Średniowiecze

Co jest według Ciebie najtrwalszym dziedzictwem wieków średnich?

Średniowiecze- epoka bez tożsamości? Czy może czas rozwoju języka ojczystego, literatury i duchowości? Dziesięciowieczna luka w świecie kultury i sztuki czy może czy wręcz przeciwnie? Dziedzictwo wieków średnich istnieje, ale jest stosunkowo niewielkie. A wartości przez nie przekazywane nie są raczej aktualne w dzisiejszym świecie.

Krzyżacy - opis encyklopedyczny zakonu

Krzyżacy

oficjalna nazwa: Zakon Szpitala Najświętszej Panny Marii Domu Niemieckiego w Jerozolimie, łac. Ordo fratrum hospitalis sanctae Mariae Theutonicorum Ierosolimitanorum
Zakon rycerski powstały w czasie krucjat do Ziemi Świętej; założony 1190 w Palestynie i przekształcony 1198 w zakon rycerski.

Przemijanie na podstawie

"I tak minął Nero, jak mija wicher, burza, pożar, wojna lub mór, a bazylika Piotra panuje dotąd z wyżyn watykańskich miastu i światu". W kontekście poznanego utworu, historycznym i filozoficznym wyjaśnij, jak rozumiesz sens przytoczonych słów.


"I tak minął Nero, jak mija wicher, burza, pożar, wojna lub mór ()", jak wszystko mija a świat trwa dalej, " () a bazylika Piotra panuje dotąd z wyżyn watykańskich miastu i światu", przetrwała wiara w Boga - mimo usilnych starań, nikomu nie udało się jej zniszczyć, ani Neronowi, ani żadnemu innemu cesarzowi rzymskiemu.

Średniowieczne nawiązania w literaturze późniejszych epok.

A. Współczesna poezja - np. Stanisław Grochowiak. Poetę tego charakteryzuje fascynacja epoką średniowiecza, podejmowanie tematów takich, jak miłość i śmierć, piękno i brzydota - typowych dla wieków średnich. Grochowiak przywołuje także motyw "poety przeklętego", który funkcjonuje w twórczości Francoisa Villona, słynnego średniowiecznego autora dzieła pt.

Co myśli Pan Cogito o piekle

a) Spróbuj odnieść świat przedstawiony w utworze Herberta do określonej rzeczywistości historycznej.

Uważam, że świat przedstawiony w utworze Herberta można porównać do ustroju komunistycznego. Tak jak Belzebub, tak ówcześni będący przy władzy cenzurowali sztukę. Wszyscy ci, którzy tworzyli pod ich dyktando mieli zapewne lepsze życie.