Stosunki polsko - japońskie

Politologia Odsłon: 736
Stosunki polsko-japońskie

Polityka zagraniczna Japonii opiera się na umacnianiu sojuszu z USA jak i zacieśnianiu relacji z innymi krajami regionu, takimi jak Chiny, Republika Korei oraz Rosja. Japonia zamierza utworzyć nowy filar, na którym wesprze się polityka zagraniczna
Na pierwszym planie jest „dyplomacja nastawiona na wartość”, która polega na uwypuklaniu w przedsięwzięciach dyplomatycznych „wartości uniwersalnych”, takich jak demokracja, wolność, prawa człowieka, praworządność oraz gospodarka rynkowa. Na obrzeżach kontynentu euroazjatyckiego, są pomyślnie rozwijające się młode demokracje, układające się w linię łuku. To tam Japonia pragnie stworzyć strukturę zwaną „łukiem wolności i dobrobytu”. Ponadto, od zakończenia wojny, Japonia czyni postępy na drodze pacyfizmu. Japonia zmierza do zacieśnienia współpracy tak z UE, jak i z NATO. Jest jednym z tych potężnych państw, których żywotne interesy leżą w budowaniu stabilnego systemu w świecie.

Stosunki polsko-japońskie są niezwykle przyjazne dzięki wsparciu w postaci dobrej woli i przyjaźni pomiędzy naszymi rządami oraz narodami.
W lutym 1998 r. Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP udał się z wizytą do Japonii w związku z igrzyskami zimowymi w Nagano. Zaś w grudniu tego roku rządy RP i Japonii podpisały umowę o zniesieniu obowiązku wizowego, opłat wizowych w celu ułatwienia ruchu turystycznego oraz wymiany kulturalnej i handlowej.
W czerwcu 1999 Jerzy Buzek, Premier RP był z wizytą w Japonii . W okresie od listopada 1999 – marca 2000 odbyła się wystawa z okazji 80-tej rocznicy nawiązania stosunków oficjalnych między Polską a Japonią oraz Roku Chopinowskiego \"Chopin - Polska - Japonia\". Ta wielka wystawa poświęcona również twórczości Fryderyka Chopina, pokazywana była w Tokio, Osace, Warszawie, Krakowie.
W 2000 roku przebywał z wizytą w Japonii Minister Spraw Zagranicznych Bronisław Geremek, w 2001 roku Marszałek Senatu Alicja Grześkowiak oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Zieliński. Również w 2001 r w Yokohamie, Nagoi i Kioto została zaprezentowana wystawa zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich.
W 2002 roku miała miejsce historyczna wizyta ich cesarskich Mości Cesarza i Cesarzowej Japonii w Polsce.
W 2002 roku po raz pierwszy przebywał na tournee w Japonii Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Niezmierną popularnością cieszy się w Japonii muzyka Chopina jak również Szymanowskiego i Moniuszki. Ze współczesnych twórców muzyki dużym zainteresowaniem cieszy się Krzysztof Penderecki, który w 2004 roku uhonorowany został niezwykle prestiżową nagrodą Preamium Imperiale.
