Wokulski Stanisław - "Lalka" bohater dwóch epok

Pozytywizm Odsłon: 1174
Łukasz Bukowski

Stanisław Wokulski jest głównym bohaterem powieści Bolesława Prusa ?Lalka?. Wywodził się z rodziny szlacheckiej nie był bogaty. Jest to postać bardzo ciekawa. Złożona niejako z dwóch. Stanisław ma w sobie cechy zarówno romantyka, jak i pozytywisty.

Do cech pozytywisty możemy zaliczyć u niego przedsiębiorczość, chęć zdobywania wiedzy, pracę u podstaw.
Romantyk wyłaniał się z niego poprzez znane przez nas doskonale uczucie jego do Izabeli Łęckiej. Stanisław odznaczał się również, jako patriota.

Stanisław Wokulski, jak już wspomniałem był szlacheckiego pochodzenia. Jego ojciec stracił jednak swój majątek. Ponieważ Stanisław pragnął się uczyć potrzebował pieniędzy. Trafił do sklepu i restauracji Hopfera. Zarobione tam pieniądze wydawał na zakup książek. To właśnie ta chęć do nauki ujawniała w nim pozytywistę.
Wstapił do Szkoły Przygotowawczej, później do Głównej. Swoje studia jednak przerwał w 1863 roku. Był to czas powstania styczniowego.
Ujawnia się tu druga jego cecha ? patriotyzm, co było charakterystyczne dla bohatera romantycznego.

Zesłany na Syberię Wokulski ucieka i wraca do kraju. Otrzymuje pomoc od Rzeckiego Rzeckiego rozpoczyna pracę w sklepie Mincla.

Kiedy Stanisław wyjeżdżą na wojnę rosyjsko ? turecką, jako dostawca broni i zdobywa dość spory majątek ujawnia się jego cecha przedsiębiorczości.

Wokulski, jako romantyk. Budzi się w nim uczucie do szlachcianki Izabeli. Jest to bohater romantyczny, więc nie może to być szczęśliwa miłość.
Stając się niejako kupcem ? handlarzem rodzi w swojej głowie przekonanie, że Izabela będzie na niego patrzeć z rezerwą. Możliwe, że to właśnie dla niej zdobywa cały swój majątek. Dla swojej ukochanej rozpoczyna nawet naukę języka angielskiego, wiedząc, że ona sama go już umie. W ten sposób chce jej zrobić niespodziankę. Jest to cecha pozytywisty ? chęć nauki.

Jak się później okazuje nauka ta nie przychodzi mu na dobre. Jest świadkiem rozmowy Izabeli z jej kuzynem Sitarskim. Rozmowa to odbywa się w języku angielskim. Nieświadoma, że Wokulski również zna język Izabela pozwala sobie na zalecanie się do niej Sitarskiego.

Ból zadany w ten sposób Wokulskiemu szuka swojego ujścia w nieudanej próbie samobójczej. Cecha romantyka ? miłość nieszczęśliwa prowadząca bardzo często do samobójstw.

Stanisław Wokulski w pracy u podstaw to osoba, która pomaga Wysockiemu. Chłopu, któremu kiedyś kupił konia i wóz, gdy ten tego potrzebował. Warto dodać, że to właśnie Wysocki ratuje życie Wokulskiemu, gdy ten próbuje popełnić ów nieudane samobójstwo, jakim była rozpaczliwa próba rzucenia się pod jadący pociąg.

Praca u podstaw naszego bohatera ujawnia się również, gdy pomaga prostytutce, kierując ją do zakonu, a następnie zapewniając dach nad głową.

Related Articles