?Cudze chwalicie, swego nie znacie?
EKOLOGIA
Nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami.
Ekologia zajmuje się badaniem powiązań między wspólnotą biotyczną a środowiskiem abiotycznym (układy biologiczne istnieją w sieci powiązań między sobą i otaczającym środowiskiem), opartych na różnego rodzaju interakcjach, komunikacjach i informacjach. Odkrywanie tej prawdy dokonało się od starożytności do współczesności, ale ekologia jako samodzielna nauka rozwinęła się w zasadzie w XIX w. Ekologia nie jest nauką obojętną wobec egzystencji przyrody i człowieka. Jest to nauka o porządku i nieporządku oraz konsekwencjach wynikających dla istnienie człowieka. Ze względów zarówno filozoficznych jak i utylitarnych pojecie "ekologia" używane bywa w szerokim kontekście znaczeniowym. Określenia ekologia, ekologiczny są często używane w języku potocznym w szerokim i czasem nieprecyzyjnym sensie znaczeniowym, nie zawsze związanym z ekologią jako nauką. Często odnoszą się do sozologii, tj. nauki o ochronie środowiska lub samej ochrony środowiska jako takiej, a nawet filozofii ekologicznej (ekozofia), działalności społecznej czy artystycznej.
CYWILIZACJA
Poziom rozwoju społeczeństwa w danym okresie historycznym, który charakteryzuje się określonym poziomem kultury materialnej, stopniem opanowania środowiska naturalnego i nagromadzeniem instytucji społecznych. Stanowi ona najwyższy poziom organizacji społeczeństw, z którymi jednostki identyfikują się. W skład cywilizacji wchodzą mniejsze jednostki np.: narody, wspólnoty pierwotne czy inne zbiorowości.
Za przejawy cywilizacji uznaje się:
? Zorganizowane życie miejskie
? Monumentalne obiekty sakralne
? Pismo
? Rozwinięty handel
? Jakiś rodzaj organizacji zajmowanego terytorium
Niektórzy naukowcy prowadzą także rozważania nad cywilizacjami w szerszej niż ziemska skali. Rosyjski naukowiec Mikołaj Kardaszew zaproponował podział cywilizacji według stopnia ich zaawansowania technologicznego.
Według Feliksa Konecznego cywilizacja jest to "metoda ustroju życia zbiorowego". Nie łączy on jej, zatem z poziomem rozwoju, ale z zasadami określającymi całokształt współżycia społecznego i pojęciami abstrakcyjnymi, do jakich odwołuje się społeczność, uzasadniając te zasady. Podobnie jak później Samuel Huntington uważa on, że naturalnym stanem między cywilizacjami jest walka, jednak jej przyczyny widzi nie tylko w różnicach religijnych, ale w innym podejściu do wszystkich dziedzin życia. Koneczny wyróżnia 22 cywilizacje historyczne; współcześnie, (czyli w pierwszej połowie XX wieku, bo wtedy Koneczny pisał swoje dzieła) istnieje według niego siedem z nich:
? Bramińska
? Żydowska
? Chińska
? Turańska
? Bizantyńska
? Łacińska
? Arabska
W ujęciu Samuela Huntingtona wyróżnić możemy współcześnie dziewięć cywilizacji:
? Cywilizacja zachodnia
? Cywilizacja latynoamerykańska
? Cywilizacja prawosławna lub bizantyjska
? Cywilizacja afrykańska
? Cywilizacja islamska
? Cywilizacja hinduistyczna
? Cywilizacja buddyjska
? Cywilizacja chińska
? Cywilizacja japońska
Różnice kulturowe między nimi, wynikające głównie z odmiennych religii, powodują ciągłe konflikty w miejscu, w którym się ze sobą stykają.
SEGREGACJA ODPADÓW
Odpady towarzyszą ludzkości od samego początku. Mieli z nimi do czynienia ludzie zarówno żyjący w jaskiniach 3000lat p.n.e., Jak i królowie w średniowieczu. Mamy z nimi do czynienia i my.
Niestety skala odpadów, z jaką musimy uporać się wzrasta każdego dnia. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas włączył się w proces selektywnej zbiórki odpadów oraz ich recyklingu. Dzięki takiemu podejściu będziemy mogli żyć w mniej zanieczyszczonym środowisku, oddychając świeższym powietrzem, pijąc czystszą wodę.
Podstawowe pojęcia:
Aby dobrze poznać zagadnienie segregacji odpadów warto zapoznać się z powszechnie stosowanym nazewnictwem. Oto pojęcia, z jakimi najczęściej spotykamy się poruszając temat segregacji odpadów:
KOMPOST to naturalny nawóz wytworzony podczas mikrobiologicznego rozkładu substancji organicznych pochodzących z odpadków gospodarstwa.
ODPADY są to materiały i substancje stałe i ciekłe ( z wyjątkiem ścieków) powstałe wskutek działalności człowieka (dzielą się na odpady przemysłowe i komunalne).