Muzyka rozrywkowa

Rozróżnienie na muzykę poważną (klasyczną) i muzykę rozrywkową jest stosunkowo świeże i w dodatku zupełnie sztuczne. Właściwie każdy styl muzyczny może zawierać w sobie każdą z tych kategorii. Muzykę rozrywkową charakteryzuje ludyczność, spontaniczność i swoboda interpretacji. W zasadzie można ją podzielić na kilka nurtów:
* muzyka pop
* country
* muzyka rockowa i pochodne
* dance, eurodance, techno, ambient i pochodne.
* innego rodzaju muzyka elektroniczna
* hip-hop i rap
* blues, soul i pochodne
* ska
* reggae
* jazz
* muzyka latynoska: samba, salsa, latino itp.
* folk, muzyka ludowa, muzyka świata, czyli "rozrywkowe" adaptacje motywów etnicznych z różnych miejsc świata, np rozrywkowa muzyka hinduska, arabska, irlandzka itp.
Dzielenie muzyki rozrywkowej na nurty jest o tyle trudne, że stale się one z sobą przenikają i powstaje wiele utworów, które trudno jest jednoznacznie zaklasyfikować. Ponadto podziały te stale ewoluują, gdyż powstają coraz to nowe style muzyczne. Nazewnictwo nurtów nie jest jednoznacznie ustalone i istnieje wiele różnych jego form, w oparciu o różne kryteria. Np. największy sprzedawca internetowy płyt z muzyką rozrywkową amazon.com stosuje następujący podział, który jest podyktowany głównie preferencjami potencjalnych nabywców:
* pop
* rock
* country
* dance & electronic (do którego jest zaliczane całe techno, ambient i inne style "elektroniczne")
* R&B and soul (rythm and blues, czyli praktycznie cała "czarna" muzyka rozrywkowa, oprócz hip-hopu)
* hip-hop & rap
* hard rock i metal
* jazz
* easy listening, czyli muzyka relaksująca
* world & folk, czyli muzyka etniczna łącznie z muzyką latynoską
* reggae
* blues

Related Articles