Na podstawie fragmentu "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego scharakteryzuj obraz rewoluji i określ stosunek do niej głównego bohatera

W „przedwiośniu” Stefana Żeromskiego jest ukazana niszczycielska działalność rewolucji, sposób jej prowadzenia oraz skutki jakie po sobie pozostawia. Autor stara się przestrzec przed zbyt pochopnym uleganiem wspaniałym ideom i zawierzaniu swojego losu nieznanym nam osobom. W przedwiośniu przedstawiona jest również przemiana postawy wobec rewolucji jaką reprezentuje Cezary Baryka.


Rewolucja dotarła do Baku niespodziewanie. Nikt tak naprawdę nie umiał wyjaśnić na czym miała ona polegać - "co znaczyło ... nie umiał" Cezary bardzo szybko zainteresował sie rewolucją. Był jednym z największy aktywistów rewolucji w Baku - "on to wszczynał". Cezary przestał uczęszczać do szkoły, był całkowicie pochłonięty rewolucją.
Cezary był stałym bywalcem zgromadzeń ludowych. Chłoną naiwnie wszelkie idee równości społecznej wygłaszane na wiecach i manifestacjach ulicznych. Choć nie miał pojęcia co oznaczały symbole i idee przekazywane na tychże ?spotkaniach?, zawsze reagował euforycznie. Na jednym z takich wieców wieszano lalkę Józefa Piłsudskiego. Cezary Baryka był jednym z najaktywniejszych uczestników manifestacji pomimo tego że nie miał żadnej wiedzy na temat Piłsudskiego. Jego reakcje zawsze były spowodowane całkowicie bezpodstawnym i bezgranicznym zaufaniem, którym darzył swych ?przywódców?, a których tak naprawdę nie znał. To „zauroczenie” doprowadziło go nawet do wydania własnej matki, która umarła wyniszczona robotami, na które została zesłana.
Cezary wściekał sie gdy ktoś negowała idee rewolucji. Nawet gdy matka próbował go przekonać aby porzucił rewolucję wpadał w geniew i "nie szczędził uwad .... epitetów"
Baryka często chodził na egzekucje przeciwników rewolucji. Czerpał z ogladanie egzekucji niebywałą przyjemność i wracał do domu w stanie ekstazy - " gdy wracał .... półśmiechem"

Po utracie wszelkich dóbr materialnych jakie mu pozostały i zaczęciu odczówania gładu , kiedy matka nie była już w stanie pozyskiwać jedzenia Cezary utracił euforie którą wywoła rewolucja. Otrzeźwiał i zaczął dostrzegać obrazy, których wcześniej nie był wstanie zaobaczyć - "począ spostr .... mu w oczy" Swoje cierpienie uzasadniał koniecznośścią przeprowadzenia rewolucji, przymusem uwolnienia ludzi którzy cierpieli przez wiele lat - "poprzez ... prawa" Cezary uodpornil sie na widok cierpiących ludzi, zabijania bez powodu kobiet i dzieci wszechobecne cierpienie.
Kiedz Tatarzy mordowali ludność w Baku Cezary unikną cudem śmierci dzięki polskiemu dokumentowi. Został przymuszony do pracy przy grzebaniu zwłok. Podczas wykonywania swojej pracy spostrzegł piękną Ormiankę. W tej chwil Cezary uświadamia sobie jaką krzywdę wyrządziła rewolucja. Wiele ludzi zginęło bez powodu i żadnego uzasadnienia - "za coś mężczyźni". Uświadamia sobie że to jego pokolenie spowodowało śmierć tysięcy ludzi - "byłoż ...męczenico". Zdaje sobie sprawe że rewolucja była przyczyną ludobójstwa nie nigdy nie nalezy o tej zbrodni zapomnieć - " nie zapomnij .... pamietaj". Całkowta zmiana poglądu Baryki nastąpiła dopiero po śmierci matki. Matka Cezarego została skazana na roboty w porcie podczas których umarła. Podczas pogrzebu Cezary spostrzegł, żę ktoś pozbawił w bestialski sposób obrączki matki, która była jedyną pamiątką po jego ojcu. Zrozumiał wtedy że rewolucja polegała jedynie na wzbogaceniu sie jej przywudców kosztem całego społeczeństwa.

Na początku rewolucji brakowało wszelkich towarów w skelpach, były problemy z wypłatą oszczędności z banków - " znikły ... pencji". Zapanował głód. Matka Cezarego aby zdobyć jedzenie przemierzała wiele kilometrów i po bardzo dużych cenach kupowały między innymi mąke, która służyła do wypieku chleba. Wszystko po to aby Cezary nie odczuwał gładu. Zaczęto rekwirować majątki. Sam cezary wydał matkę, która ukrywała kosztowności. Matka Baryki została skazana na roboty w porcie po tym jak znaleziono złoto i inne kosztowności należące do księżniczek, które przygarneła po spotkaniu ich w porcie. Obraz Baku w okresie rewolucji to obraz miasta zamkniętego – nieczynnych sklepów, banków, szkół. Zdaniem rewolucjonistów, była to sytuacja pożądana i pozytywna, bowiem nareszcie uwspólniono dobra. Na ulicach odbywały się teraz pochody i manifestacje poparcia dla rewolucji, na których wykrzykiwano hasła zaczerpnięte z rewolucyjnej ideologii, palono kukły dawnych przywódców. Sam Cezary musiał sie wyżeć wszelkich dóbr jakie do tej pory posiadał z czasem czeło mu to doskwierać. W biały dzień mordowano nawet kobiety i dzieci. Konających poddawano torturom i męczarniom. Śmierć była obecna dosłownie wszędzie. Zbrodnie popełniane na niewinnych stały się codziennością. Podczas tej rewolucji przestało obowiązywać prawo, zarówno boskie, jak i moralne.
Starcia między Ormianami a Tatarami spowodowały prawdziwą rzeź - " w ciagu -trzech ... i inncyh" Widok miasta przypominał sceny z apokalipsy krew ... wieloraminienna.". Ciała wyrzucano do morza jednak było ich tak duż ze były wyrzucane na brzeg. Cezary unikną śmierci jednak został zmuszony do pracy przy grzebaniu ciał.

Rewolucja która miała być wyzwoleniem dla społeczeństwa, zrównania wszystkich osób wprowadzeniem sprawiedliwości, stała się źródłem cierpienia wszystkich ludzi, którzy liczyli na nią. Z rewolucji skorzystali jedynie jej przywódcy, którzy kosztem całego społeczeństwa bogacili się. Cezary po okresie zauroczenia ideami rewolucji zaczyna dostrzegać co tak naprawdę niesie z sobą rewolucjia i jakie są tego skutki.

Related Articles