Pitagoras i jego twierdzenia

Matematyka Odsłon: 645
W czasach pradawnych mitów, kiedy światem rządzili okrutni bogowie, tylko grupka greckich intelektualistów odważyła się położyć temu kres… Byli to jońscy filozofowie przyrody, którzy „narodzili się” dzięki Talesowi z Miletu…

Sylwetka Talesa - pierwszego mędrca - była nadzwyczaj interesująca: kupiec wędrujący po świecie, hydraulik, który kopiąc sobie w kanale, ułatwił podobno Krezusowi i jego armii przejście przez rzekę Halys; zapoznał się z osiągnięciami matematyki i astronomii dzięki utrzymywaniu ożywionych stosunków handlowych z Egiptem, Fenicją i Babilonią. Należał do ludzi praktycznych, dobrze zarabiał.

Jak na filozofa przystało Tales był zakręcony jak chiński termos. Dowodzą tego słowa Platona: „Tales obserwując gwiazdy i zadzierając głowę w górę, wpadł do studni, z której wyciągnęła go, jak powiadają, ładna i sprytna służąca tracka. Uczony pragnął poznać co się dzieje na niebie, ale nie zauważył tego, co było tuż przed nim u jego stóp”.
Dzięki spędzaniu wielu godzin na zadzieraniu głowy ku niebu przepowiedział zaćmienie słońca dnia 28 V 585r.p.n.e. (ta data wyznacza narodziny filozofii w Europie) i doszedł do wniosku, iż księżyc pożycza swe światło od słońca. Miał rację!!!

Dla nas najistotniejszy jest fakt, że Tales był wybitnym matematykiem. Dokonał wielu odkryć w zakresie geometrii:
dowiódł, że średnica dzieli koło na połowy
odkrył, że kąty przypodstawne w trójkącie równoramiennym są sobie równe
stworzył twierdzenie o równości kątów wierzchołkowych
stworzył twierdzenie o przystawaniu trójkątów o równym boku i przyległych dwu kątach
również twierdzenie, że średnica koła jest widoczna z punktu leżącego na okręgu pod kątem prostym jest zasługą Talesa.



Bohaterowi naszej pracy znane było zjawisko oddziaływania magnezu na żelazo, elektryzowanie się bursztynu. Były to pierwsze doświadczenia fizyczne.

Jego osiągnięcia pomagały również w żegludze. Nauczał on o roli Małej Niedźwiedzicy w nocnych wypraw żeglarskich.
Będąc w Egipcie wytłumaczył przypływy Nilu przypisując je oddziaływaniom pasatów. To kolejny dowód na to, iż była to postać o wszechstronnych zainteresowaniach. Tak było w istocie.

Podstawowym pytaniem Talesa, jak i innych jońskich filozofów przyrody, było pytanie o "arche", czyli początek, podstawę, osnowę i strukturę świata. Twierdził, że arche to żywioł wody, wszystko z niej pochodzi i do niej powraca - wniosek wyciągnął nie odwołując się do mitów, lecz do obserwacji. Jońscy filozofowie przyrody zwani byli hilozoistami (od greckiego hyle - "materia" i zoon - "życie"), ponieważ głosili, że materia świata jest ożywiona.

Tales uważany jest za jednego z „siedmiu mędrców” czasów antycznych, ojca nauki greckiej, Arystoteles uważał go za pierwszego filozofa, był fizykiem, matematykiem, astronomem.
To pierwszy człowiek, który postawił przed sobą pytanie o początku wszechświata i starał się na nie samodzielnie odpowiedzieć mając do dyspozycji jedynie szczupłe wiadomości z dziedziny przyrody.
Naszym skromnym zdaniem był bardzo zasłużonym uczonym, aczkolwiek mógłby sobie darować geometryczne twierdzenia, którymi musimy zaprzątać sobie nasze przepracowane umysłyJ.

I to by było na tyle. Dziękujemy za udzielenie nam głosu.

zw. prof. dr hab. mgr. inż. tech. budowlany
Katarzyna Sterna i Anna Tomkiel

Related Articles