Opis twierdzenia talesa ,kartezjusz

Matematyka Odsłon: 736
A' B'





O

A B
OA/AB=OA'/A'B'.


Talesa twierdzenie, jeżeli proste równoległe przecinają ramiona kąta, to wyznaczone przez nie odcinki na jednym ramieniu są proporcjonalne do odpowiednich odcinków wyznaczonych przez te same proste na drugim ramieniu
Tales z Miletu, ok. 620–540 p.n.e., grecki filozof i matematyk; współtwórca jońskiej filozofii przyrody; uznał wodę za początek wszystkiego (arche); przypisuje się mu m.in.: podanie twierdzenia T., przewidzenie zaćmienia Słońca w 585 p.n.e., zmierzenie wysokości piramid za pomocą cienia, wykazanie, że średnica dzieli okrąg na połowy, odkrycie, że przy przecięciu się 2 prostych otrzymuje się równe kąty.



Kartezjusz, właśc. Ren Descartes (1596–1650), francuski filozof, fizyk i matematyk, zw. ojcem filozofii nowożytnej. Autor Rozprawy o metodzie właściwego kierowania rozumem i poszukiwania prawdy w naukach, w której przedstawił twierdzenie: myślę, więc jestem (® cogito, ergo sum). Dopuszczał stosowanie wyłącznie pojęć jasnych i wyraźnych oraz oczywistych reguł myślenia. W Medytacjach o filozofii pierwszej pogłębił swoje rozważania metafizyczne, dając m.in. psychologiczne ® dowody na istnienie Boga oraz rozwijając ® dualizm „rzeczy myślącej” (świadomości) i „rzeczy rozciągłej” (materii). Twierdził także, że wola ludzka, w przeciwieństwie do rozumu, jest nieskończona i nieograniczona.

Related Articles