XX lecie

Czy zgadzasz się z opinią Marii Dąbrowskiej, że Bogumił jest postacią zharmonizowaną z życiem, a Barbara niezharmonizowaną z życiem?

Trudno nie zgadzać się ze zdaniem samej autorki. Ona przecież najlepiej wiedziała jakie cechy swoich bohaterów wyeksponować. Trzeba się jednak zastanowić co może się kryć pod określeniem zharmonizowany i niezharmonizowany. Według Słownika Języka polskiego Pwn, harmonia to: "zgodność, wzajemne dopełnianie się elementów, przedmiotów, właściwości, zjawisk itp.

Na podstawie podanych fragmentów oraz całej powieści M.Bułhakowa wyjaśnij funkcję diablów w moskiewskiej rzeczywistości lat 30.

Powieść Michaiła Bułhakowa pt.” Mistrz i Małgorzata” to powieść o walce dobra i zła. Rozgrywa się w dwóch planach - realistycznym i metafizycznym. Akcja powieści toczy się w kilku przestrzeniach, wymiarach ściśle ze sobą powiązanych. Rzecz rozgrywa się w Moskwie w latach trzydziestych ubiegłego wieku.

Wywiaz z Zośką.

„Pięknie umierać i pięknie żyć”

Pięknie jest żyć godnie. Żyć z zasadami,
ale czy warto ryzykować z własnej woli
życie dla innych? Na te i wiele innych
pytań odpowie nam dziś Tadeusz Zawadzki.

- Jakie wydarzenia zadecydowały o tym, że robisz tyle dla kraju?
- Było bardzo wiele powodów, ale myślę, że głównym z nich było wydarzenie z września z 1939 roku kiedy to wędrowaliśmy z naszą drużyną harcerską i nagle ujrzeliśmy rzecz od której wszyscy pobladli.

Czy zgadzasz się z opinią Małego Księcia o dorosłych ?

Mały Książę podróżując po różnych planetach, spotykał to coraz nowych ludzi. Były to osoby dorosłe, na podstawie których zachowań i charakterów, młody bohater stwierdził, iż są bardzo dziwni i pozbawieni wyobraźni.
Ich główną wartością i przelicznikiem w codziennym życiu jest coś, co nazywają pieniędzmi.

Nadzieje polaków związane z odzyskaniem niepodległości w literaturze po 1918r

Nadzieje polaków związane z odzyskaniem niepodległości w literaturze po 1918r

W literaturze okresu międzywojennego kreowani są bohaterowie wywodzący się z odmiennych warstw społecznych, reprezentujących różne postawy życiowe i mających różne cele. Jest w śród nich Cezary Baryka, bohater nieustannie poszukujący, Którego celem jest odnalezienie właściwej drogi dla narodu.