Budownictwo – podstawowe pojęcia ogólne, definicje pojęć, przepisy prawne

Budownictwo – podstawowe pojęcia ogólne, definicje pojęć, przepisy prawne
O prawie budowlanym
Znaczenia budownictwa dla postępu we wszystkich dziedzinach życia społecznego i gospodarczego, zarówno życia zbiorowego, jak i zaspakajania potrzeb indywidualnych, nie trzeba udowadniać. Jest ono dostrzegane, bądź odczuwane na co dzień. Jest jakoby naturalne i powszechnie znane.
Budownictwo zatem jest jednym z podstawowych problemów współczesnego państwa, społeczeństwa i indywidualnego człowieka. Jednocześnie jest problemem niezwykle złożonym i niełatwym do obiektywnie prawidłowego opanowania. Instrumentem służącym rozwiązywaniu problemów ludzkich, społecznych i gospodarczych jest prawo. Kształtowaniu stosunków społecznych w procesie budowlanym, mających wpływ na ilość i jakość zarówno tworzonej, jak i istniejącej substancji budowlanej, służy przede wszystkim Prawo budowlane. Od razu należy zauważyć, że nie chodzi tutaj li tylko o jedną ustawę lecz cały zbiór wielu różnych przepisów prawnych (źródeł prawa), które występują razem z ustawą wiodącą jako akty wykonawcze do tej ustawy lub współistnieją jako ustawy i prawa oddzielne ale ściśle są związane z budownictwem. Przyznać też wypada, że jest to zbiór zgoła pokaźnych rozmiarów i ogromnej objętości.
Jest wiele podmiotów prawa budowlanego, a wśród nich na pewno są: inwestorzy, właściciele lub zarządcy obiektów budowlanych, projektanci, kierownicy budowy, inspektorzy nadzoru inwestorskiego, rzeczoznawcy budowlani, a także organy administracji architektoniczno-budowlanej oraz państwowego nadzoru budowlanego.
Procesem budowlanym zainteresowana jest znaczna część społeczeństwa. Zarówno inwestorzy i właściciele obiektów budowlanych oraz inne podmioty prawa budowlanego, jak też pracownicy dużych przedsiębiorstw, większych lub mniejszych firm budowlanych i innych instytucji związanych z budownictwem, a także niemałe środowisko studentów i uczniów technicznych szkół zawodowych.
Określenie „prawo budowlane” nie jest jednoznaczne. Można mu nadawać sens szeroki (całokształt przepisów prawnych dotyczących sfery budownictwa) lub wąski (odnoszony tylko do tekstu ustawy pod takim tytułem). Określenie to używane bywa jednak najczęściej dla oznaczenia zespołu aktów prawnych normujących prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego, w szczególności zaś ustawy Prawo budowlane i wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych. Z procesem budowlanym, a z ujmującym dziedzinę budownictwa jeszcze szerzej – inwestycyjnym procesem budowlanym – wiążą się z jednak w sposób ścisły przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym (do którego nawiązuje też ustawa Prawo budowlane), a także przepisy normujące tryb pozyskiwania terenów budowlanych.

Related Articles