Czym rozni sie ikona od obrazu?

Ikona nie jest zwykłym obrazem. Jest to modlitwa przedstawiona za pomocą z góry
ustalonych symboli, gestów, kolorów i znaków. Każdy z nich ma swoje znaczenie. Można powiedzieć, że ikona jest jak książka napisana specjalnym językiem.

Jedną z różnic pomiędzy obrazem a ikoną jest to, że ikony zawsze przedstawiają postaci, obrazy nie zawsze. Obrazy można podzielić na kilka kategorii. Obrazy realistyczne, obrazy przedstawiające nieco zmienioną rzeczywistość i obrazy zupełnie abstrakcyjne. Obraz może przedstawiać wszystko, od portretów po martwą naturę i pejzaże. Ikona zawsze pokazuje tematykę religijną, wizerunki świętych lub sceny z ich życia. Obrazy religijne próbują realistycznie przedstawić rzeczywistość. Patrząc na ikonę wiemy, że nie jest ona „fotografią” rzeczywistości.
Kiedy wchodzimy do cerkwi, pierwszą rzeczą, która rzuca się nam w oczy jest ogromna liczba ikon. Mają one pomagać wiernym w modlitwie.
Z reguły na ikonach dominuje kolor złoty. Symbolizuje on świętość. Postaci przedstawione na ikonach są płaskie. Niektóre ikony to portrety Jezusa, świętych lub Matki Bożej. Inne są wyobrażeniami Trójcy Świętej. Należy do nich najsłynniejsza ikona Trójcy autorstwa Andrieja Rublowa. Przedstawia ona Trójcę Świętą jako trzech aniołów.

Jeszcze inne przedstawiają sceny biblijne. Najczęściej są to sceny Ukrzyżowania i Zmartwychwstania Jezusa, lub Zaśnięcia Matki Bożej.
Jeszcze inne ikony złożone są z wielu portretów lub scen.
Najbardziej znaną w Polsce ikoną jest ikona Matki Boskiej Częstochowskiej, która znajduje się w klasztorze na Jasnej Górze.

Related Articles