Nerwy rdzeniowe

NERWY RDZENIOWE-powstaje z 2korzeni: 1)korzenia brzusznego ruchowego, który odchodzi od rogów przednich rdzenia kręgowego;2)korzenia grzbietowego czuciowego,który odchodzi ze zwoju rdzeniowego. Nerw rdzeniowy jest nerwem mieszanym czuciowo-ruchowym. Odchodzą od niego gałęzie:łączące(łączą nerw rdzeniowy ze zwojami pnia współczulnego),oponowe(przez otwory międzykręgowe wchodzą do kanału kręgowego i unerwiają oponę twardą rdzenia kręgowego),grzbietowe(unerwiają skórę grzbietu od potylicy do kości guzicznej i mięśnie głębokie grzbietu),brzuszne(tworzą parzyste spoloty-szyjny, ramienny,lędźwiowy,krzyżowy).
SPLOT SZYJNY-powstał z połączenia gałęzi brzusznych 4pierwszych nerwów szyjnych rdzeniowych. Od splotu tego odchodzą nerwy skórne(unerwiają czuciowo skórę szyi i górne okolice klp.)oraz gałęzie mięśniowe(unerwiają mięśnie szyi)najdłuższym nerwem splotu szyjnego jest nerw przeponowy(unerwia osierdzie, opłucną i otrzewną)
SPLOT RAMIENNY-jest utworzony z 4nerwów szyjnych rdzeniowych i 1piersiowego, dzieli się na cz.nadobojczykową(odchodzą od niej gałęzie krótkie,unerwiające skórę i m.barku) i cz.podobojczykową(odchodzą od niej n.mięśniowo-skórny,pochowy,łokciowy,promieniowy).
SPLOT LĘDŹWIOWY-jest utworzony z gałęzi 3pierwszych nerwów lędźwiowych rdzeniowych i cz.4.Galęzie krótkie (unerwiają mięśnie obręczy biodrowej), długie( n.biodrowo-podbrzuszny,biodrowo-pachwinowy,płciowo-udowy,skórny uda boczny i udowy.Unerwiają one częściowo m.brzucha i udo oraz skórę ok.biodrowej.
SPLOT KRZYŻOWY- powstał z gałęzi brzusznych nerwów rdzeniowych 4 i5 lędźwiowego oraz nerwów krzyżowych. Odchodzą od niego gałęzie krótkie( unerwiają m.obręczy biodrowej) i długie (n.pośladkowy górny i dolny, n.skórny uda tylny, n.kulszowy).Nerwy te unerwiają skórę i mięśnie uda,podudzia i stopy.

Related Articles