Wpływ pola magnetycznego na: ludzi, ptaki, owady, żółwie, ryby oraz na rośliny i zorze polarne.

Fizyka Odsłon: 794
Wiadomo bowiem, że Ziemia wytwarza swoje pole magnetyczne oraz że nawet najmniejsza cząstka organizmu żywego tworzy takie pole. Dzięki niemu, nasz organizm funkcjonuje poprawnie, możliwy jest przepływ krwi, prawidłowo przebiega metabolizm. pole magnetyczne wpływa na organizm człowieka. Powoduje wzbudzanie atomów i cząsteczek, a także duże zmiany na poziomie atomowym. Zwiększa aktywność cząsteczek i przyspiesza metabolizm komórek. Poza tym rozszerza naczynia krwionośne, zmniejsza krzepliwość krwi oraz zdolność płytek krwi do zlepiania się i zwiększa wychwytywanie tlenu. Łatwo więc można stwierdzić, iż w razie braku owego pola magnetycznego, nasz organizm oraz inne organizmy żywe, miałby poważne kłopoty z poprawnym funkcjonowaniem.
Stwierdzono również, że różne działanie mają różne bieguny. I tak pole magnetyczne o biegunie ujemnym (północnym), wpływa korzystnie, a pole magnetyczne o odwrotnym biegunie (dodatnim - biegun południowy), ma złe działanie na organizmy żywe - zmniejsza wychwytywanie tlenu oraz powoduje zakwaszanie tkanek.
Każda komórka, tkanka, narząd naszego organizmu wytwarza pole elektromagnetyczne, które jest w harmonii z polem magnetycznym Ziemi i z oddziaływaniem z kosmosu. Dzięki naszym wewnętrznym siłom może płynąć krew w żyłach i tętnicach. Przemieszczają się jony w płynach zewnątrz i wewnątrzkomórkowych, prawidłowo przebiega proces przemiany materii. Jednak zdrowy organizm korzystający z naturalnego pola magnetycznego Ziemi - to przeszłość. Dziś pole magnetyczne naszej planety zaburzone jest ogromną liczbą sztucznych pól wytwarzanych przez urządzenia zasilane prądem ( tzw. smog elektromagnetyczny). Zakłóca on nasze biopole i komórki przestają normalnie funkcjonować. Z coraz większym trudem utrzymują wewnętrzną równowagę biologiczną (homeostazę). Zaburzenia w środowisku wewnętrznym człowieka powoduje spadek energii życiowej, gorsze przyswajanie składników odżywczych, upośledzenie procesów metabolicznych. Skutkiem tego jest wystąpienie chorób. Możemy o nie obwiniać także technikę, ale też dzięki niej możemy szukać ratunku. Magnetostymulacja pojawiła się w latach 90. Polega na oddziaływaniu na organizm zmiennym polem magnetycznym o niewielkiej energii i natężeniu mieszczącym się w granicach pola ziemskiego. Wspomaga ona naturalną zdolność organizmu do regeneracji, zmniejsza skutki zaburzeń związanych ze złym wpływem stresu, stylu życia i skażonego środowiska. Pole elektromagnetyczne odpowiednio dozowane zmienia przepuszczalność błony komórkowej. Na błonie komórki istnieje różnica potencjałów elektrycznych, dzięki, której możliwa jest wymiana jonów. Tylko przy prawidłowej różnicy komórka funkcjonuje sprawnie, przyswajając potrzebne substancje: tlen, sole mineralne i wydala substancje odpadowe. Zaburzenia tej różnicy zmienia pole elektromagnetyczne komórki. Magnetostymulacja sprawia, że magnetyczne pole naszych komórek wracają do wartości prawidłowych.


Wpływ na: ptaki, owady, żółwie, pstrągi.

