Współczesne koncepcje pedagogiczne- pytania na egzamin

Pytania na egzamin: Współczesne koncepcje pedagogiczne.

1. Pozytywizm w pedagogice (założenia filozofii pozytywistycznej).
-Przypisywanie najwyższej wartości wiedzy naukowej mającej moc sprawczą.
-Hierarchizowanie różnych typów wiedzy
-Najwartościowsze są twierdzenia formułowane na podstawie badań opartych na reguła metodologii badań badań empirycznych.
-Badania ilościowe i jakościowe (pogłębione).
-Związek twierdzeń i teorii pedagogicznych z praktyką edukacyjną i oświatą.
-Projekty edukacyjne i oświatowe – jest to zadanie pedagogiki, powinny one być wdrożone w praktykę edukacyjną przez przystosowanych odpowiednio nauczycieli i pedagogów
- Postęp w praktyce edukacyjny polega na coraz lepszym kontrolowaniu przekazów edukacyjnych.
– pedagodzy w projektowaniu pedagogii powinni wykorzystywać wyniki badań empirycznych nie tylko z własnej dziedziny, ale sięgać do teorii psychologicznych.
-Praktyczność pedagogiki wśród procesów edukacyjnych najbardziej należy cenić wychowanie rozumiane jako oddziałanie projektowane przez teorię wychowania różną od teorii kształcenia
2. Pedagogika jako teoria i pedagogika jako ideologia
Pedagogika jako teoria jest otwarta, ideologie są zamknięte, hermetyczne, ramowe, sztywny konstrukt. Czasami tej sztywności oczekuje się od nauki. Pedagogika jako teoria ma wiele dyskursów, nie ma dyrektywów, są za to sądy, hipotezy, ale nie dyrektywy, te są charakterystyczne dla praktyki, ideologii. Stad w teorii jest wielość rozwiązań. Uzyskujemy dzięki niej wiedzę opartą na paradygmatach: scjentystycznym, empirycznym, pozytywistycznym. Badamy, doświadczamy – wiedza naukowa. Dzisiaj chcemy poznawać zjawiska różnego typu – przeżywania, rozumienia (pedagogika personalistyczna, kultury, religii), wyjaśniania hermeneutycznego, fenomenologicznego (istota, wgląd i rozumienie zjawisk – pedagogika postmodernistyczna, hermeneutyczna.
Ideologia ma ramy, jest zamknięta, jest ekskluzywna, fundamentalna. Wychowanie jest indoktrynacją własnych ideałów. Opracowuje się programy ideologii i dyrektywy praktycznego działania.
3. Geneza pedagogiki religijnej (geneza powstania)
Pedagogika religii ukonstytuowała się na początku XX w. Nazwę pedagogika religii jako pierwszy wprowadził do języka naukowego niemiecki teolog i filozof Max Reischle (1889 r.) pedagogika religii została uznana za naukę stosowaną i subdyscyplinę teologii pastoralnej. Najwcześniej pedagogika religii pojawiła się w Niemczech.
4. Wskaż różnice między pedagogiką a pedagogią
Pedagogia – jest to zespół środków i metod wychowania stosowanych przez nauczycieli.
Pedagogika – teoretyczna i naukowa refleksja dotycząca praktyki edukacyjnej.
5.

Related Articles