Aparat Golgiego
- Szczegóły
- Kategoria: Biologia
- Odsłony: 462
Aparaty Golgiego spełniaja wiele ważnych funkcji:
·przede wszystkim wydzielają zagęszczone substancje poza komórkę w procesie egzocytozy, tzn. odwróconej pinocytozy (pęcherzyki wydzielnicze zlewają się z plazmalemmą);
·syntetyzuja polisacharydy strukturalne - związki chemiczne, które dostarczają później na potrzeby rosnących ścian pierwotnych i wtórnych;
·w tkankach łącznych oporowych odpowiedzialne są za syntezę mukopolisacharydów (śluzowielocukrowców istoty międzykomórkowej);
·sprzęgają węglowodory z proteinami, które są produkowane przez ER szorstkie, w glikoproteidy;
·uczestniczą w przekazywaniu wielu substancji w obrębie komórki i poza nią.
W roku 1898 Kamil Golgi wykrył w komórkach nerwowych strukturę zlokalizowaną w bliskim sąsiedztwie jądra, którą nazwał wewnętrznym aparatem siateczkowym komórki. Później dla tej struktury została przyjęta, używana do dziś nazwa aparat Golgiego.
Podstawowym elementem aparatu Golgiego jest diktiosom - stos ułożonych na sobie spłaszczonych cystern zbudowanych z pojedynczej błony. Liczba cystern wchodzących w skład diktiosomu zależy do aktywności wydzielniczej komórki. Szerokość poszczególnych cystern jest najmniejsza w ich w środku i ulega zwiększaniu ku obwodowi, gdzie dochodzi do powstania obłonionych pęcherzyków. Elementy aparatu wykazują wyraźną polaryzację układu - jedna strona (tzw. strefa powstawania) zwrócona jest do szorstkiej siateczki śródplazmatycznej, druga strona (tzw. strefa dojrzewania) ku plazmolemie. Cysterny aparatu Golgiego powstają w wyniku zlewania się pęcherzyków oddzielanych od ER.
Aparaty Golgiego uczestniczą w syntezie składników podłoża ścian komórkowych, ponadto biorą udział w sortowaniu i pakowaniu cukrów złożonych (m.in. celulozy i kalozy). W diktiosomach zachodzą także modyfikacje glikoprotein, glikolipidów i proteoglikanów.
Materiał zawarty w pęcherzykach ulega dalszej obróbce (zagęszczanie), w wyniku którego (w strefie dojrzewania) formują się duże pęcherzyki zawierające materiał wydzielniczy. W końcowym etapie pęcherzyki wraz z zawartością zlewają się z plazmolemą (w ten sposób zachodzi wydzielanie poza komórkę białek budulcowych i zapasowych, pektyn, hemiceluloz i innych składników ścian komórkowych) lub błonami otaczającymi struktury wewnątrzkomórkowe, np. wakuolę.
W większości komórek aparat Golgiego występuje pojedynczo i zajmuje położenie w bliskim sąsiedztwie jądra. Strukturę diktiosomu utrzymują mikrotubularne elementy międzycysternowe.