Czy człowiek może być naprawdę wolny?

Przed odpowiedzeniem sobie na to pytanie należy najpierw zastanowić się nad znaczeniem słowa ‘wolność’. Czym jest dla mnie wolność? Czy wolnością dla mnie jest to, że mogą powiedzieć, co myślę? Czy wolnością jest dla mnie fakt, że nie jestem czyimś więźniem i nie muszę wykonywać jego poleceń? Czy wolnością jest dla mnie możliwość wyboru religii, prezydenta czy też tego, co chce dziś zjeść? Odpowiedź brzmi TAK, ale to jest bardzo powierzchowne spojrzenie na wolność. Z pewnością temat, „Czym jest wolność” nadawałby się na pracę magisterską, ale ja wrócę do tematu. Osobiście uważam, że człowiek nie może być naprawdę wolny. Wolną istotą jest ptak latający po niebie, może on latać gdzie chce, jak chce i kiedy chce-dla niego nie ma ograniczeń.

Pierwszy argument na poparcie mojej tezy będzie postać Ikara i Dedala- bohaterów jednego z mitów. Dedal i Ikar pragnęli powrócić do swojej ojczyzny, ale byli oni zniewoleni przez króla Minosa. Dedal był człowiekiem mądrym i wszechstronnie wykształconym, więc wymyślił sposób ucieczki-zrobił on sobie i swojemu synowi skrzydła z ptasich piór posklejanych woskiem. Ojciec przestrzegł wcześniej syna, aby nie leciał zbyt blisko słońca, bo wosk się roztopi i spadnie do wody. Ale młody, o bujnej wyobraźni i nierozsądny bohater, widząc efekty wynalazku, wzbijał się coraz wyżej i wyżej. Poczuł się całkowicie wolny – jak ptak, bez ograniczeń. Mógłby tak latać w nieskończoność, oblecieć cały świat bez żadnych zahamowań i barier. Kto z nas nie chciałby być na jego miejscu? To, co niemożliwe nagle stało się możliwe. Będąc zachwyconym, u szczytu wolności i ludzkich możliwości, zapomniał jednak Ikar o przestrodze ojca, co skończyło się dla niego tragicznie. Gorące słońce roztopiło wosk. I tak Ikar, upojony wolnością, zakończył swój żywot.
Można to wyjaśnić w ten sposób, że Ikar był za blisko słońca i wosk się roztopił, ale można także inaczej to zinterpretować. Ikar zasmakował prawdziwej wolności, lecz po chwili spadł na ziemię, co może oznaczać, że człowiekowi nie jest dane być prawdziwie wolnym. Oto przykład ile człowiek musi się napracować,aby osiągnąć pozorną wolność, a jak łatwo może ją stracić.

Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież człowiek może kupić sobie samolot i latać nim gdzie chce i też byłby wolny jak ptak. Nic bardziej mylnego. Jeśli człowiek wsiada do maszyny to nie jest wolny tylko jest od niej uzależniony. To od maszyny zależy czy będzie dalej leciał czy też nie. W każdym momencie samolot może się popsuć i spaść na Ziemię, albo w każdej chwili może zabraknąć benzyny i będziemy uzależnieni od tego, czy kupimy benzynę, czy też nie starczy nam pieniędzy, ponieważ szef nam nie wypłacił pensji. Na co dzień jesteśmy uzależnieni od wielu osób, rzeczy. Jadąc do pracy samochodem jesteśmy uzależnieni od korków-będą czy ich nie będzie? Jeżeli już są denerwujemy się i wyciągamy papierosa. Znów jesteśmy od czegoś uzależnieni. Człowiek czasem myśli, że jest wolny, bo nie ma telewizora, radia, Internetu nie jest uzależniony od żadnych nałogów, mieszka sobie spokojnie na wsi, ale to są tylko pozory.

Do wolności każdy dąży niezależnie od przeciwstawieństw losu. Nikt nie chce być zniewolonym. Każdy chce się czuć swobodnym, nieograniczonym, nieskrępowanym, niezależnym – wolnym. I rzeczywiście, możliwe jest osiągnięcie wolności. Przecież człowiekowi zapewniają to i pozwalają prawa oraz konstytucje, do których dążył przez wieki. Zwierzętom zapewnia to natura, umieszczająca je w danym środowisku. Ale czy to jest ta typowa, nieograniczona, niezależna wolność? Nie. To tylko jej przejaw w pewnym stopniu. Człowiek jest zależny od innych ludzi, ustroju politycznego, społeczeństwa, koloru skóry, pochodzenia, wyznania.

Related Articles