Pustaki poryzowane

PUSTAKI PORYZOWANE. CO TO GRUPA WYROBÓW. OKREŚL ICH CHARAKTERYSTYCZNE PARAMETRY ORAZ ZASTOSOWANIE.

WIADOMOŚCI OGÓLNE

Pustaki poryzowane to ceramiczne materiały budowlane stosowane na świecie od niemal ćwierćwiecza, jednak w Polsce ciągle jeszcze niedocenianie. Choć wyglądem przypominają inne materiały ceramiczne, tajemnica ich właściwości kryje się w porowatej strukturze. Pustaki poryzowane produkuje się z gliny z dodatkiem trocin, granulek styropianu lub pyłu drzewnego. W procesie wypalania domieszki te ulegają spaleniu, dzięki czemu na całej grubości materiału powstają mikropory. Właśnie dzięki temu te materiały budowlane są o wiele lżejsze i mają lepsze właściwości termoizolacyjne niż tradycyjna ceramika. Na rynku dostępne są dwa typy pustaków poryzowanych – łączone na pióro i wpust oraz z kieszenią. Oba rodzaje można łączyć zarówno na zaprawę tradycyjną jak i ciepłochronną, choć większość producentów, by uniknąć powstawania mostków termicznych i tym samym nie pogarszać izolacyjności cieplnej ścian, zaleca stosowanie tej drugiej. Poryzowane materiały budowlane, w przeciwieństwie do większości materiałów ceramicznych, nadają się do stawiania jednowarstwowych ścian zewnętrznych, które będą spełniały normy ochrony cieplnej budynków.

ZALETY
• Dzięki wysokiej odporności na ściskanie można z nich budować ściany nośne do wysokości 6 kondygnacji.
• Dobra izolacyjność akustyczna, niepalność oraz zdolność do bardzo szybkiego uzyskiwania tzw. wilgotności nominalnej.
• Postawione ściany mogą pozostawać nieotynkowane nawet przez kilka sezonów bez szkody dla ich właściwości.
• Niższe koszty dodatkowej izolacji oraz fakt, że ściany z pustaków poryzowanych buduje się znacznie szybciej niż przy użyciu tradycyjnych materiałów budowlanych stanowi zachętę do ich stosowania.
• Ściany jednowarstwowe zbudowane z pustaków osiągają bardzo korzystny współczynnik przenikania ciepła ‘U’ sięgający nawet 0,26 W/m²K.

WADY
• Najważniejsza z nich to cena.
• Kolejna wada, mająca głównie znaczenie przy transporcie i rozładunku, to ich kruchość.


CHARAKTERYSTYKA PUSTAKÓW


Poryzowany pustak ścienny modularny
AM 288x188x188
Zastosowanie: do wykonywania ścian konstrukcyjnych zewnętrznych i wewnętrznych, ścian osłonowych i wypełniających w konstrukcjach szkieletowych
Klasa: 15, 10
Masa: ok. 10 kg
Zużycie pustaków na 1 m2 muru: 25 szt.
Zastępuje w murze 5.3 szt. cegły pełnej.

Poryzowany pustak ścienny modularny
AM 250x188x188
Zastosowanie: j.w. oraz szczególnie do prac remontowych konstrukcji murowych wykonywanych z materiałów o wymiarach tradycyjnych
Klasa: 15, 10
Masa: ok. 9 kg
Zużycie pustaków na 1 m2 muru: 25 szt.

Related Articles