W roku 2003 złożył wizytę w naszym kraju premier Junichiro Koizumi. Podpisana została wówczas Wspólna Deklaracja ku Strategicznemu Partnerstwu między Rzeczypospolitą Polską a Japonią w XXI wieku.
W kwietniu 2004 roku przebywał w Japonii Minister Nauki i Informatyzacji Michał Kleiber przewodnicząc obradom pierwszego Forum Nauki Polskiej.
W styczniu 2005 roku wizytę w Japonii złożył Prezes Rady Minstrów Marek Belka. W okresie marzec – wrzesień 2005 ważny był udział Polski w EXPO 2005 Aichi.
W marcu 2006 r. Polska Organizacja Turystyczna, w związku z dynamicznym rozwojem turystyki z Japonii do Polski (ponad 20% rocznie), otworzyła samodzielne biuro swojego przedstawicielstwa w Tokio. Uroczyste otwarcie biura miało miejsce dnia 20 lipca 2006 r. w Ambasadzie RP w Tokio w obecności Wiceprezesa POT pana Wojciecha Kodłubańskiego oraz przedstawicieli PLL LOT, którzy przebywali w Tokio w związku z uruchomieniem, po długiej przerwie, bezpośrednich lotów czarterowych na trasie Warszawa – Tokio.
W kwietniu 2006 roku wizytę oficjalną złożył w Japonii Minister Spraw Zagranicznych Stefan Meller.
W maju 2006 r. japońska firma Bridgestone Corporation podjęła decyzję o budowie kolejnej fabryki opon do autobusów i ciągników w Stargardzie Szczecińskim. Wartość inwestycji wyniesie 200 mln Euro i da zatrudnienie 750 pracownikom. Budowa fabryki rozpocznie się w 2007 r., a produkcja zostanie uruchomiona w 2009 r. Będzie to już 3 fabryka Bridgestone w Polsce. Co ciekawe firma już dziś szuka inżynierów wśród studentów polskich uczelni.
W styczniu 2007 r. Toyota Motor Manufacturing Poland otrzymała zgodę na budowę fabryki sześciobiegowych skrzyń biegów. Będą w niej także powstawać części do silników i inne komponenty do aut. Dzięki tej inwestycji powstanie ok. 250 miejsc pracy.
W kwietniu 2006 r. firma Sharp Corporation podjęła decyzję o budowie w Polsce fabryki modułów ekranów LCD do telewizorów. Jest to do tej pory największa inwestycja japońska w Polsce z zakresu elektroniki. W najbliższych latach łączna wartość inwestycji firmy Sharp, wraz z inwestycjami jej poddostawców, osiągnie ponad 1 mld Euro i da zatrudnienie prawie 10 tysiącom ludzi. Niedawno fabryka zaczęła działać.
Po koniec stycznia br. w ramach programu „Culture Grant Aid” rząd Japonii Przekazał Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego wysokiej klasy sprzęt audiowizualny.
Niedawno bo 8 marca 2007 r. były prezydent RP Lech Wałęsa zachwalał w Tokio unijny model polityczny jako zapobiegający napięciom w regionie. Mówił o tym, że powinna narodzić się idea wspólnoty azjatyckiej oraz ostrzegał przed niebezpieczeństwem napięć między UE a państwami azjatyckimi.

