Kuchnia muzułmańska

Islam (arab. ???????) ? religia monoteistyczna, założona przez Mahometa, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie.
Słowo islam w języku arabskim oznacza poddanie się Bogu. Apologeci i misjonarze muzułmańscy wywodzą często słowo islam od słowa sal?m - pokój.

Muzułmańska kuchnia hinduska
Kuchnia ta oferuje smakowite przekąski, na przykład roti paratha i murtabak (pierożki wypełnione mięsem lub warzywami). Popularną potrawą jest także biryani, ryż z szafranem, serwowany z baraniną lub drobiem.

Indie: Oddziaływanie kuchni muzułmańskiej jest w tym rejonie najbardziej widoczne, a przykładowymi potrawami wywodzącymi się z tej kuchni są pilaw i biryani np.: z baraniny. Oprócz baraniny spożywa się drób, jagnięcinę oraz wieprzowinę, aczkolwiek ta ostatnia nie istnieje w menu społeczności muzułmańskiej.
Popularną potrawą jest również kakori kebab pochodzący z Lucknow w Uddar Pradesz. W skład tego charakterystycznego dania wchodzi roztarte na pastę mięso, które po doprawieniu jest umieszczane na rożnie i opiekane. Wiele potraw wypiekanych jest w piecu tandoori. Można w nim przyrządzić słynne na północy placki chlebowe zwane, roti lub chapati. Węgiel drzewny, którym opalany jest piec, nadaje jedzeniu charakterystyczny dymny smak. Wspomniane placki chlebowe i chleb nan są podstawowym dodatkiem do wszystkich dań
Na północy, najczęściej latem, pije się lassi - orzeźwiający napój przygotowany z jogurtu doprawiony solą lub cukrem w odpowiednich proporcjach. Do jogurtu często dodawane są również owoce. Mimo tego, że napój wywodzi się z Pundżabu (północne Indie) pija się go w całych północno - wschodnich Indiach.
Tak jak i w innych regionach Indii tak i w północnych do przyprawiania potraw używa się masali, mieszanki z ziół takich jak kumin rzymski, imbir i kolendra.

W Turcji blisko 99 procent społeczeństwa stanowią Muzułmanie. Właśnie przez to wiele turystów po przyjeździe do Turcji ma duże problemy z jedzeniem. Muzułmanie w Turcji nie jedzą wieprzowiny - świnia to w ich wierze nieczyste zwierze, i praktycznie już w tureckich liniach lotniczych jest ona nieosiągalna - podawane są różne mięsa z ulotką, że w 100 procentach nie jest to wieprzowina. Na dłuższą metę jest to dla obcokrajowca ogromnym problemem.

CIEKAWOSTKI :

Muzułmanie moga spożywać jedzienie UGOTOWANE przez hindusów..
nie moga spożywac miesa ZABITEGO przez hindusów i wyznawców innej wiary niż islam, chrzescjaństwo bądź judaizm.
mieso halal, jest to sposób zabicia zwierzecia przez muzułmanina, wymawiajac formułke Allah jest wielki, i podcinajac gardło zwierzeciu , tak aby najpierw krew uszła. Muzułmanie mogą tez jest mięso inne niż halal,zabite przez ludzi ksiegi (chrzescjan, żydów) jeśli nie ma takiej możliwości aby jeść halal, przed spożyciem, należy wymówić słowo BISMILLAH . Dotyczy to mies, oprócz wieprzowiny, która jest zakazana muzułmanom.
Zakazane jest im spożywanie miesa, które jest zabite przez inne ludy, lub zabite na chwałe innych bóstw.

Ramadan to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Przez 30 dni od wschodu do zachodu słońca obowiązuje post, a muzułmanie powstrzymują się od jedzenia, picia, palenia tytoniu oraz seksu. (...) Post jest jednym z pięciu obowiązków każdego muzułmanina, jednak nie wszyscy go przestrzegają. Niektórzy dotrzymują postu tylko przez część miesiąca. Ramadan jako miesiąc święty szanowany jest przez większość muzułmanów, także przez tych, którzy w ciągu roku nie są zbyt religijni. W niektórych państwach (Arabia Saudyjska, Kuwejt) przestrzeganie Ramadanu jest obowiązkowe, a za złamanie zakazu jedzenia w miejscu publicznym grozi nawet kara więzienia.

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że wiele potraw i napojów, uznawanych za europejskie, w rzeczywistości ma muzułmańskie pochodzenie. Przykładem tego jest kawa, która gości na stołach podczas śniadań w większości domów.
Kawa została odkryta przez muzułmanów w okolicach X wieku. Jej picie miało swój początek w Jemenie. Zamiast zjadać całe ziarna kawy, Jemeńczycy postanowili je gotować, tworząc w ten sposób napój nazwany Al-Qahła [inne źródło podaje: słowo ?kawa? pochodzi z języka arabskiego, w którym słowo ?kałeh? oznacza ?pokrzepiający?. Właściwości tego napoju, sporządzanego z ziaren kawy odkryto w Abisynii, skąd w XIV wieku przywieziono ją do Arabii. Na początku kawa była napojem muzułmanów, którzy przy jej pomocy zwalczali senność i zmęczenie podczas całonocnych modlitw.

