Linux Debian

System operacyjny,,DEBIAN”
Czym jest Debian?
Debian to wolny system operacyjny (OS). System operacyjny to zestaw podstawowych programów i narzędzi, które umożliwiają komputerowi działanie. Debian używa jądra (jest to rdzeń systemu operacyjnego) Linux, ale większość podstawowych narzędzi pochodzi z projektu GNU. Dlatego system nazywa się GNU/Linux.
Linux jest jądrem uniksopodobnego sytemu operacyjnego. Pierwotnie był on przeznaczony dla maszyn 386 (i lepszych), a teraz jest on w trakcie przenoszenia na inne architektury, włącznie z wieloprocesorowymi. Linuksa napisał Linux Torvalds i wielu informatyków z całego świata.
Poza samym jądrem, system ,,Linux\'\' zazwyczaj posiada:
• System plików zgodny ze Standardem Hierarchii Linuksowego Systemu Plików
• Szeroki wybór narzędzi Uniksowych, z których wiele było stworzonych przez projekt GNU oraz Fundację Wolnego Oprogramowania (FSF).
Kombinacja jądra Linuksa, jego systemu plików, oprogramowania pochodzącego z projektu GNU i FSF, oraz innego oprogramowania, jest tak zaprojektowana, aby osiągnąć kompatybilność ze standardem POSIX (IEEE 1003.1)
Debian to coś więcej niż sam system operacyjny: zawiera ponad, 15490 pakietów,
czyli skompilowanych programów zapakowanych w łatwy do instalacji format.
Projekt Debian to grupa osób, które wspólnie zdecydowały się stworzyć wolny system operacyjny. Stworzony przez nas system nazywa się Debian GNU/Linux, albo krótko: Debian.
System operacyjny to zestaw podstawowych programów i narzędzi, które umożliwiają komputerowi działanie. Rdzeniem systemu operacyjnego jest jądro. Jest to najbardziej podstawowy program w komputerze, który zarządza systemem i pozwala uruchamiać inne programy.
Systemy Debian używają obecnie jądra Linux. Jest to oprogramowanie, które zaczął tworzyć Linus Torvalds, a którym obecnie zajmują się tysiące programistów z całego świata.
Trwają jednak prace mające na celu udostępnienie Debian innym jądrom, przede wszystkim Hurt. Burd to zestaw serwerów, które działają wokół mikrojądra (takiego jak Mach) udostępniając różne usługi. Hurt jest oprogramowaniem wolnym, tworzonym przez projekt GNU.
Duża część podstawowych programów narzędziowych tworzących system operacyjny pochodzi z projektu GNU; stąd nazwy: GNU/Linux oraz GNU/Burd. Te narzędzia są także darmowe.
Projekt Debian został stworzony przez Diana Murdocka w 1993 roku i na początku był sponsorowany przez projekt GNU Fundacji Wolnego Oprogramowania (FSF). Dziś deweloperzy Debian myślą o nim jak o bezpośrednim potomku projektu GNU.
Mimo, że Debian GNU/Linux jest Wolnym Oprogramowaniem, jest on podstawą, na której mogą powstawać kolejne dystrybucje Linuksa. Przez dostarczanie niezawodnego, szeroko rozbudowanego systemu podstawowego, Debian dostarcza system Linux użytkownikom ze zwiększoną kompatybilnością i pozwala twórcom dystrybucji Linuksa skupić uwagę na rzeczach, które powodują, że ich dystrybucja jest szczególna.
• Debian GNU/Linux jest rozpowszechniany z mapami znaków dla blisko dwóch tuzinów klawiatur wraz z narzędziami (w pakiecie kbd) do instalowania, przeglądania i modyfikowania map.
Podczas instalacji systemu użytkownik jest proszony o określenie klawiatury
• Znaczna większość programów w pakietach obsługuje wprowadzanie znaków innych niż US-ASCII używanych w innych językach (Np. ISO-8859-1 czy ISO-8859-2); niektóre programy obsługują wielobajtowe języki, takie jak japoński czy chiński.
• Obecnie dostępna jest dokumentacja w języku niemieckim, hiszpańskim, węgierskim, fińskim, włoskim, japońskim, koreańskim i polskim poprzez pakiet manpages-JĘZYK (gdzie JĘZYK jest dwuliterowym kodem kraju). Aby korzystać z dokumentacji w innym języku niż angielski, należy ustawić odpowiednią wartość zmiennej LC_MESSAGES.
Podstawy zarządzania systemem pakietów Debilna
Pakiety binarne, które zawierają pliki wykonywalne, konfiguracyjne , strony MAN oraz info, informacje o prawach autorskich i inną dokumentację. Pakiety te są rozpowszechniane w specyficznym dla systemu Debian formacie archiwum wyróżniane są zazwyczaj przez rPakiety źródłowe, które składają się z pliku .Dsc opisującego źródłowy pakiet (włącznie z nazwami następnych plików)o rozszerzenie pliku \'.Deb\'zawierający oryginalne, niezmodyfikowane źródło w skompresowanym gzipem archiwum tar i plik .Diff.gz zawierający zazwyczaj zmiany związane z systemem Debian wprowadzone w oryginalnym źródle

