Połączenia roztłaczane, Połączenia wtłaczane, Połączenia skurczowe

Połączenia roztłaczane – połączenia rozwalcowane; połączenia spoczynkowe nierozłączne uzyskane przez miejscowe rozszerzenie (roztłoczenie lub rozwalcowanie) rury roztłaczaniem rozwalcarką. Roztłaczanie polega na jednoczesnym obracaniu i wciskaniu roz-tłaczaka 1 (trzpienia) w głąb rury (rys. a), a rozwalcowywanie na obracaniu oprawki 2 roz-walcarki i wciskaniu trzpienia w głąb rury (rys. b).


Połączenia skurczowe – połączenie wciskowe uzyskane dzięki zjawisku cieplnej rozszerzalności ciał. Łączone części mają w jednakowej temperaturze takie wymiary, że włożenie części wewnętrznej w zewnętrzną jest niemożliwe; wymaganą do połączenia zmianę wymiarów uzyskuje się:

Połączenia wtłaczane - połączenia wciskowe uzyskane przy użyciu siły (przez wtłoczenia na prasie części wewnętrznej w zewnętrzną); podobnie jak wśród połączeń skur-czowych rozróżnia się połączenia wtłaczane bezpośrednie, składające się z tylko dwóch ele-mentów: czopa i gniazda (przy czy zależnie od kształtu czopa i otworu gniazda połączenia te mogą być walcowe, stożkowe, rzadziej inne np. prostopadłościenne), oraz pośrednie, zawiera-jące również łączniki; zależnie od miejsca umieszczenia tych łączników rozróżnia się połą-czenia z łącznikami zewnętrznymi, (pierścieniami lub kotwicami skurczowymi - dociskają-cymi do siebie łączone elementy) i połączenia z łącznikami wewnętrznymi (tulejami stożko-wymi, pierścieniami stożkowymi lub falistymi, tarczami gwiazdowymi), budowa tych połą-czeń jest podobna do budowy odpowiednich połączeń skurczowych; do niedawna stosowne były tylko połączenia wtłaczane bezpośrednie (rys.a) ostatnio wzrosło zastosowanie połączeń pośrednich. Połączenia wtłaczane bezpośrednie są uzyskiwane przez wtłoczenie czopa (zwy-kle walcowego lub stożkowego, rzadziej prostopadłościennego) w otwór gniazda.

Related Articles