Biografie

Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven, największy kompozytor w historii, urodził się w Bonn w 1770r. Okres szczęśliwego dzieciństwa zakończył się dla niego w 1773 r. wraz ze śmiercią dziadka. Alkoholizm ojca doprowadził rodzinę do ruiny, z której podźwigną ją dopiero dwunastoletni Ludwig zarabiając jako pomocnik nadwornego organisty.

List do Ojca Świętego

Jastrząbka 01.03.2008

Kochany Ojcze Święty !

Ukochany pasterzu, Twoja nauka pozostanie dla nas drogowskazem.
Dziękuję Ci, Ojcze Święty za przywilej życia w czasie Twojego pontyfikatu. Odbyłeś wiele pielgrzymek, w których uczestniczyło tysiące ludzi. Każde Twoje słowo jest dla mnie ważne.

List motywacyjny Józefa Skawińskiego na posadę Latarnika w Aspinwall

Konsul Stanów Zjednoczonych Nowy Jork, 18.04.1860r.
Mr Izaak Falconbridge
Wall Street 15b
90036 Aspinwall

Szanowny Pan
Izaak Falconbridge
Konsul Stanów Zjednoczonych

Szanowny Panie Konsulu!

W odpowiedzi na ogłoszenie, które ukazało się w prasie w dniu 10.

Lucy Maud Montgomery

Lucy Maud Montgomery (ur. 30 listopada 1874 w Clifton, zm. 24 kwietnia 1942 w Toronto) - kanadyjska pisarka, autorka m.in. cyklu powieściowego Ania z Zielonego Wzgórza.Kiedy Maud miała 21 miesięcy, jej matka zmarła na gruźlicę. Jej ojciec przeniósł się na zachód Kanady, oddając dziecko swoim teściom Alexandrowi i Lucy Macneill, mieszkającym w wiosce Cavendish na Wyspie Księcia Edwarda.

Lucy Mous Montgomery

Lucy Moud Montgomery urodziła się w 1817 roku. We wczesnym wieku straciła rodziców. Mieszkałą na Wyspie Księcia Edwarsa. Wychowywali ją wymagający dziadkowie, który nie rozumieli potrzeb dziewczynki. W szkole czuła się brzydka i źle ubrana, a wśród rodziny samotna. Mała Lucy Moud uciekała w świat wyobraźni.