Na czym polega koncepcja służby ojczyźnie?

"Na czym polega koncepcja służby ojczyźnie" na te pytania od wielu lat nikt nie jest w stanie odpowiedzieć. Dwaj słynni pisarze starają się na nie odpowiedzieć - dzięki poezji które pisali. Lecz i oni nie do końca wiedzieli ale bardzo nam jom przybliżyli. Postaram się, na podstawue utwoórw tych słynnych poetów opowiedzieć na pytanie zadane na wstępie.

"Konrad Wallenrod" powieść poetycka Adama Mickiewicza, wydana
została w roku 1828. Akcja rozgrywa się w redniowieczu. Sytuacja Litwy, nękanej przez zaciekłego wroga - Krzyżaków - wydaje się beznadziejna.W tej sytuacji tytułowy bohater decyduje się na walkę poprzez podstęp
i zbrodnię.

Konrad (Alf), litewski chłopiec, wychował się na dworze krzyżackim. Halvan, który był przy nim od dzieciństwa, rozbudził w nim świadomość narodową i miłość do nieszczęśliwej ojczyzny.

Po straszliwej klęsce Litwy, poniesionej w wojnie z państwem krzyżackim Konrad mówi do swej ukochanej Aldony tak:
"Jeden sposób Aldono, jeden pozostał Litwinom,
Skruszyć potęgę Zkonu: mnie ten sposób wiadomy lecz niepytaj, dla Boga!
Stokroć przekleta godzina, w której od wrogów zmuszony chwieję się do tego sposóbu"

Sposobem tym jest walka podstępna i zdradziecka. Konrad Wallenrod cieszy się zaufaniem rycerzy zakonnych, jest już wówczas Wielkim Mistrzem. Prowadzi on rycerstwo do zguby prosto w pułapkę, zastawioną przez Litwinów.

Tragizm Konrada wynika przede wszystkich z faktu, że on - człowiek uczciwyi szlachetny, z wysoko rozwiniętym poczuciem honoru - decduje się na zadanie skrytobójczego ciosu. Przyczyny tego czynu są wzniosłe. Konrad nie widzi innego sposóu przeciwstawienia się Zakonowi, prowadzącemu agresywną wojnę z coraz bardziej osłabioną Litwą. Dobrze rozumie, że wybrana przez niego droga jest niemoralna, ale nie może pozwolić zginąc Litwinom. Konrad przeklina swój los, misję jednak doprowadza do końca.

Był wojownikiem samotnym. Jego czyn to niejednorazowy akt desperacki. Konrad przygotował zemstę lutami. Dla ojczyzny wyrzekł się szczęścia osobistego, żył wśród wrogów. Musiał zdobyć ich zaufanie, wykazać się odwagą, mądrością, oddaniem Zakonowi. Krzyżacy uważali go za przyjaciela - lutami dzielił z nimi stół, troski i radości codziennego życia. Wymagało to ogromnego hartu ducha. Stały konflikt wewnętrzny wyczerpał go całkowicie.

Nie jest to postac papierowa. Heroiczne poświęcenie Konrada Wallenroda łączy się chwilami zwątpienia, wahania, odwlekania momentu decydującego ciosu. Spełniwszy misję spiskową Konrad musi zginąć. Jego śmierć jest niewnikniona. Nawet, gdyby zdawał ujść zemście krzyżackiej, nie mógłby wieść zwyczajnego życia. Jego czyn, choć podyktowany patriotyzmem, był zbyt przytłaczający.

"Kordian" drama napisany w Genewie w rok 1833, zaplanowany był jako trylogia, opowiadająca o dojrzewaniu, walce i klesce pokolenia powstańców listopadowych.

W pierwszym akcie tytułowy bohater pokazany jest jako młodzieniec, tropiony głębokim poczuciem bezsensownosci życia. Chciałby dokonać czegoś wielkiego i niezwykłego, a jendnoczesnie zdaje sobie sprawę z nierealności swoich pragnień, braku idei, która nadałaby wszystkiemu sens.

Podróż po Europie (akt II) przekonuje Kordiania, że światem rządzi pieniądz i egoizm władców, a nie szczytne ideały - te są tylko w literaturze. Rozczarowuje miłość (Wioletta kocha pieniądze kordiana, a nie jego samego), kościół i papież, który nakazuje Polakom posłuszeństwa wobec cara. Po tych pesymistycznych doświadczeniach bohater odnajduje się upragniona idee na szczycie Mont Blanc. jest nią konieczność
wyzwolenia Europy spod tyrani monarchów. Dokona tego narów wybrany - Polacy ("Polska Winkelriedem narodów"). Przewodzic mu będzie Kordian.

Akt III - "Spisek koronacyjny". W podziemiach katedry odbywa się spotkanie zamaskowanych spiskowców, których przygotowują zamach na cara i jego rodzinę. Przewodniczy im Presez; chce ich powstrzymać - skrytobójstwo jest moralnie odrażające i sprzeczne z polskimi tradycjami. Do zabicia cara namawia Podchorąży (Kordian), który przepomina o zbrodniach cara. Kiedy spiskowcy w tajnym głosowaniu opowiadają sie przeciw zabójstwu tyrana, Kordian chce się poświęcić dla ojczyzny i postanawia dokonac tego zamachu.

W "Panu Tadeuszu" A. Mickewicza postacia godną obrońcy narodu jest ks. Robak, wczesniejszy jacek Soplica. Jacek Soplica po zabójstwie stolnika Horeszki uciekła z kraju i wstąpił do zakonu bernardynów, gdzie przyjął imie Robak.

Wrócił na Litwę w habicie, nie rozpoznany przez nikogo jako emisariusz z woli Napoleona, aby organizować powstanie, którego celem byo usunięcie Moskali z Litwy.

Namawia szlachtę do udziału w poswtaniu, wędrując z narażeniem życia od dworu do dworu, a w karczmach wiejskicj - równiez i chłopów.

Plany jego krzyżuj Gerwazy, tłumacząc na opak jego słowa (wg. którego śmierci to Soplicowie, a nie Moskale) i organizując wspołnie z Hrabią zajazd na dwór Sopliców przy pomocy mieszkańców zaścianka Dobrzyńskich.

Zostaje ranny w czasie walki z Moskalami i na łożu smierci wyznaje Gerwazemu, że jest jackiem Soplicą. Opowiada mu całą historię swojego zycia i uzyskawszy jego przebaczenie, umiera z nadzieją w sercu na odzyskanie wolności kraju, gdyż zdążyła dotrzeć do niego wiadomość o rozpoczęciu wojny Napoleona z Rosją.

Po zapoznaniu się wyżej wymienionymi argumentami śmiem stwierdzić iż koncepcja służby ojczyźnie polega na poświęceniu swego dobram miłości a nawet życia w bronie kraju i wszystkiemu co z nim związane.

Related Articles