Idealne państwo prawa - dlaczego to nierealne we współczesnym świecie?

Jakiej by państwo nie przybierało formy i ustroju, jakich by nie podejmowało działań i korzystało ze środków nigdy w pełni nie będzie idealnym państwem prawa ? moralnym, pluralistycznym, suwerennym oraz sprawiedliwym...

Jako główny czynnik powodujący, iż zamierzenia państwa prawa nie są w pełni lub w małym stopniu realizowane to KORUPCJA, która polega na nadużyciu stanowiska publicznego celem uzyskania pewnych korzyści. Przyjmuje różne postacie ? od drobnego wykorzystania wpływów, faworyzacji Az po wyświadczenia lub oddania przysługi, przez zinstytucjonalizowane łapówkarstwo aż do skrajnej postaci - kleptokracji (rządów złodziei). Korupcja ma miejsce zarówno w środowisku polityków jak i urzędników. Do jej powstawania przyczynia się m.in.: mały nacisk na zachowanie procedur prawnych, niskie pensje, słabe więzy społeczne, zbyt duża władza w rękach urzędników, ograniczona wolność mediów. Na skutek korupcji zmniejsza się zdolność instytucji do wykonywania procedur, wypompowane zostają zasoby a urzędnicy są zatrudniani i awansują bez uwzględniania ich sprawności. Statystyczny człowiek spotykając się z korupcja na co dzień powoli traci zaufanie do ludzi, dla których powinien mieć szacunek i uznanie. Miejsce ma tworzenie praw chroniących wielkie korporacje, a jednocześnie krzywdzących drobne przedsiębiorstwa. Politycy promujący w ten sposób przedsiębiorczość, oddają przysługi korporacjom, które miały duży wkład w ich kampanie wyborcze.

Korupcja przyjmuje różne formy, jedna z nich jest DEFRAUDACJA. To przywłaszczenie przydzielonej cudzej korzyści materialnej (np. mienia, rzeczy, nieruchomości).

Inna odmiana korupcji jest ofiarowywanie prezentów, datków nieliczących się do pensji. Zazwyczaj są one bardzo kosztowne i pomimo swej ?sympatycznej? przykrywki tak naprawdę pełnią funkcję swego rodzaju niewymuszonego przekupstwa.

kolejnym czynnikiem jest NEPOTYZM (nadawanie przywilejów członkom rodziny) czy też KUMOTERSTWO (nadawanie przywilejów przyjaciołom) ? przykładem może być wydarzenie z 2002r. kiedy to nowo wybrany gubernator Alaski, Frank Murkowski, wyznaczył swą córkę Lisę Murkowski na opuszczoną przez siebie posadę senatora.

Również liczne OSZUSTWA przyczyniają się do zaburzenia ideału państwa prawa. Oszustwo to doprowadzenie danej osoby za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania jej błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Oszust kreuje przed nieświadomym poszkodowanym fałszywą wizję rzeczywistości. Swego rodzaju oszustwem jest przykładowa sytuacja: niedawno zapadła decyzja o budowie drogi przebiegającej przez określony teren, nie jest to jeszcze wiadomość upubliczniona. Polityk, który o tym wie, kupuje daną ziemię, aby następnie sprzedać ją za zawyżoną cenę.

PRYWATYZACJA ? kolejny czynnik ? jest to przekazanie państwowego mienia właścicielowi prywatnemu poprzez uwłaszczenie lub sprzedaż.

Innym czynnikiem jest NADUŻYWANIE BUDŻETU dla celów prywatnych (np. skandal PMU 18, gdzie państwowe pieniądze wydano na hazard i opłacenie drogich samochodów dla urzędników) lub tez zarządzanie nim w sposób niezgodny z ustalonymi normami (np. opłacanie wybranej firmy wyższa kwotą niż wcześniej była ustalona).

Następny czynnik to WSPIERANIE KAMPANII WYBORCZEJ. Zdziwienie budzi zaangażowanie danych organizacji wspierających określonych polityków, ponieważ nic nie uzyskują one za swoje pieniądze. Jednakże tak naprawdę dzięki owym kampaniom nie tylko polityk zyskuje rozgłos, ale również i owa firma, która go popiera.

ŁAPÓWKARSTWO to wręczenie czy tez branie korzyści materialnych lub osobistych dawane w celu uniknięcia długich procedur czy tez osiągnięcia korzyści. ?W niektórych rozwijających się krajach stwierdzono, iż ponad połowa ludności dała lub pobrała łapówkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy?.

Również i GLOBALIZACJA przyczynia się do stanu rzeczy, w którym trudno osiągnąć ideał państwa prawa, ponieważ wiąże się z nią migracja do innych państw, kosmopolityzm, następuje wymieszanie wyznaniowe i etniczne, z czego wynika wiele konfliktów. Zanika również tradycja.

Kolejny czynnik to FAŁSZERSTWA, czyli wystawianie dokumentów przez osoby do tego niepowołane, które podszywają się pod określone osoby prywatne czy tez instytucje.

Rozwój PRZESTĘPCZOŚCI, PROSTYTUCJA, PRZEMYT NARKOTYKÓW wiąże się również z BEZROBOCIEM, które często dotyka młodych, wykształconych ludzi. Są oni zdani na samych siebie, bez środków do życia uciekają się do skrajnych metod zarobkowych, nie zawsze zgodnych z prawem. Przykładem jest chociażby PRACA NA CZARNO, gdzie pracownicy nie maja ubezpieczeń, nie płacą składek ZUS ani podatków, często są wykorzystywani, pracują w niehumanitarnych warunkach i powyżej ustalonej liczby godzin. Przykładem są np. plantacje we Włoszech (afera z wakacji 2006r., gdzie miejsce pracy przypominało raczej obóz koncentracyjny). praca na czarno, oprócz niskich zarobków, często licznych uszkodzeń na zdrowiu nie zapewni bytu w przyszłości, emerytury.

Obywatele pomimo policji, wojska nie są w pełni bezpieczni. Nadal człowiek narażony jest na kradzieże, porwania, wymuszenia czy tez napady. Tak naprawdę nie ma metody, która zapewniłaby 100% bezpieczeństwa. W swoim czasie postrach siała MAFIA pruszkowska, do której należało ponad 2000 osób rozsianych po całej Polsce. Źródłem zarobku gangu było przemycanie spirytusu, ściąganie haraczy, porwania, zabójstwa na zlecenie, przemyt kokainy, heroiny i produkcja amfetaminy. Gang inwestował również w kluby, zakłady produkcyjne, grunty, restauracje, firmy budowlane, partie polityczne, kancelarie adwokackie, kluby sportowe, zakłady pracy, hotele i dyskoteki.

Utrudnieniem jest również różnica majątkowa pomiędzy ludźmi na wysokich stanowiskach, a tymi bez środków do życia. Bogaci, zamiast dzielić się swymi majątkami, wspierać, pomagać biednym dążą do zaspokajania swoich potrzeb kosztem innych.

Istnieje wiele czynników, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie państwa prawa. Są one mniej lub bardziej widoczne. Chcąc zmieniać państwo, najpierw zacznijmy od siebie, bo tak naprawdę to my, obywatele, je tworzymy i wszelkie nieprawidłowości mają źródło w nas samych...

Related Articles