Niektóre gatunki zwierząt, zwłaszcza ptaków i pszczół, mają „zmysł magnetyczny”. Posiadają one narząd, podobny w budowie do błędnika, ale zawierający naturalnie namagnesowane drobiny, pozwalające na odnajdywanie kierunków świata za pomocą ziemskiego pola magnetycznego. Ale każdego roku pozycja magnetycznego bieguna nieco się zmienia. Wobec tego same sygnały magnetyczne nie są dla ptaków wiarygodne - zwłaszcza na dużych szerokościach geograficznych. Okazało się, ptaki sobie doskonale z tym radzą, co potwierdziły ostatnie badania. Najprawdopodobniej poprawiają swoje wewnętrzne kompasy na podstawie zachodów Słońca. Codziennie "resetują" własne systemy nawigacji, porównując kierunek Słońca z wyczuwanym przez siebie polem magnetycznym. Oto opis doświadczenia: W czasie migracji na północ schwytano drozdy, po czym uwolniono je o zmroku, aby normalnie kontynuowały podróż. Jednak tuż przed samym wylotem umieszczono je w sztucznym polu magnetycznym, zorientowanym w inny sposób niż pole naturalne. Następnie przez sześć dni śledzono szlak ich lotu dzięki małym nadajnikom radiowym. Okazało się, że pierwszej nocy drozdy skierowały się na zachód - najwyraźniej zmylone sztucznym polem magnetycznym. W kolejne noce zdołały jednak naprawić błąd i leciały na północ, w normalnym kierunku. Powyżej nozdrzy ptaka znaleziono prawdopodobne miejsce odbioru pola magnetycznego. Jego receptorami mogłyby być znajdujące się tam kryształki magnetytu. W ostatnich miesiącach doniesiono też o odkryciu specyficznej reakcji chemicznej, zależnej od słabego pola magnetycznego. Reakcji tej ulega receptor niebieskiej składowej światła widzialnego, czyli tzw. kryptochrom. Znajduje się on w obrębie nerwu wzrokowego ptaka. Autorzy niedawnego odkrycia sugerują, że ptaki mogłyby w niewyjaśniony dotąd sposób "widzieć" pole magnetyczne Ziemi, tak jak my widzimy obrazy świetlne.
Żółwie morskie migrują tysiące kilometrów po otwartym oceanie, dążąc do miejsc lęgu i żerowania. Kierują się w swoich migracjach swoistą "mapą" magnetyczną. Jak ostatnio wykazano jest to umiejętność ustalania pozycji geograficznej na podstawie subtelnych zmian pola magnetycznego Ziemi, podobnej w działaniu do GPS. Na podstawie informacji uzyskanych z pola magnetycznego mogą stwierdzić, gdzie są w stosunku do swojego celu wędrówki. Jest to znacznie bardziej złożone wykorzystanie pola niż proste posługiwanie się wskazującym kierunek kompasem magnetycznym.
W wyniku prowadzonych od wielu lat badań nad wpływem pól magnetycznych na organizmy ryb, udało się ustalić m.in., że pole magnetyczne wykazuje znaczący i różnoraki wpływ na zachowanie się gamet (jaja i plemniki), rozwój i przejawy funkcji życiowych zarodków i larw ryb, a w tym wymianę wodną i gazową, motorykę układu krążenia, oraz ich orientację przestrzenną.
Podstawą zmysłu magnetycznego u pstrąga z gatunku Oncorhynchus mykiss, są specyficzne receptory oraz drogi sensoryczne. Rolę magnetycznych "czujników" spełniają, jak się okazuje, niektóre komórki nabłonka węchowego, a o ich nietypowej roli receptorowej decydują upakowane we wnętrzu drobinki minerału magnetytu. Badacze wykazali ponadto, że pstrągi, choć wydają się zupełnie niewrażliwe na kierunek pola, uczą się zauważać nawet małe różnice w jego sile.

Wpływ pola na rośliny.

Podczas wegetacji roślin obserwować można szereg skomplikowanych procesów fizycznych, chemicznych i elektrochemicznych. Dzieje się tak dlatego, iż materiałem budulcowym wszystkich organizmów są substancje mineralne i organiczne posiadające, w przeważającej części, budowę polarną, co szczególnie w obecności dipoli cząstek wody (w przyrodzie główny rozpuszczalnik) określa właściwości magnetyczne tych substancji. Wynika z tego, że oddziaływanie zewnętrznego, stałego pola magnetycznego może wpływać na prędkość i kierunek przemieszczania się spolaryzowanych cząstek substancji, co w konsekwencji może decydować o tempie i kierunku wielu procesów życiowych odbywających się w roślinach.

Wpływ na zorze polarne.

Wyróżnia się bogactwem barw i form, zaś przyczyną tego pięknego zjawiska jest Słońce, które emituje światło nie tylko w postaci fal elektromagnetycznych, ale również wolnych elektronów i jąder atomu wodoru. Zostają one rozproszone w przestrzeni kosmicznej, a gdy zbliżają się do Ziemi, wówczas pod wpływem jej pola magnetycznego koncentrują się w postaci pierścieni wokół obu biegunów (na północno-zachodniej Grenlandii i na Antarktydzie). Podczas przechodzenia przez atmosferę ziemską atomy i cząsteczki powietrza ulegają pobudzeniu i świecą.

Pole magnetyczne może źle wpływać na samopoczucie oraz doprowadzać do chorób lub zaburzenia gospodarki wewnętrznej naszego ciała, wywołując:

• zaburzenia snu,
• bóle głowy,
• brak możliwości skupienia,
• pogorszenie wzroku,
• zmiana ciśnienia krwi,
• zmęczenie nieadekwatne do wysiłku (objaw często występujący u dzieci i młodzieży),
• zmiany obrazu krwi (zachwianie stosunku białych i czerwonych ciałek krwi),
• zmiany poziomu hormonów,
• rozregulowanie cyklu menstruacyjnego,
• możliwość częstszych poronień.

Zastosowania przemysłowe pól magnetycznych:
·zjawiska zachodzące w cieczach pod wpływem pola magnetycznego - magnetyzery do wody i paliw,
·sensory wykorzystujące zmiany przewodności magnetycznej materiałów,
·wpływ pola magnetycznego na wegetację roślin,
·regeneracja olejów przemysłowych polem magnetycznym,
·wpływ zewnętrznego pola magnetycznego na znane operacje technologiczne (synteza, polimeryzacja, zagęszczanie itp.),

Related Articles