Lektury

Charakterystka Ebenezera Scrooge.

Głownym bohaterem "Opowieści wigilijnej" jest Ebenezer Scrooge. Mieszka w Londynie. Miał rodzinę, lecz nie utrzymywał z nią kontaktu. Był właścicielem domu handlowego.
Był "twary i ostry jak krzemień, był przy tym milczący i zamkniety w sobie. Lodowaty chłod serca skurczył mu oblicze, ścisnął spiczsty nos, pomarszczył czoło, zapalil oczy zimnym blaskiem, mocno zacisnął wąskie, sine usta".

"Syzyfowe prace" to wyjątkowo trafny tytuł dla powieści S. Żeromskiego - rozprawka.

Czy ,,Syzyfowe prace" to wyjątkowo trafny tytuł dla powieści S. Żeromskiego? Uważam, że tak. Postaram się to udowodnić w dalszej części moich rozważań, podając właściwe argumenty.
Zacznę od tego, że trud Syzyfa jest symbolem pracy daremnej, która nigdy nie będzie miała końca. Właśnie zadanie rusyfikatorów można porównać do starań tego mitologicznego bohatera.

Charakterystka Jacka Soplicy

Głównym bohaterem epopei narodowej ?Pan Tadeusz? Adama Mickiewicza jest Jacek Soplica. Poznajemy go jako emisariusza , który organizuje powstanie przeciwko zaborcy. Jednakże był on szlachcicem wywodzącym się ze średnio zamożnego rodu Sopliców, mieszkającego na Litwie. Posiadał niewielki majątek, stanowiący zaledwie kawałek pola.

"Syzyfowe Prace" – to bardzo trafny tytuł.

Temat pracy: „Syzyfowe Prace” – to bardzo trafny tytuł (rozprawka).


Pragnę zastanowić się, dlaczego „Syzyfowe Prace” to tak trafny tytuł dla powieści Stefana Żeromskiego? Czemu owy tytuł tak dobrze oddaje treść zawartą w książce?
Bezcelową pracą można nazwać dążenie poddanych Rosji nauczycieli do wynarodowienia polskich uczniów.

Charakterystka Marcina Borowicza

Jednym z głównych bohaterów powieści Stefana Żeromskiego ?Syzyfowe prace? jest Marcin Borowicz. Poznajemy go jako ośmioletniego chłopca, który w przeciągu kilku lat zmienia się , dorasta i dojrzewa, zwłaszcza emocjonalnie. Obserwujemy, jak pod wpływem otoczenia i różnych doświadczeń kształtuje swój charakter, umysł oraz osobowość.