Chemia

1) Co to jest alkohol etylowy??: Według Multimedialnej Encyklopedii PWN 2000 alkohol etylowy to: ETYLOWY ALKOHOL, etanol, pot. alkohol, C 2H5OH, związek org., pochodna etanu; ciecz o charakterystycznym zapachu, temp. wrz. 78,4C, miesza się z wodą, łatwo się pali (niebieskim płomieniem), łatwo się utlenia do aldehydu octowego, z metalami tworzy alkoholany (najważniejsze: etanolan sodu C2H5ONa i glinu (C2H5O)3 Al); z kwasami daje ® estry, np. octan etylu. Dawniej jedynym źródłem alkoholu etylowego był proces ® alkoholowej fermentacji skrobi (zawartej w ziemniakach, kukurydzy, życie i in.) lub cukru (zawartego w melasie); poddając destylacji produkty fermentacji otrzymuje się mieszaninę zawierającą 95,57% alkoholu etylowego i 4,43% wody (mieszanina azeotropowa), zw. rektyfikatem. Alkohol etylowy bezwodny (alkohol absolutny) otrzymuje się z rektyfikatu w wyniku dodania benzenu i oddestylowania kolejno azeotropów: woda–alkohol etylowy–benzen i alkohol etylowy–benzen. Obecnie alkohol etylowy otrzymuje się również syntetycznie, przeważnie przez uwodnienie etylenu lub uwodornienie aldehydu octowego; alkohol etylowy jest stosowany jako rozpuszczalnik, surowiec w wielu syntezach chem. (np. eteru etylowego, chloroformu, estrów), w przemyśle farm. (Do wyrobu np. nalewek, wyciągów), w przemyśle kosmetycznym (do wyrobu perfum, wód toaletowych), w medycynie (gł. jako środek odkażający), jako dodatek do paliw silnikowych, paliw w tzw. kuchenkach spirytusowych, do celów spoż. (Spirytus, wódki); alkohol etylowy skażony jest zw. denaturatem.

2) Jak wiadomo alkohol etylowy jest szkodliwą substancją, którą mimo wszystko z tą myślą spożywamy. Dlaczego?? Alkohol między innymi „używany” jest do „zakrapiania” różnego rodzaju imprez lub zabaw takich jak śluby, chrzciny i inne. Niektórzy jednak ludzie ze względu na zbyt częste a nie okazjonalne nadużywanie alkoholu popadli w nałóg alkoholowy i potocznie w społeczeństwie nazywani są alkoholikami. Ludzie tacy zazwyczaj bez szans na powrót do normalnego życia są wyklęci ze społeczeństwa. Jak się okazuje niesłusznie jednak. Bowiem ludziom takim da się pomóc. Ludzie ci wymagają opieki psychologa oraz wsparcia bliskich, którzy mimo wszystko się od nich odwracają, a także w naprawdę ekstremalnych wypadkach pomocy szpitalnej. Szkodliwość ze względu na złe spożywanie alkoholu według mnie podzielić można na dwa aspekty. Mianowicie społeczną szkodliwość i zdrowotną. Sami zdecydujcie, która według was jest najgroźniejsza...

· Aspekt zdrowotny: Według mnie najbardziej szkodliwy. Alkohol etylowy ma wzór chemiczny C2H5OH należy do grupy węglowodorów monohydroksylowych. (Jedna grupa OH). Spożywany w nadmiernych ilościach lub zbyt często może być szkodliwy dla organizmu. Dawka 6-8 g na 1 kg masy ciała jest już śmiertelna. W skutek nadużywania alkoholu t tlen, który w normalnie funkcjonującym organizmie jest niezbędny w procesach przemiany materii. W chorobie alkoholowej jest zużywany do utleniania alkoholu. W efekcie następuje m.in. otłuszczenie narządów wewnętrznych prowadzące do osłabienia mięśnia sercowego, marskość wątroby, zapalenie trzustki i in. Ponadto alkohol poraża centralny układ nerwowy, co przy nadmiernym jego spożywaniu może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu, ogólne wyniszczenie organizmu i przedwczesną śmierć. Ogólnie wiadomo, że alkohol przede wszystkim ma ogromne konsekwencje w kwestii wzorku. Poprzez spożycie alkoholu po prostu psujemy sobie wzrok. Jeszcze bardziej toksyczny jest alkohol metylowy CH3OH. Wypicie go nawet w ilości 15 cm3 może spowodować silne zatrucie i trwałą utratę wzroku, a w większych ilościach śmierć. Oba alkohole mają prawie identyczny wygląd, zapach i smak, co powoduje nieraz tragiczne w skutkach pomyłki.

· Aspekt społeczny: również bardzo ważny. Człowiek, który zbyt często spożywa alkohol po[pada w nałóg, co prowadzi di tego, że również jego organizm popada w nałóg. TO znaczy, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebna jest mu określona dzienna dawka alkoholu, którą musi spożyć, ponieważ będzie się czuł niekomfortowo. Człowiek taki poprzez nałogowe spożywanie alkoholu traci przyjaciół. Bliscy się od niego odsuwają. Trwoni każdy zarobiony grosz na trunek. Kiedy z jego powodu traci prace zatraca swój majątek, aby tylko móc się napić alkoholu. Do ludzi takich społeczeństwo odnosi się z dystansem i uprzedzeniem. Ludzie Ci mają opinie nierobów i pasożytów, ponieważ nie pracują. Najbardziej na pokusę alkoholu narażeni są najmłodsi, tj., młodzież szkolna. Nastolatkowie, aby zaimponować rówieśnikom i starszym kolegą uprawnionym już przez prawo do spożywania alkoholu sięgają po przysłowiową butelkę i w ten sposób rozpoczynają procesy, o których nawet się nie śniło. Popadają jak ich starsi koledzy w nałóg, co prowadzi do spięć w rodzinie. Do niezrozumienia z rodzeństwem i rodzicami. Zaczynają z jego powody opuszczać lekcje jak i średnią swych ocen. Zrywają sympatie. Ich życie powoli zaczyna zalewać alkohol.
3) Podsumowanie. Negatywne skutki spożywania alkoholu:
· Aspekty zdrowotne.
- Prowadzi do uszkodzenia wzroku.
- Prowadzi do otłuszczenia tkanek i narządów.
- Źle wpływa na rozwój płodu w łonie matki.
- Wpływa na rozwój miażdżycy i nadciśnienia.
- Powoduje choroby krwioobiegu i serca. Obniża kondycję.
· Aspekty społeczne.
- Prowadzi doi degradacji społecznej.
- Prowadzi do załamania kariery.
- Powoduje odsunięcie od społeczeństwa.
- Prowokuje agresję.
- Zmienia charakter alkoholika.


Źródło: Podręcznik z Chemii do klasy II; Zasoby Internetu; EM PWN DVD 2000

Related Articles