Streszczenia

Romantyczność

Obłąkana dziewczyna, zwana Karusią, widzi postać swojego zmarłego oblubieńca, zwanego Jasieńkiem. Rzecz dzieje się w biały dzień, na rynku miasteczka. Oprócz ludu prostego wokół obłąkanej zgromadzili się: starzec i poeta . Karusia rozmawia ze swoim zmarłym kochankiem, widziadło jest białe jak chusta i ma zimne dłonie, budzi postrach w oczach dziewczyny.

Qvo vadis

świat przedstawiony miejsce akcji-rzym, ancjum, sycylia, czas akcji-czasy nerona, lata 63-66 rok68-epilog wydarzenia(czas akcji) przybycie winicjusza do rzymu po zawarciu pokoju z armenią 63, pożar rzymu 64, śmierć petroniusza 66, śmierć nerona 68 akcja obajmuje końcowe sześć lat panowania nerona, kiedy to okrutny cezar zamorowawszy już matkę, brata brytanika i żonę oktawię, brnął coraz głębiej w zbrodniach i rozpuście oraz artystyczno błazeńskich szaleństwach fabuła wątek fikcyjny przekłada się z historycznym główne wątki fikcyjny – historia miłości winicjusza i ligii, historyczny – walka międzu patrycjuszem a tygeninusem o wpływ na nerona, która zakozczyła się upadkiem i śmiercią patrycjusza bohaterowie główni – winicjusz, ligia, petroniusz, tygellinus, neron, chilon, drugoplanowi – aulius plaucjusz, pomponia grecyna, ursus, poppea sabina, akte, św piotr i paweł, goaukus, kryspus, bohaterowie epizodyczni – seneka, pitagoras, chryzostemis, nazariusz, lukan, miriam, lutnista, terpnos, pizon konstrukcja świata przedstawionego opiera się na kontraście między potęgą rzymu a rodzącym się światem chrześcijańskim ligia wychowanka pomponi grecyny, córka króla ligów winicjusz patrycjusz, żołnierz, syn siostry petroniusza postacie historyczne neron, św.

Recenzja "Antygony".

„Życie nie jest tak kolorowe i cudowne jak może się wydawać, życie nie jest bajką”. Te słowa wypowiedział pewien pisarz gustujący w bajkach i opowieściach dla dzieci, może właśnie z tego powodu je pisał. Prawdopodobnie chciał przedstawić w swoich książkach dobre i pozytywne oblicze świata. Inaczej zaś zrobił Sofokles pisząc historyczną „Antygonę”.

Recenzja filmu "Szeregowiec rayan"

Saving Private Ryan - „Szeregowiec Ryan”„Szeregowca Ryana” (tytuł oryginalny: „Saving Private Ryan”) nakręcił w roku 2001 Steven Spielberg, który dał się już poznać chociażby z „Jurassic Park”. Akcję osadzono w Europie z roku 1944. Jest to czas odwrócenia karty: Alianci zdobywają przewagę nad Niemcami.

Recenzja książki Umberto Eco - Imię Róży. Autor : Kamil Bulonis


Autor Pracy : Kamil Bulonis - na potrzeby zajęć z Poetyki.

Autor Pracy : Kamil Bulonis - na potrzeby zajęć z Poetyki.

Autor Pracy : Kamil Bulonis - na potrzeby zajęć z Poetyki.Recenzja książki Umberto Eco - Imię Róży. Autor : Kamil Bulonis


SPIS TREŚCI:

I Biografia Umberto Eco
II Przedstawienie postaci
III Problematyka
IV Odniesienie książki do filmu
V Własne refleksje
VI Bibliografia


I Biografia

Umberto Eco urodził się 5 stycznia, 1932 roku w małym miasteczku- Alessandrii, na wschód od Turynu i 60 mil na południe od Milanu .