August Hlond

August Józef Hlond

Wstęp

August Hlond to jeden z największych działaczy na scenie polskiego Kościoła Katolickiego. Starał się on, aby życie religijne Polaków było głębsze, a także bardziej zrozumiałe dla nich samych. Był człowiekiem bardzo aktywnym i lubiącym pracować z młodzieżą. Jego główne hasło to "Daj mi duszę, resztę zabierz". Ludzi z takim życiowym mottem potrzebuje dzisiejszy Kościół Katolicki, po to aby jego fundament nigdy nie został zachwiany.

1. Dzieciństwo i nauka

August Józef Hlond przyszedł na świat 5 lipca 1881 roku w Brzęczkowicach. Był już drugim synem Jana i Marii z Imielów. Został ochrzczony 10 lipca 1881 w kościele pw. Narodzenia NMP w Mysłowicach. August pochodził z bardzo licznej rodziny. Jego rodzice w sumie doczekali się dwanaściorga dzieci, sześć córek i sześciu synów, a trzech z nich odnalazło własną przyszłość w zgromadzeniu salezjańskim. W historię wpisał się najstarszy brat przyszłego prymasa - Ignacy, jako przełożony placówek Salezjńskich w Oświęcimiu, Różanymstoku i Czermińsku. Ważne miejsce w dziejach muzyki zajmuje Antoni Wiktor Hlond, jako ceniony kompozytor różnego rodzaju dzieł organowych i innych utworów religijnych.

August Hlond naukę w szkole rozpoczął w 1887 roku w Zawodziu, a kontynuował w Królewskiej Hucie, a także w Brzezince. W 1893 roku poszedł do gimnazjum w Mysłowicach, które kilka miesięcy później opuścił. Postanowił zdobywać wiedzę za granicą i już w sierpniu 1894 uczył się w Lombriasco, gdzie ukończył czwartą klasę, otrzymał bierzmowanie, oraz zaczął odkrywać własne powołanie. Dnia 13 października 1896 August wstąpił do Salezjanów, miesiąc później w Foglizzo miały miejsce jego obłóczyny, gdzie też rok później 3 października 1897 złożył śluby wieczyste. Od tego roku na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie August odbywał studia filozoficzne, które ukończył 10 lipca 1900 roku otrzymując doktorat. Jego szybki i męczący tryb życia przerywały mu co jakiś czas krwotoki płucne.

2. Droga do kapłaństwa
Pierwszym miejscem do jakiego przyszły prymas został wysłany był Oświęcim. August pojechał tam we wrześniu 1900 roku i został mianowany asystentem i sekretarzem dyrektora tej placówki. w 1902 był już redaktorem "Wiadomości Salezjańskich". Aby otrzymać święcenia kapłańskie jego obowiązkiem było ukończenie studiów teologicznych. Nie posiadał jednak matury państwowej, gdyż jego gimnazjum nie miało statusu państwowego. Hlond podszedł więc do eksternistycznego egzaminu dojrzałości, który zdał dopiero za drugim razem w roku 1904. Studia odbywał również w trybie eksternistycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tonsurę i mniejsze święcenia przyjął w parafii św. Franciszka z Asyżu w Krakowie 17 grudnia 1904.

Related Articles