Oświecenie (XVIII wiek)

Absolutyzm oświecony

Absolutyzm Oświecony

Austria, Rosja i Prusy były państwami w których panował absolutyzm. W 18 wieku te forme ustroju określało sie jako absolutyzm oświecony, tzn. taki w którym władca uznaje zasady umowy społecznej miedzy soba a społeczeństwem, przyznaje mu pewne wolnosci, toleranjce religijna, dba o oświatę, częściowo zrównuje ciezary ponoszone przez ludnosc, tak aby panstwo zyskiwalo pewne dochody.

Barok (postacie)

Barok- kierunek w kulturze europejskiej XVII i pierwszej połowy XVIII w. Narodził się we Włoszech. Cechował go dynamizm, rozmach, przepych, odwoływanie się do uczuć odbiorcy, różnorodność i kontrastowość. Na ogół wywodzi się go z portugalskiego słowa barocco oznaczającego nieforemną perłę. Początkowo barok uważano za coś nienaturalnego, przesadnego i dziwacznego.

Bibliografia Katarzyny II cesarzowej Rosji

?Bibliografia Katarzyny II cesarzowej Rosji?

Katarzyna II (wł. Sophie Friederike Auguste zu Anhalt-Zerbst.) Znana jako Katarzyna Wielka ? cesarzowa Rosji (ur. 2 maja 1729 w Szczecinie, zm. 17 listopada 1796 w Sankt Petersburgu) - żona cara Piotra III (zm. 1762).
Podziwiana przez zachodnich filozofów za mądrość, umiłowanie wiedzy i sprzyjanie oświeceniu, w rzeczywistości rządziła niezwykle twardą ręką.

Blaski i cienie czasów Stanisławowskich

Autor: Mateusz Janiec (Meshaish)

" Blaski i cienie czasów Stanisławowskich"

Panowanie Stanisława Augusta Poniatowskiego to lata: 1764- 1796. Jest ono dość kontrowersyjne. Bywa tematem wielu książek i rozprawek, najwybitniejszych historyków. Niektórzy sądzą, że było ono jak najbardziej "na plus", inni zaś uznają je za porażkę.

Charakterystyka czasów saskich

Czasy saskie zapoczątkował władca Saksonii, który w 1697 roku został koronowany na króla Polski jako August II. Rzeczpospolita zawarła unię personalną z Saksonią, której armia liczyła 30 tysięcy żołnierzy, a ludność państwa w większości wyznawała luteranizm. Sam August, chcąc zjednać sobie Polaków, przeszedł na katolicyzm.