Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Rock jest to rodzaj muzyki popularnej o metrum dwudzielnym, wychodzący ze starych gatunków amerykańskiej muzyki murzyńskiej blues, spirituals, country i rock'n'rolla. Ukształtowany w 2. połowie XX w.
Rock jest artystycznie wielowątkowy, wykorzystujący elektryczne i elektroniczne instrumentarium oraz ekspresję. Sekcja rytmiczna towarzysząca wokaliście składa się głównie z perkusji, kontrabasu, gitary basowej. Sekcja melodyczna zaś to głównie instrumenty klawiszowe syntezatory, fortepiany elektryczne ,ale i nieodłączna od rocka gitara.
W tym stylu muzycznym wokalista lub instrumentalista z zespołu jest często także autorem tekstów i kompozytorem muzyki.
Rock związany jest z przemianami obyczajowymi i społecznymi, często stanowi głos młodego pokolenia zbuntowanego przeciw zastanej rzeczywistości. Najpoważniejszy składnik współczesnego "przemysłu rozrywkowego", decydujący o jego dobrym sprzedawaniu się.
Polski Rock to zjawisko datowane od 1959r, gdy w Gdańsku powstał pierwszy zespół rockowy pod nazwą Rhythm and Blues. Mimo krótkiej działalności zyskał wielu zwolenników, jego wokaliści zaś B. Wyrobek i M. Burano stali się pierwszymi przedstawicielami nowego zjawiska muzycznego i kulturalnego w Polsce.
W latach 60. XX w. rock w Polsce nazywano "mocnym uderzeniem" ( po angielsku big-beat). Największą popularność zdobyli: Czerwono-Czarni (od 1960), Niebiesko-Czarni (od 1962), Czerwone Gitary (od 1964), Skaldowie (od 1965). Najwybitniejszym solistą w tym okresie był Cz. Niemen.
W tym samym czasie ( lata 60. i 70. XX w.) działały zespoły poszerzające muzyczny stereotyp big-beatu, m.in. Polanie, Breakout, SBB, Dżamble.
Na przełomie lat 70. i 80. XX w. pojawiło się nowe pokolenie twórców rocka. Pod wspólnym hasłem "muzyka młodej generacji" popularność zyskały takie zespoły jak: Maanam, Krzak, Kombi, Kasa Chorych, Exodus, Perfect , Budka Suflera, Republika, Lombard, Lady Pank, TSA. W latach 90. XX w. nastąpiła znaczna komercjalizacja rocka w Polsce.Główną rolę zaczęły spełniać wydawnictwa płytowe kształtujące mody i profil artystyczny wielu artystów Szczególną rolę w rozwoju rocka w Polsce odgrywają festiwale rockowe, promujące muzyków-amatorów (zjawisko rocka w zdecydowanej większości przypadków tworzone jest przez samouków muzycznych). Największy rozgłos zyskał w latach 80. i 90. festiwal w Jarocinie a po jego zawieszeniu imprezy w: Opolu, Sopocie, Węgorzewie, Szczecinie, Żarnowcu.
Największą sławą na świecie otoczyły się rockowe zespoły:
The Rolling Stones, The Beatles, Bee Gees.