziaków jest słynna scena , kiedy to rodzice namawiają Zutę na nieślubne dziecko , które miałoby zostać poczęte sprawnie , w krzakach , na wycieczce klasowej. Wyznawcy postępu zostają dwukrotnie poddani próbie przez , ich zdaniem . staroświeckiego ucznia . Po raz pierwszy w trakcie obiadu , kiedy to Józio babrze w kompocie , wrzucając do niego co popadnie. Wywołuje to zgorszenie i niesmak tolerancyjnych , zdawałoby się , domowników. Druga próba nie pozostawia już wątpliwości , że nowoczesność Młodziaków jest tylko pozorem , mistyfikacją , maską , która dodaje blichtru. Uważam iż nowoczesność państwa Młodziaków była tylko pozorem i ukrywali swoja prostatę przed innymi. Tak naprawdę pani inżynierowa wychowywała swoja córkę jak chciała mimo tego , że często nie było jej w domu.
Gombrowicz pokazuje obraz domu niby nowoczesny ale czy zbiegiem czasu taki dom można nazwać nowoczesnym????
Otóż uważam , że tak naprawdę Ferdydurka pokazuje obraz próżności w domu Młodziaków