Inne teksty kultury

Charakterystyka Kazimierza Daszewskiego

Kazimierz Daszewski-Jest jedną z głównych postaci książki Arkadego Fiedlera "Dywizjon 303". Kazimierz Daszewski był podporucznikiem w 303. Ludzie uważali go za człowieka bardzo tajemniczego, skrytego i nieśmiałego. Jednak mylili się. Długi Joe( bo tak nazywali go koledzy) udowodnił to m.in uderzeniem w szczękę jednego marynarza,który próbował odebrać mu dziewczynę.

Godło Polski

:: Herbem Rzeczypospolitej Polskiej jest Orzeł Biały w koronie w czerwonym polu tarczy. Orzeł jako symbol był i nadal jest wykorzystywany przez wiele narodów. Już w czasach starożytnych Babilończycy, Persowie czy Hindusi z wizerunkiem tego ptaka utożsamiali najwyższą boskość. W mitologii greckiej i rzymskiej orzeł stanowił symbol geniuszu, wielkości i majestatu.

List do siebie, który przeczytam za 20 lat

Elbląg, 17 maja 2007

Drogi Ja!

Pisze ten list, z nadzieja, ze przeczytam go za 20 lat, jak juz będę dorosłą osoba. Chce sobie przypomnieć to, co było dla mnie najważniejsze w tym okresie młodości. A może będę chciał powrócić do spełnienia moich marzeń, które już dziś planuję.

Notatka z wycieczki do muzeum sztuki starożytnej

16 listopada 2006 roku klasa III „d” wybrała się do Muzeum Sztuki Starożytnej w Lublinie. Wyjechaliśmy o godzinie ósmej rano sprzed budynku szkolnego, na miejsce dotarliśmy po niecałej godzinie jazdy.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od sali, w której zgromadzono mnóstwo różnych, glinianych naczyń.

Opowiadnie fantasty

Wyprawa po kamień serca

Za wulkanami, jeziorami i bagnami rozciągała się kraina zwana Etlandia. W tejże krainie żył bardzo zamożny ród krasnoludów ? Belortonowie. Lecz ten ród miał klątwę we krwi rzuconą przez okrutnego władcę wnętrza wulkanu - Lawosa. Polegała ona na nagłej śmierci w wieku 27 lat, co nie pozwalało władcą rządzić długo a zarazem rozsądnie.