Chir - to bliskowschodnia potrawa mleczna, wywodząca się z tradycji muzułmańskiej. Podawana jest na zimno na zakończenie ramadanu, na święto Eid ul Fitr. Istnieje wiele odmian tej potrawy, w zależności od kultury jak i inwencji kucharskiej.
Składniki
1. 6 strąków karmadonu
2. litr mleka
3. szklanka ryżu lub 6 marchwii
4. masło
5. 1/4 szklanki rodzynek
6. 1/2 szklanki cukru
7. łyżka stołowa syropu z róży (do smaku)
8. orzeszki pistacjowe lub migdały (do przybrania)
Przygotowanie
Mleko zagotować w szerokim garnku, dodać ryżlub posiekaną marchew i kontynuować gotowanie na średnim ogniu przez ok. 5 min. aż mieszanka zgęstnieje. Dodać cukier rodzynki i nasionka karmadonu a następnie masło stale mieszając. Gotować kilka do kilkunastu minut wedle konsystencji, w między czasie dodać do smaku łyżkę syropu z róży. Przelać mieszankę do innej formy. Przyozdobić orzechami, nakryć i odczekać przed podaniem.


Maniery Jedzenia w Islamie

Zaczerpnięte z ad-Dawah ila-Allh
Z angielskiego na polski tłumaczyła: Fatima Filipiak

1 Jak zacząć

Kiedy Muzułmanin zaczyna jeść powinien rozpocząć imieniem Allaha jak Prorok Muhammad (salallahu alejhi ła sallam) powiedział:

"Kiedy ktoś z was je, powinien wspomnieć imię Allaha (tzn. powiedzieć "Bismillah"). Jeśli zapomni wspomnieć imię Allaha na początku, powinien powiedzieć (jak sobie przypomni): "Zaczynam w imię Allaha, na początku i na końcu. (Bismillh al-ałłalahu łal akhirahu)""

Prorok (salallahu alejhi ła sallam) wyjaśnił, że szatan uczestniczy w jedzeniu, jeśli imię Allaha nie jest wypowiedziane na początku jedzenia. Jednakże, jeśli ktoś zapomni na początku, a następnie przypomni sobie i powie wyżej wymienione du?a, szatan jest zmuszony zwymiotować to, co zjadł.

2 Maniery Jedzenia

Najlepszym sposobem spożywania pokarmu, jest jedzenie palcami. Towarzysz, Ibn Ka?ab Ibn Mlik zrelacjonował, że widział Wysłannika (salallahu alejhi ła sallam) jedzącego trzema palcami, a gdy skończył oblizał je.

Niestety w dzisiejszych czasach Muzułmanie wybierają naśladowanie niewierzących niż Proroka (salallahu alejhi ła sallam) i preferują jedzenie nożami i widelcami niż palcami. Chociaż wcale nie jest zabronione (harm) jedzenie nożem i widelcem, uważanie tego za lepszy i bardziej kulturalny lub cywilizowany sposób jedzenia jest zdecydowanie niewłaściwe, ponieważ jest to uważanie sposobu kogoś innego za lepszy od sposobu Proroka. Trzeba również nadmienić, że jeśli ktoś wybiera jedzenie nożem i widelcem powinien się upewnić, że widelec jest w prawej, a nie w lewej ręce jest aby nie upodabniać się do niewierzących. To dlatego, że jedzenie lewą ręką jest zabronione. Prorok (salallahu alejhi ła sallam) powiedział:
"Nie jedzcie lewą ręką, ponieważ szatan je lewą ręką."

Inną rzeczą, którą Prorok (salallahu alejhi ła sallam) nauczył nas odnośnie sposobów jedzenia, jest to, iż powinniśmy zawsze jeść z tego, co jest najbliżej nas, a nie ze środka talerza. Powodem jest to, iż błogosławieństwa zsyłane są na jedzenie w środku, zatem powinno się je zostawić na koniec

3 Maniery siedzenia podczas jedzenia

Prawdopodbnie nikt by się nie zdziwił gdyby dowiedział się, że wbrew wyniosłemu sposobowi przyjmowania pokarmu praktykowanego głównie przez Greków i Rzymian, Prorok (salallahu alejhi ła sallam) nigdy nie jadł w pozycji leżącej.

Jego całe życie było przykładem skromności i pokory i nie mniej przejawiało się to w jego sposobie jedzenia.