Jak widać związki pomiędzy Japonią i Polską w wielu dziedzinach, takich jak polityka, gospodarka, kultura czy sport nieustannie się pogłębiają. Po demokratyzacji kraju i wprowadzeniu w Polsce gospodarki rynkowej w 1989 roku, rząd japoński przekazał znaczne fundusze w ramach programu pomocy na rzecz rozwoju (ODA). W ostatnich latach jak widzimy odnotowano także wzrost bezpośrednich inwestycji japońskich przedsiębiorstw, które znacznie przyczyniają się do tworzenia w Polsce nowych miejsc pracy, stymulacji eksportu oraz unowocześniania gospodarki. W ten oto sposób, więzy współpracy pomiędzy naszymi krajami ulegają dalszemu zacieśnieniu. Co najważniejsze w tym roku przypada 50. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią i Polską.
13 marca podczas uroczystej inauguracji obchodów 50. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską 1957 - 2007-03-13 wiceminister Andrzej Kaczmarek zwrócił uwagę, że większość japońskich projektów powstaje w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. – Łączna kwota wszystkich 26 inwestycji wynosi 5,2 mld zł. Dzięki nim powstanie ok. 14 tys. miejsc pracy – podkreślił. Najwięcej japońskich firm inwestuje w strefie wałbrzyskiej. - Drugą strefą, która ściągnęła najwięcej projektów, jest strefa katowicka. W ścisłej czołówce znajdzie się również strefa pomorska, gdzie ulokowała się inwestycja Sharpa. Andrzej Kanthak, prezes PAIiIZ powiedział, że głównym celem konferencji jest podkreślenie znaczenia inwestycji japońskich w Polsce. Zwrócił uwagę, że w ubiegłym roku wartość wszystkich japońskich inwestycji była szacowana na ok. 150 mln euro, w tym roku wartość inwestycji samego Sharpa wynosi ok. 200 mln. euro. Ikuo Mizuki, radca z Ambasady Japonii w Polsce powiedział, że to co przyciąga japońskie firmy do Polski to przede wszystkim rozwój gospodarczy, dobrze wykształcone kadry oraz strategiczne położenie. Podkreślił, że polsko-japońskie stosunki w tej chwili wchodzą w nową fazę. – „Nasze inwestycje w Polsce to nie tylko inwestycje w przemyśle motoryzacyjnym, ale również w elektronice”. Zwrócił również uwagę na przeszkody w rozpoczynaniu inwestycji w Polsce.Dotyczą one przede wszystkim: procedur administracyjnych i infrastrukturalnych. Inwestorzy japońscy oczekują szerszego dostępu do informacji o Polsce oraz wsparcia ze strony władz lokalnych .
Jeśli chodzi o stosunki Polsko-japońskie ważna jest też wymiana handlowa, która systematycznie się zwiększa, a japońskie inwestycje w Polsce mają wkład we wzrost polskiego eksportu.
Pod względem wartości, na pierwszym miejscu wśród eksportowanych do Japonii polskich towarów są części samochodowe, a w szczególności skrzynie biegów. Ważną część eksportu stanowią również mrożone filety rybne, sztuczny grafit, płyt wiórowe i pierze. Od kwietnia 2006 r. Polska może eksportować do Japonii mięso wieprzowe i jego przetwory. Władze weterynaryjne obu krajów zaakceptowały zasady eksportu oraz listę polskich zakładów mięsnych, których wyroby mogą być eksportowane do Japonii. Wśród tych zakładów znalazły się m.in. WĘDMAS Sp z o.o, Zakładu mięsne POLMET, SOKOŁÓW S.A
Towary importowane z Japonii to głównie maszyny przemysłowe, sprzęt elektroniczny, maszyny używane w transporcie. W roku 2004 zauważalny był wzrost importu urządzeń mechanicznych (obrabiarki gumy i plastiku, urządzenia kontrolno-pomiarowe). Jako główną przyczynę wzrostu importu tych towarów uważa się ich przeznaczenie do użycia w japońskich fabrykach w Polsce. Oprócz tego, po wejściu do Unii Europejskiej dzięki obniżeniu stawek celnych zwiększył się również import samochodów osobowych.

Bilans handlowy pomiędzy obu krajami charakteryzuje się saldem ujemnym po stronie Polski, jakkolwiek należy podkreślić fakt, iż eksport do Europy Zachodniej towarów produkowanych przez japońskie firmy w Polsce w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu polskiego eksportu.

W tabeli przedstawiony jest ogromy wzrost polsko- japońskiej wymiany handlowej porównując rok 1995 i 2005 (w mln USD)
Rok Eksport Import
1995 28,68 392,97
2005 180,09 1 992,19

Podsumowując można powiedzieć, że stosunki polsko – japońskie mimo odległości obu krajów są bardzo dobre, a zapowiada się że będą jeszcze lepsze. Liczne podróże polityków do Japonii, jeszcze liczniejsze inwestycje japońskie w naszym kraju, to że nasza kultura i obyczaje nie są już obce Japończykom od dawna, zarówno tym którzy jeszcze u nas nie byli jaki i tym którzy odwiedzają nasz kraj, to wszystko myślę wskazuje na to iż współpraca Polski i Japonii będzie się rozwijać.



www.pl.emb-japan.go.jp
www.poland.or.jp
www.mgip.gov.pl
www.jetro.go.jp
www.japoland.pl
www.japonia.org.pl

Related Articles