Christina Aguilera

Początek
Christina Maria Aguilera urodziła się 18 grudnia 1980 roku na nadmorskiej wyspie Staten Island (w stanie Nowy Jork). Jej ojciec był wojskowym, zatem często się przeprowadzali. Dopiero w roku 1987 osiedli na stałe w Wexford w stanie Pensylwania. U małej Christiny bardzo szybko ujawnił się talent muzyczny, odziedziczony po mamie, która jest znakomitą skrzypaczką.
W wieku sześciu lat mała Bina wystąpiła na szkolnym pokazie talentów... i wygrała! Wtedy też zaczęła być znana jako "mała dziewczynka z wielkim głosem". Dwa lata póniej wystąpiła w programie "Star Search". Niestety nie udało się jej wygrać. Jak sama dzisiaj twierdzi, do tej pory nie nauczyła się przegrywać. Mając zaś lat 10 zaśpiewała hymn narodowy dla Pittsburgh Steelers And Penguins.
Klub Myszki Mickey.
12-letnia Christina wzięła udział w castingu do popularnego programu "Mickey Mouse Club". Przesłuchania trwały ponad dwa tygodnie, a brało w nich udział 15 tysięcy mniej lub bardziej uzdolnionych dzieci. Kiedy wreszcie nadszedł długo wyczekiwany dzień ogłoszenia wyników, lista przyjętych wyglądała następująco:
v Christina Aguilera
v Nikki Deloach
v T.J. Fantini
v Ryan Gosling
v Tate Lindre
v Britney Spears
v Justin Timberlake
Christina żyła w Zaczarowanym Świecie Disneya przez 2 sezony. Od kwietnia do października 1992 roku wraz z pozostałymi "Myszkieterami" nakręciła 36 odcinków Klubu Myszki Miki, które Kanał Disneya emitował aż do końca 1993 roku. W drugim sezonie "Myszkieterzy" nakręcili aż 44 nowe odcinki, które ukazywały się na Kanale Disneya od maja 1995 do marca 1996 roku. Wtedy też zapadła decyzja kierownictwa o zamknięciu Klubu. Powodem była spadająca oglądalność programu.
Wśród "Myszkieterów" Chris najbardziej zżyła się z Justinem Timberlake'em (z zespołu 'N Sync) i Britney Spears. Britney jednak wspomina najcieplej, gdyż świetnie się rozumiały i podobali im się ci sami chłopcy. Dziś, patrząc na ich zmagania na listach przebojów, aż trudno uwierzyć, że kiedyś były najlepszymi przyjaciółkami.
Wielka kariera.
Dwa lata po zakończeniu programu, Christina zaczęła podróżować po świecie, by szkolić swój talent muzyczny.
W 1997 roku występowała w Japonii i Rumunii. W "kraju kwitnącej wiśni" nagrała duet z tamtejszą gwiazdą muzyki pop - Keizo Nakanishi. Piosenka nosiła tytuł "All I Wanna Do".
W 1998 roku producenci poszukiwali kogoś, kto potrafiłby czysto zaśpiewać górne E po średnim C. Zadzwonili, a ona zaraz po rozmowie nagrała na kasecie piosenkę Whitney Houston "I Wanna Run To You" i wysłała demówkę do wytwórni. Niedługo potem było już wiadome, że to ona zaśpiewa piosenkę "Reflection" do animowanego filmu "Mulan". Jeszcze w tym samym tygodniu podpisała kontrakt na płytę z firmą RCA Records. Premiera "Mulan" odbyła się w czerwcu 1998 roku, a singiel "Reflection" był notowany wysoko na listach przebojów. Utwór był nawet nominowany do Złotego Globu w kategorii "najlepsza piosenka do filmu animowanego"!
Christina rozpoczęła pracę nad swoim debiutanckim albumem. Przy jego nagrywaniu pomagali jej najlepsi. Płytę wyprodukowali: Guy Roche ("What A Girl Wants"), Steve Kipner i David Frank ("Genie In A Bottle"), Travon Potts ("Blessed"). Teksty piosenek zaś napisali: słynna Diane Warren ("I Turn To You", "Somebody's Somebody"), "Heather Holley ("Obvious"), Carl Sturken i Evan Rogers ("Love Will Find A Way", "Love For All Seasons"), Paul Rein ("Come On Over").
W 1999 roku płyta była już gotowa, a sama wokalistka wystąpiła w czerwcu '99 na ALMA Awards i zaśpiewała tam kawałek "I Turn To You". W sierpniu '99 ukazał się singiel "Genie In A Bottle", który szybko zdobył pozycję nr 1 listy Billboardu i utrzymywał się na szczycie przez 5 długich tygodni. Następnie pojawił się debiutancki album zatytułowany po prostu "Christina Aguilera", który powtórzył sukces singla. W padzierniku singiel "Genie In A Bottle" został wydany w Wielkiej Brytanii i debiutował na miejscu pierwszym. W tym samym miesiącu ukazał się tam także jej debiutancki album. Jeszcze w padzierniku pojawiło się tzw. domowe video Christiny zatytułowane "Genie Gets Her Wish".