Towarzysz, Anas, radhi Allahu ?anhu przekazywał, że za każdym razem jak widział Wysłannika Allaha jedzącego daktyla czynił to w pozycji siedzącej.

Innymi razami, Prorok (salallahu alejhi ła sallam) siedział na kolanach, jak przekazał Abdullah Ibn Busr, który powiedział, że Prorok siedział na kolanach, na co pewien Beduin powiedział: "Co to za siedzenie?" Prorok (salallahu alejhi ła sallam) odpowiedział:

"Allah uczynił mnie honorowym niewolnikiem, a nie zawziętym despotą."

4 Nie krytykuj jedzenia:

Abu Hurajrah, radhi Allahu ?anhu, zrelacjonował, że Prorok (salallahu alejhi ła sallam) nigdy nie narzekał na jedzenie. Jeśli je lubił, to jadł, a jeśli nie, to po prostu zostawiał.

Taki był nasz Prorok. Jednak, jeśli spojrzymy na siebie dzisiaj, dojdziemy do wniosku, że zawsze jesteśmy gotowi krytykować to, co znajdziemy na talerzu. To ogromna niewdzięczność wobec Allaha z naszej strony i następnym razem pomyślmy zanim będziemy narzekać czy marudzić, że "nie ma nic do jedzenia" nawet, jeśli nasze lodówki są pełne, powinniśmy uszanować pamięć o tych ludziach, Muzułmanach i Niemuzułmanach, którzy niewiedzą gdzie znajdą swój następny posiłek. Powinniśmy być wdzięczni jak nauczył nas Allah:

?O wy, którzy wierzycie! Jedzcie dobre rzeczy, którymi was obdarzyliśmy, i dziękujcie Bogu, jeśli Go czcicie!? [Al-Baqarah, 2: 172]

5 Nie zostawiaj jedzenia Szatanowi:

Jako Muzułmanie musimy być świadomi, że szatan jest koło nas gdziekolwiek jesteśmy i cokolwiek robimy. Nawet, kiedy jemy szatan przy nas jest, czekając, aby nie przepuścić okazji do zapełnienia swojego żołądka. To dlatego Prorok (salallahu alejhi ła sallam) zakazał nam marnować jedzenia, ponieważ jedzenie, które marnujemy jest jedzone przez szatana. Prorok (salallahu alejhi ła sallam) powiedział:

"Szatan jest obecny przy każdym z was, przy wszystkim co robicie. Jest nawet obecny, gdy spożywacie pokarm, zatem jeśli którykolwiek z was upuści kąsek, powinien usunąć z niego brud i zjeść go, nie zostawiając go szatanowi. A kiedy skończy, powinien oblizać swoje palce, ponieważ nie wie, w której części jedzenia zostało umieszczone błogosławieństwo??
Tutaj Prorok (salallahu alejhi ła sallam) wymienił inny powód, dlaczego nie powinniśmy marnować jedzenia tzn. możemy pozbawić siebie błogosławieństw którymi zostało obdarzone. To powinno być wystarczającą zachętą, aby doceniać wartość jedzenia i nie marnować go.

6 Nie jedz za dużo

Jednym z najgorszych nawyków, który przyswoiliśmy w wyniku naszego stosunkowo luksusowego stylu życia jest nawyk przejadania się i nie ukazywania w tym żadnego umiaru. Warto się zasntaowić, jak często jedliśmy tak wiele, że z trudem oddychali?my, gdy mogliśmy poczuć jak jedzenie podchodzi nam do gardła?! Ten model jedzenia nie przystoi Muzułmaninowi, który powinien robić wszystkie rzeczy z umiarkowaniem, włącznie z jedzeniem. Prorok (salallahu alejhi ła sallam) powiedział:

"Wierzący je mając jeden żołądek, podczas gdy niewierzący je jakby miał siedem żołądków."

Nie mamy zatem jeść dopóki jesteśmy całkowicie nasyceni. Powinniśmy raczej jeść tak, aby głód zniknął, ale aby zostało jeszcze miejsce.
Po jedzeniu

Kiedy zakończmy jeść, powinniśmy zawsze pamiętać o Allahu i być Mu wdzięcznym, ponieważ jest On Ar-Razzaq (Żywicielem), i wyrażać tę wdzięczność w sposób, w jaki Prorok nas nauczył. Powiedział:

"Ten, kto spożyje trochę jedzenia, a następnie powie: "Wszelkie podziękowania Allahowi, który mnie tym (jedzeniem) obdarzył i wyżywił mnie bez żadnego wysiłku lub siły z mojej strony", będzie miał przebaczone swoje grzechy. (Alhamdulillhil-ladhi at?aman hdha łarazaqini min ghairi hałlin minni łala qułła).""

Related Articles