Muzyka

Chopin.

Fryderyk Franciszek Chopin - kompozytor i pianista polski, urodzony 1 marca 1810 (według oświadczeń samego artysty i jego rodziny) lub 22 lutego (według metryki chrztu, sporządzonej kilka tygodni po urodzeniu) we wsi Żelazowa Wola koło Sochaczewa, na Mazowszu, w ówczesnym Księstwie Warszawskim.

Rodzaje i skład orkiestr symfonicznych

Orkiestrę symfoniczną dzieli się na 2 rodzaje: małą i wielką. Bardziej szczegółowo można ją podzielić na:
- mannheimską
- klasyczną (Mozart, Haydn)
- późnoklasyczną (Beethoven)
- wielka orkiestra symfoniczna (stosowana w dziełach romantycznych, neoromantycznych i współczesnych)
- zwiększona orkiestra symfoniczna (stosowana w potężnych dziełach symfonicznych, np.

Chorał gregoriański

Powstanie Chorału Gregoriańskiego
Niemal równocześnie z powstawaniem pierwszych obrzędów chrześcijańskich, zaczęły powstawać pierwsze utwory muzyczne ku czci Boga. Ponieważ wszyscy apostołowie wychowani byli w kulturze żydowskiej, pieśni towarzyszące uroczystościom chrześcijańskim niewiele różniły się od tych towarzyszących obrzędom żydowskim.

Rola muzyki moim życiu

Chyba każdy z nas ma trudne chwile, gdy nie może sam dać sobie rady i prosi o pomoc innych. Gdy mam trudne dni, wtedy z pomocą przychodzi mi muzyka. Słucham wtedy 52 Dębiec czy Eminema. Nie wiem dlaczego, ale mnie uspokaja, odsłoniła przede mną nowe horyzonty.
Muzyka w moim życiu ma na mnie ogromny wpływ.

Christina Aguilera

Początek
Christina Maria Aguilera urodziła się 18 grudnia 1980 roku na nadmorskiej wyspie Staten Island (w stanie Nowy Jork). Jej ojciec był wojskowym, zatem często się przeprowadzali. Dopiero w roku 1987 osiedli na stałe w Wexford w stanie Pensylwania. U małej Christiny bardzo szybko ujawnił się talent muzyczny, odziedziczony po mamie, która jest znakomitą skrzypaczką.