Pod koniec roku wokalistka została uznana za jedną z najbardziej fascynujących kobiet '99 roku. Otrzymała nagrodę w kategorii "najlepszy nowy artysta" na ALMA Awards. Pojawiła się na okładkach wielu magazynów oraz śpiewała swoje piosenki w różnych amerykańskich programach.
W grudniu '99 roku jako singiel została wydana piosenka "What A Girl Wants", która stała się pierwszym kawałkiem, który wszedł na pozycję pierwszą w 2000 roku. Również w grudniu pojawił się świąteczny singiel Christiny pt. "The Christmas Song". Przed samymi świętami wokalistka wystąpiła wraz z B.B. Kingiem i Jewel w Białym Domu dla prezydenta Stanów Zjednoczonych - Billa Clintona.
W styczniu 2000 roku Christina zaśpiewała "I Turn To You" i "What A Girl Wants" na American Music Awards. Wystąpiła też u boku Enrique Iglesiasa na Super Bowl Half-Time Show. Pod koniec stycznia ogłoszono nominacje do prestiżowych nagród Grammy. Chris została nominowana w dwóch kategoriach: "najlepszy nowy artysta" i "najlepsza wokalistka". Ostatecznie 20 lutego Christina zdobyła złotą statuetkę gramofonu za najlepszy debiut '99 roku.
W lutym 2000 roku w Wielkiej Brytanii pojawił się singiel "What A Girl Wants" i doszedł tam do miejca 2. W marcu wokalistka udała się do Tajwanu na konferencję prasową i koncert, gdzie świętowała swoje zwycięstwo podczas Grammy Awards. W kwietniu wystąpiła na Men Strike Back, jako jedyna przedstawicielka płci żeńskiej. Na tym koncercie pojawili się również chłopcy z Backstreet Boys, Sting i Enrique Iglesias. W maju zdobyła dwie nagrody Blockbuster w kategoriach: "najlepszy nowy artysta żeński" oraz "ulubiony singiel" (za "Genie In A Bottle"). Również w maju "Genie In A Bottle" został uznany najlepszym międzynarodowym singlem roku na ASCAP Awards. W podobnej kategorii Chris odebrała nagrodę Ivor Novello Awards.
W czerwcu Christina ruszyła w trasę koncertową, której sponsorami byli Levi's oraz Sears. W lipcu 2000 roku w Wielkiej Brytanii pojawił się singiel "I Turn To You". W Stanach Zjednoczonych kawałek ten doszedł do trzeciej pozycji na liście przebojów. W sierpniu świat obiegła wiadomość o tym, że Christina jest zakochana w jednym ze swoich tancerzy. Jej wybrankiem był Jorge Santos. Jeszcze w sierpniu wokalistka nagrała piosenkę przewodnią dla nowej kampanii reklamowej koncernu Coca-Cola. We wrześniu ukazał się hiszpańskojęzyczny album Aguilery zatytułowany "Mi Reflejo". Płyta doszła do 27 pozycji na amerykańskiej liście przebojów. Był to bardzo duży sukces, bo płyty nieanglojęzyczne zazwyczaj tak dobrze się nie sprzedają. Następnie Christina zdobyła nominację do latynoskiej nagrody Grammy za piosenkę "Genio Atrapado". W październiku w Wielkiej Brytanii ukazał się singiel "Come On Over (All I Want Is You)". Piosenka debiutowała na pozycji ósmej na brytyjskiej liście przebojów. W USA stała się dużym hitem i była przez 4 tygodnie na samym szczycie. Jeszcze w padzierniku miał premierę świąteczny album pt. "My Kind Of Christmas", który w styczniu 2001 roku pokrył się platyną.
Rok 2001 - mały powrót, wielki sukces.
Rok 2001 był dla Christiny przede wszystkim świetną okazją do współpracy z innymi artystami. W marcu wokalistka pracowała z Ricky'm Martinem nad nową wersją piosenki "Nobody Wants To Be Lonely", pochodzącej z albumu Ricky'ego pt. "Sound Loaded". Kawałek ten stał się wielkim hitem na całym świecie, a w USA doszedł do 11 pozycji. W kwietniu Christina nagrała wraz z Lil' Kim, Myą i Pink nową wersję starego hitu, pt. "Lady Marmalade". Producentką tego nagrania została Missy Elliott.
