Materiały do matury

"Wielkie charaktery jak latarnie morskie świecą daleko w ciemności" Przytoczone słowa uczyń mottem twoich rozważań o autorytetach i wzorach młodych ludzi przełomu XX i XXI wieku.

Przez słowo autorytet rozumiemy najczęściej osobę, którą podziwiamy, którą szanujemy, w której podobają nam się pewne cechy charakteru, do której w jakimś stopniu staramy się upodobnić, którą czasem chcemy naśladować. Czasem nawet, tak podziwiamy tę osobę, że nie zauważamy jej negatywnych cech charakteru.

Literatura faktu

Konspekt:
· Wstęp (uzasadnienie wyboru tematu)
· Zdefiniowanie pojęcia literatury faktu (na podstawie słownika języka polskiego oraz innych pozycji, które znajdują się w bibliografii)
· Udowodnienie, że literatura faktu jest tym samym, co powieść reportażowa.
· Cechy literatury faktu (można też użyć pojęcia powieści reportażowej) na przykładzie "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego.

Przydatne wskazówki dotyczące analizy i interpretacji utworu epickiego

I WSTĘP
a) cechy epoki w której powstał utwór
b) kilka informacji o autorze (oczywiscie naistotniejszych związanych głownie z powstaniem dzieła)
c) treść powieści (problematyka)
d) miejsce omawianego fragmentu prozy w całości utworu (np. kluczowy moment utworu)

II ROZWINIĘCIE
a) rozpoznanie czasu i miejsca akcji
b) charakteryzacja narratora oraz jego stosunku do przedstawianych wydarzeń oraz bohaterów
c) określenie różnych sposobów charakterystyki postaci (autocharakterystyka, charakteryzowanie przez narratora, opinie innych bohaterów)
d) wyznaczenie punktu kulminacyjnego oraz rozpoznanie wydarzeń, które powodują narastanie dramatyzmu akcji
e) opisywanie funkcji dialogów, monologów, mowy pozornie zależnej, itp.

„Odprawa posłów greckich” jako dramat antyczny o tematyce narodowej.

„Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego jest pierwszym polskim dramatem. Utwór powstał prawdopodobnie na prośbę Jana Zamoyskiego, którego uroczystości ślubne miało uświetnić wystawienie dzieła. Akcja dramatu umieszczona jest w starożytnej Troi, ale autor miał na celu przedstawienie współczesnej mu Rzeczpospolitej.

"Znamieniem naszych czasów jest mcdonaldyzacja. Co wobec tego sądzisz o potrzebie celebrowania posiłków, na przykład o kolacjach przy świecach, domowych obiadach itd.?''

W dzisiejszych czasach ludzie najchętniej korzystają z barów szybkiej obsługi, zachowując przy tym anonimowość, nie mają czasu na spotkanie się z rodziną przy stole na wspólnym posiłku. Pośpiech sprawia, że członkowie rodziny nie uczestniczą w pełni w życiu rodzinnym, psują się relacje między nimi i każdy chce czas wolny spędzić w inny sposób.