Narzędzia pakietowe systemu Debian mogą być użyte do:
• manipulowania i zarządzania pakietami lub częściami pakietów,
• jako pomoc dla użytkownika przy rozłożeniu pakietów, które muszą być przeniesione za pomocą ograniczonego rozmiarem nośnika takiego, jak dyskietka,
• pomocy wykonawcom w tworzeniu archiwum pakietów, i
• pomocy użytkownikom w instalacji pakietów, które znajdują się na zdalnym serwerze FTP.
Jaki jest format pakietu binarnego w systemie Debian?
\"Pakiet\" systemu Debian lub plik archiwum systemu Debian zawiera pliki wykonywalne, biblioteki i dokumentację, związane z poszczególnymi częściami programu lub zbiorem powiązanych programów. Normalnie, plik archiwum systemu Debian ma nazwę, która kończy się na .deb.
Wewnętrzny format pakietu binarnego Debiana jest opisany w instrukcji deb(5). Ten wewnętrzny format jest tematem zmian (pomiędzy głównymi wydaniami systemu Debian GNU/Linux), dlatego zawsze używamy dpkg-deb(8) do manipulowania plikami .deb .

3.1 Na jakim sprzęcie można uruchomić system Debian GNU/Linux?
Debian GNU/Linux zawiera kompletny kod źródłowy dla wszystkich zawartych w nim aplikacji, więc powinien działać na wszystkich platformach, które są wspierane przez jądro Linux; szczegóły można znaleźć w Linux FAQ
Obecne wydanie systemu Debian GNU/Linux 3.1, zawiera kompletną binarną dystrybucję dla następujących architektur:
i386: obejmuje komputery pracujące z procesorami Intela lub kompatybilnymi z Intelem, czyli Intelowskie 386, 486, Pentium, Pentium Pro, Pentium II (zarówno Klamath jak i Celeron), Pentium III, i większość kompatybilnych procesorów AMD, Cyrix i innych.

Instalacja Debiana GNU/Linux przez Internet
Jeśli dysponujesz stałym dostępem do Internetu, możesz go wykorzystać do instalacji Debiana. Początkowo pobiera się niezbędny do uruchomienia instalacji fragment a następnie instaluje się całą resztę z poziomu programu instalacyjnego.
Ten sposób instalacji wymaga analogowego połaczenia PPP lub dostępu do Internetu poprzez Ethernet (w tym przy pomocy karty PCMCIA w laptopie). Niestety nie jest możliwa instalacja z wykorzystaniem wewnętrznych kart ISDN.
Istnieją dwa sposoby instalacji przez sieć:
Minimalna płyta CD: Zamiast pobierać cały 650 MB obraz CD wystarczy, że pobierzesz plik obrazu z podstawowymi elementami niezbędnymi do zainstalowania pozostałych fragmentów. Na dzień dzisiejszy, aby skorzystać z tej metody niezbędny jest dostęp do nagrywarki CD.
Dyskietki: Możesz pobrać kilka plików obrazów dyskietek, zapisać je na nośniku a potem rozpocząć instalację uruchamiając z nich komputer.

Related Articles