W tym samym czasie Chris zdobyła kolejne dwie nagrody Blockbuster (za płytę "Mi Reflejo" oraz w kategorii "ulubiona artystka roku").
W maju 2001 roku wraz z Ricky'm Martinem zaśpiewała piosenkę "Nobody Wants To Be Lonely" na World Music Awards w Monako. Ich występ został entuzjastycznie przyjęty przez zgromadzoną tam publiczność.
Również w maju piosenka "Lady Marmalade" stała się numerem jeden w Stanach Zjednoczonych. Był to także tym samym czwarty numer jeden Christiny na liście singli.
W czerwcu została wydana VHS/DVD pt. "My Reflection", która jest zapisem koncertu i tym samym wspaniałą gratką dla fanów.
W lipcu słynny kwartet dostał 6 nominacji do MTV Video Music Awards za "Lady Marmalade". Miesiąc później wygrywa on nagrodę w kategorii "piosenka lata" na Teen Choice Awards.
We wrześniu utwór "Lady Marmalade" zdobył nagrody MTV za "najlepszy clip roku" i "najlepszy teledysk z filmu". Christina, Lil' Kim, Mya i Pink zaśpiewały na głównej gali i... zaszokowały dosłownie wszystkich!
Wkrótce potem zostały ogłoszone nominacje do Latynoskich Nagród Grammy. Po raz kolejny nominowana była Christina, która ostatecznie zabrała do domu drugą w swoim życiu nagrodę Grammy (za album "Mi Reflejo", który we wrześniu uzyskał status potrójnie platynowej płyty). W tym samym czasie, gdy "Mi Reflejo" bił kolejne rekordy, wokalistka wzięła udział w nagraniu nowej wersji przeboju Marvina Gaye'a "What's Going On". W piosence tej można było również usłyszeć m.in. Bono z U2, Backstreet Boys, Britney Spears, Destiny's Child oraz Jennifer Lopez.
Stripped.
Rok 2002 zaczął się dla Christiny równie pomyślnie co poprzedni. W lutym wystapiła na zakończeniu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City. Zaśpiewała tam swój nowy kawałek pt. "Infatuation". Wkrótce zostały ogłoszone nominacje do nagród Grammy. W końcu po raz kolejny zostało uznane pierwszeństwo piosenki "Lady Marmalade". W maju Christina zgarnęła następne trofea za tę piosenkę. Tym razem do jej rąk trafiły: zaszczytna nagroda ALMA Awards, nagroda MTV Japan (najlepszy teledysk z filmu) oraz MPVA (najlepsza stylistyka do teledysku).
Od 2001 roku Christina ciężko pracowała nad nową płytą, na której opisała swoje doświadczenia - przejścia z byłym chłopakiem, załamanie nerwowe i zdradę przyjaciół. Przy pisaniu tekstów mówiących o jej prawdziwym życiu pomagali jej: Scott Storch i Matt Morris ("Can't Hold Us Down", "Walk Away", "Fighter", "Infatuation"), Alicia Keys ("Impossible"), Linda Perry ("Make Over", "Cruz"), Rob Hoffman i Heather Holley ("Soar"), Steve Morales ("Get Mine, Get Yours"), Jasper Cameron ("Dirrty") i Glen Ballard ("The Voice Within").
Na pierwszy singiel promujący nowy album wybrano wspaniałą piosenkę "Dirrty", która niestety nie zdobyła większej popularności w USA. Za to w Europie radziła sobie o wiele lepiej, zdobywając miejsca w pierwszych piątkach wielu list przebojów.
29 października miała premierę długo wyczekiwana płyta pt. "Stripped", która okazała się kolejnym wielkim sukcesem piosenkarki, mimo, iż nie zdobyła pierwszego miejsca na liście Billboardu.
Pod koniec roku został wydany singiel "Beautiful", który stał się hymnem tych, którzy czują się odrzuceni, brzydcy, niedocenieni... Był on naprawdę wielkim hitem - większym nawet niż "Dirrty"! Nowy rok 2003 przyniósł kolejne wielkie chwile - posypały się kolejne nagrody (m.in. TRL Award, CGM.PL, MVPA, GLAAD Award), "Stripped" zdobyło status dwukrotnej platyny w Kanadzie, Irlandii, platyny w Anglii, Korei, Singapurze, Tajwanie, złota w Niemczech, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Szwajcarii, Australii, Hong Kongu, Japonii, Południowej Afryce, Tajlandii, Argentynie, Meksyku i Brazylii!
Ale ten rok to również okres wytężonej pracy - zdjęcia do teledysku "Fighter" i przygotowania do trasy koncertowej z Justinem Timberlake'iem, która rozpoczęła się 4 czerwca i zapowiada się na wielki sukces (być może nawet na muzyczne wydarzenie roku).

Related Articles