Łamanie praw człowieka w Ruandzie; ludobójstwo w Ruandzie 1994

Ruanda to małe państwo w środkowo- wschodniej Afryce. Jest położona na bardzo pofałdowanym terenie, skąd wziął się przydomek - Kraj tysiąca wzgórz. Ruanda jest jednym z najgęściej zaludnionych krajów w Afryce.
Ruandę zamieszkuje jeden naród Banyaruanda, podzielony jest jednak na trzy tradycyjne kasty:

- właścicieli stad bydła Tutsi 14%
- rolników Hutu 85%
- wyrobników i posługiwaczy Twa 1%

Kobieta w Ruandzie

1. Kobietom odbierane jest prawo do wykształcenia. Często rodziny nie stać na wysyłanie do szkoły wszystkich dzieci. Wtedy wybór najczęściej padnie na syna.
2. Zadaniem dziewczyny jest zbieranie chrustu, noszenie wody i inne drobne zajęcia domowe.
3. Po wyjściu za mąż jej zadaniem jest być w domu, urodzić dziecko, przede wszystkim syna. Bezpłodna jest lekceważona nie tylko przez męża, ale i przez najbliższe otoczenie. Dawniej był to nawet powód do opuszczenia małżonki.

Inaczej przedstawia się sytuacja kobiety w różnych plemieniach:

~ największą rolę odgrywa u Tutsi - plemienia pasterskiego, w którym tabu zabrania kobietom dojenia krów. Zwykle nie uprawiają oni ziemi, kobietom zatem zostają prace domowe i dzieci.
~ Hutu są rolnikami, kobieta u nich jest najtańszą siłą roboczą. Obarczona tym obowiązkiem musi nieraz ponad siły pracować w domu gotując i opierając męża i dzieci, dodatkowo zajmując się rolą.
~ w najmniejszym plemieniu Twa kobiecie też jest ciężko. To ona najczęściej lepi i wypala gliniane garnki. W dzień targowy niesie je na głowie na sprzedaż na odległe nieraz targowisko.

Ruandyjczycy nieświadomie łamią prawa człowieka do opieki medycznej, co jest zapewne spowodowane zacofaniem kraju i braku dostępu do placówek lekarskich.

Co dzieje się z człowiekiem, który zachorował?

Najpierw rodzina usiłuje go leczyć sposobami domowymi. Przypala mu chore miejsca rozgrzanym do czerwoności żelazem. Nacina się także skórę nożem. Zgubne skutki tego rodzaju terapii można potem zobaczyć w postaci umierających, przynoszonych do ośrodka zdrowia po to, aby tam dokończyli życia.
Matka niemowlęcia, którego ciało pokryte jest niegojącymi się ranami po oparzeniach, nigdy nie powie, kto to zrobił. Nie uratuje życia swemu dziecku, nie ulży jego cierpieniom tylko po to, by nie wydać czarownika lub innej osoby zajmującej się znachorstwem .

OTRUCIA W RUANDZIE
~ otruć może każdy - od najbliższego członka rodziny do przypadkowego podróżnego
~ ofiarami otrucia są ludzie w każdym wieku - od noworodka po starca. ~ truciznę podaje się w różnych postaciach: faszeruje się nią banany, zaprawia napoje (najczęściej piwo).
~ preparowaniem trucizn trudnią się zwykle niewiasty. Zainteresowani kupują trucizny za dość spore sumy.

Related Articles