Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Według mnie Andrzej Kmicic nie nadawał się na wzorzec rycerza. Jak wiadomo, rycerze zazwyczaj byli honorowi, uczciwi i pomagali potrzebującym. Pan Andrzej natomiast był zupełnym przeciwieństwem.

Po pierwsze- lubił hulanki, obracał się w towarzystwie przestępców i ludzi z marginesu. Podczas pijatyki na dworku w Lubiczu, Kmicic wraz ze swoją bandą zdemolował rodzinne pamiątki Billewiczów. Była to oznaka braku szacunku i wdzięczności ze strony pana Andrzeja dla Herakliusza Billewicza. Kmicic mógł zapobiec temu wybrykowi, lecz tego nie zrobił.
Kolejnym przewinieniem z jego strony były wybryki z pannami służącymi na dworku. Jako przyszły małżonek Oleńki Billewiczówny, nie powinien dopuścić się takiego czynu.

Na anty rycerską postawę Pana Kmicica wskazywały również zdarzenia w Wołmotowiczach. Kiedy jego kompani zatrzymali się w barze, doszło do bójki. Miejscowi ludzie, sprowokowani zaczepkami gości, wyrżnęli całe zaczepliwe towarzystwo. W odwecie pan Andrzej spalił całą wioskę. Po tym wybryku długo się ukrywał przed zemstą.
Kmicic nie był honorowy. Kiedy Oleńka dowiedziała się o jego wybrykach i postawiła mu warunek, pan Andrzej chcąc mieć pannę Billewiczównę dla siebie, porwał ją.

Do zachowania niegodnego rycerza należy również doliczyć przechwałki Kmicica podczas walki z „ małym rycerzem”. Pan Andrzej mimo swoich rzekomych umiejętności został pokonany przez Wołodyjowskiego. Godne naśladowania okazało się zachowanie „ małego rycerza”, który po wygranej walce darował życie Kmicicowi.
Jednak pan Andrzej nie posiadał tylko złych cech. Kiedy przysiągł wierność Radziwiłłowi, a książę zdradził Polskę, Kmicic po pewnym czasie zrozumiał swój błąd. Od tej pory walczył w obronie Polski, był honorowy i uczciwy. Rzucił swoje zawadiackie życie i stał się porządnym rycerzem.

Andrzej Kmicic przed przemianą nie zasługiwał na miano rycerza. Jego zachowanie wskazywało na zupełny brak poczucia wartości rycerskich i odpowiedzialności przed narodem. Natomiast po przemianie stał się wzorem godnym do naśladowania.